WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy warto trenować po ciężkim dniu w pracy?

trening po ciężkim dniu w pracy

Podejmowanie aktywności fizycznej na poziomie rekreacyjnym wiąże się z godzeniem codziennych obowiązków z treningami. Niejednokrotnie ciężki dzień w pracy zmusza nas do przełożenia treningu na inny dzień. Czasami takie podejście jest rozsądnym wyborem, innym razem łatwą wymówką by odpocząć na kanapie przed ulubionym serialem. Czy warto wykonać trening po ciężkim dniu pracy?

Czy warto robić trening mimo zmęczenia?

Zmęczenie jest absolutnie normalnym zjawiskiem niezależnie od wieku, płci czy poziomu zaawansowania. Każdemu z nas zdarzyło się zarwać noc lub chcieć odpocząć po ciężkiej pracy fizycznej, a w perspektywie mamy do wykonania trening siłowy lub inny rodzaj aktywności fizycznej.

Podjęcie aktywności fizycznej w takim przypadku jest sprawą indywidualną. Z pewnością zmęczenie jest zjawiskiem, które utrudni sam trening, natomiast wpływ na efektywność ćwiczeń w takich okolicznościach ma więcej czynników. Jest to:

  • rodzaj treningu,
  • staż treningowy,
  • okres przygotowań,
  • płeć.

Trening może być mniej lub bardziej intensywny. Jeżeli danego dnia mamy do wykonania cardio niskiej intensywności lub rozciąganie to zmęczenie nie wpłynie na jakość treningu. Inaczej wygląda sytuacja, gdy planujemy ciężki trening siłowy nóg.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Zmęczenie i ostatni etap redukcji to połączenie, które może zabić chęć do jakiejkolwiek aktywności. Z tego powodu na tym etapie musimy rozsądnie zarządzać intensywnością i częstotliwością treningową.

Kobiety są nieco bardziej skomplikowane pod kątem fizycznym. Zmęczenie spowodowane “kobiecymi dniami” może być ważnym powodem przełożenia wysiłku fizycznego na inny dzień.

Skorzystaj z planów Budujmase.pl, gdzie nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualnie dobrany plan treningowy oraz dietetyczny.

plany - rejestracja

Ile razy trenować w tygodniu pracując fizycznie

Nasz organizm każdy rodzaj aktywności fizycznej odbiera jako czynnik stresowy. Pracując fizycznie lub przenosząc ciężary na siłowni osiągamy podobny efekt dla układu mięśniowego i nerwowego. Biorąc wspomniany aspekt pod uwagę musimy odpowiednio zaplanować cały plan treningowy. Osoba pracująca nie może trenować tak intensywnie i z taką częstotliwością jak profesjonalny sportowiec.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Jeśli pracujesz fizycznie to najlepszym rozwiązaniem będą treningi 2 lub 3 razy w tygodniu. Taka częstotliwość zapewni optymalne efekty dla Twojej sylwetki bez narażania organizmu na przeciążenia. Dobrym pomysłem jest wykonanie jednej jednostki w dzień wolny od pracy fizycznej, przykładowo w sobotę lub niedziele.

Czytaj również: Praca fizyczna a trening – jaki trening przy ciężkiej pracy fizycznej?

Czy lepiej trenować przed czy po pracy?

Najbardziej obleganymi godzinami na siłowni jest pora wczesnoporanna i popołudniowa. Oznacza to, że część osób wykonuje trening przed pracą, a inni tuż po niej. Która strategia gwarantuje lepsze efekty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Dużo zależy od godziny rozpoczęcia pracy i własnych preferencji. Rozpoczynając pracę o 9 rano, dobrym rozwiązaniem będzie aktywność fizyczna wykonana wcześniej. Gwarantuje to optymalną długość snu i niekiedy wyrzut endorfin zwiększa produktywność pracownika.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Problem pojawia się w momencie, gdy rozpoczynamy pracę wcześnie rano. W tym przypadku zarwanie nocy dla treningu nie jest najlepszym pomysłem. Niektórzy z nas pracują w trybie zmianowym. W zależności od tego jak wypadają nam godziny pracy powinniśmy dobrać porę treningu. Pamiętaj, że na niektóre osoby, aktywność fizyczna wykonywana wieczorem negatywnie odbija się na zasypianiu.

Czy warto ćwiczyć gdy jest się zmęczonym?

Zmęczenie może znacząco utrudnić progres treningowy. Wykonując pracę fizyczną, regeneracja zabiera znacznie więcej czasu niż w przypadku osoby, dla której jedyną aktywnością fizyczną jest rekreacyjny trening na siłowni. W tym przypadku należy odróżnić zmęczenie fizyczne od psychicznego. Zmęczenie fizyczne jest dużo gorszym zjawiskiem jeśli planujemy kolejną aktywność fizyczną w postaci treningu.

Zmęczenie to jasny sygnał od organizmu, że powinieneś zmniejszyć obroty i dać chwilę na odbudowanie sił. Zmęczenie psychiczne i praca siedząca nie eliminuje Cię z treningu. W tym przypadku aktywność fizyczna może wpłynąć tylko pozytywnie na poziom zmęczenia psychicznego.

Niezależnie od tego jaki tryb pracy wykonujesz na co dzień, musisz dobrać odpowiedni trening, który nie będzie kolidował z obowiązkami i nie doprowadzi do przetrenowania.

Kiedy nie iść na trening po pracy?

Oczywiście w życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje losowe lub po prostu cięższe dni w pracy, które powodują, że wykonanie treningu jest najgorszym pomysłem.

Po wybitnie ciężkim dniu w pracy rezygnacja z zaplanowanego treningu nie jest niczym złym. Pamiętaj, że trening jest tylko dodatkiem, a każdy z nas musi wywiązywać się z obowiązków i zarabiać pieniądze.

Jeśli musiałeś zostać w pracy na dłużej, miałeś wybitnie ciężki dzień pod względem fizycznym lub byłeś narażony na ogromną ilość stresu, to warto zrobić sobie dzień przerwy. Jeśli mimo wszystko chcesz wykonać trening po ciężkim dniu to warto wybrać lżejszą formę aktywności fizycznej.

👉Jak połączyć treningi na siłowni z pracą zmianową?

Czy można robić trening dzień po dniu?

Czy warto trenować po ciężkim dniu w pracy?

Istnieje wiele systemów treningowych, w których wykonujemy trening dzień po dniu. Jednym z nich jest system SPLIT. Wykonujemy w nim treningi dzień po dniu, ale na poszczególnym treningu obciążamy inne grupy mięśniowe. Gwarantuje to optymalną regenerację. Podobne zjawisko występuje, gdy trenujemy systemem Push/Pull.

Ogólną zasadą wykonywania treningu dzień po dniu jest nieangażowanie tej samej partii dzień po dniu. Możesz przeplatać dwie formy aktywności. Przykładowo bieganie łączyć z treningiem siłowym.

Jak pogodzić pracę fizyczną z siłownią?

zestaw na ciężką pracę fizyczną

Połączenie pracy fizycznej i treningu na siłowni nie jest proste.Taki tryb życia wymaga sporo samozaparcia i odpowiedniego zaplanowania. Pracując fizycznie nie możesz trenować tak często i z taką intensywnością jak osoba, dla której normą jest siedzący tryb życia. Staraj się wykonywać treningi w dni, gdy praca fizyczna jest lżejsza lub w dzień całkowicie wolny od treningu.

Kup Zestaw Odżywek Zestaw dla Ciężko Pracujących Fizycznie w sklepie Budujmase.pl

Pamiętaj, że przez Twój organizm odbiera trening siłowy tak samo jak pracę fizyczną lub inny rodzaj aktywności. Kluczem do sukcesu i jest dobre rozplanowanie i dobór intensywności ćwiczeń.

Jak pogodzić trening i nieregularne godziny pracy?

Połączenie aktywności fizycznej i pracy w systemie zmianowym to z pewnością duże wyzwanie dla osób, które chcą osiągnąć maksymalne efekty.

W tym przypadku konieczne jest wykonywanie treningu o różnych porach. Jeśli pracujesz rano, to najlepszym wyborem jest trening po pracy. Przy zmianie trybu pracy na godziny popołudniowe to najlepszym rozwiązaniem jest trening rano.

Poniekąd utrudnia to adaptację do pory treningu, ponieważ obowiązki powodują ciągłe zmiany, natomiast obierając taką strategię możesz liczyć na zadowalające rezultaty.

Zobacz: Praca fizyczna a siłownia – jak pogodzić pracę fizyczną z siłownią?

Jak zmotywować się do treningu po ciężkim dniu w pracy?

Każdy z nas ma inny system motywacji, który sprawdzi się w cięższej chwili. Dla jednego będzie to ulubiona playlista, dla innego nowy strój na siłownię, a jeszcze inna osoba poczuje się zmotywowana na myśl o posiłku potreningowym.

Jeśli często zdarza Ci się brak motywacji to musisz znaleźć jedną rzecz, która sprawia, że łatwiej wybrać się na salę treningową. Często są to wspólne ćwiczenia. Wzajemna motywacja i rywalizacja sprawia, że trening jest mniej monotonny i przyjemniejszy.

Trening powinien być przyjemnością i czynnością, która sprawia Ci satysfakcję. Najważniejsze by wybrać rodzaj aktywności, która przybliża Cię do celu i sprawia, że czujesz się szczęśliwszy.

Sprawdź także: Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?

Jakie są najlepsze odżywki dla pracujących fizycznie?

Aktywne osoby, które dodatkowo pracują fizycznie wymagają odpowiedniej suplementacji. Często to pracodawcy w trosce o zdrowie pracownika oferują pakiety medyczne. Natomiast warto zadbać o swoje zdrowie suplementując pomocne produkty.

Podstawą dla osób aktywnych może być kompleks witamin i minerałów. Osoby aktywne fizycznie wykazują większe zapotrzebowanie na niektóre składniki.

Drugim suplementem jest witamina D3. W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na niedobory tej witaminy. Staraj się ją suplementować od października do kwietnia, gdy słońca w naszym kraju jest najmniej.

Kreatyna to kolejny suplement pomocny osobom, które pracują fizycznie i chcą kształtować sylwetkę. Spożywaj 5g monohydratu kreatyny każdego dnia.

Ostatnim suplementem jest odżywka białkowa. Podobnie jak w przypadku witamin, osoby aktywne wykazują większe zapotrzebowanie na kluczowy makroskładnik budujący masę mięśniową. Odżywka białkowa to wygodny zamiennik innych produktów spożywczych bogatych w białko.


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *