Wizyta na siłowni nie będzie miała sensu, jeśli nie zwrócisz uwagi na istotne elementy treningu w klubie. Na czym więc się skupić w swoim planie treningowym? Co pozwoli osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Nie trać czasu – sprawdź jak skutecznie ćwiczyć na siłowni, by za każdym razem mieć za sobą efektywny trening.

Efektywny trening

Motywacja do pracy nad sylwetką i kondycją – to pierwszy krok do sukcesu. Jednak sama wizyta na siłowni na pewno nie wystarczy, by znaleźć się bliżej założonego celu treningowego. Masa, rzeźba redukcja? Niezależnie od upragnionego efektu – każdego ćwiczącego czeka mnóstwo pracy. Wszystko to po to, by efektywnie ćwiczyć na siłowni. Trzeba pamiętać, że trening bez planu nie ma najmniejszego sensu. Co zrobić, by każda chwila treningu siłowego była kolejnym krokiem do sukcesu?

Jak skutecznie ćwiczyć?

Skuteczny trening na siłowni jest sumą wielu czynników, na które każdy z nas ma bezpośredni wpływ. Od czego zależy skuteczny trening? Co musisz zrobić?

Ułóż plan treningowy

Jak skutecznie ćwiczyć, kiedy nie wie się, co ćwiczyć? Zanim wybierzesz się na siłownię, ustal odpowiedni plan treningowy, według którego będziesz ćwiczyć. To podstawa każdego efektywnego treningu. W przeciwnym razie, np. będziesz snuł się bez sensu między maszynami.

Wykorzystaj najbardziej efektywne ćwiczenia

Efektywny trening na masę z pewnością nie może być oparty o wykorzystanie jedynie ruchów izolowanych. Każdą ze swoich aktywności opieraj na ćwiczeniach przynoszącym największe efekty. W tym przypadku będą to ćwiczenia wielostawowe z obciążeniemhantle, kettle i sztangi w tym przypadku są idealne. Istnieją ruchy przynoszące lepsze efekty od innych, jednak to Ty sam musisz sprawdzić, co działa na Twoje mięśnie najlepiej. Nie skupiaj się na ćwiczeniach, które nie dają rezultatów.

Stale pracuj nad techniką

Najlepsza technika pozwala na uzyskiwanie oczekiwanych rezultatów. Co więcej, jest gwarancją uniknięcia groźnych kontuzji, które pojawiają się przy pracy z większym obciążeniem i nieprawidłową postawą. Podczas pierwszej wizyty na siłowni skorzystaj z pomocy trenera, który pokaże Ci jak wykonywać poszczególne ruchy.

Określ cel treningowy

Efektywny trening na siłę nie będzie charakteryzował się tym samym, co efektywny trening na redukcję. W pierwszym wariancie postawimy na ciężkie powtórzenia w mniejszych ilościach, zaś w drugim królowały będą interwały oraz powtórzenia w zakresie 8 – 12. Zastanów się więc, na co ukierunkowana jest Twoja aktywność.

Kontroluj swoją dietę i makroskładniki

Nie bez przyczyny mówi się, że sylwetkę robi się przede wszystkim w kuchni. Nie musisz liczyć każdej kalorii, ale powinieneś mieć świadomość rozkładu makroskładników w swojej diecie. Przyda się wiedza o orientacyjnej ilości energii, jakiej dostarczasz na co dzień. W przeciwnym razie trening może okazać się nieskuteczny.

Monitoruj postępy i stawiaj nowe cele

Prowadź dzienniczek treningowy, w którym będziesz zapisywać maksymalne osiągnięcia, które dadzą Ci motywację do dalszego działania. Stawiaj sobie małe cele, które będą prowadziły do głównej nagrody, czyli końcowego efektu treningowego.

Nie zapominaj o regeneracji

Efektywne ćwiczenia nie są równoznaczne z częstszym treningiem. Nie zapominaj, że każda partia musi mieć czas na regenerację. W szczególności zwróć uwagę na dni, kiedy mniejsza partia mięśniowa (jak biceps) angażowana jest dzień po dniu, bez możliwości regeneracji.

Efektywny trening na siłowni

Jeśli jeszcze zastanawiasz się jak efektywnie ćwiczyć – skup się na tym, co robisz.

  • Na treningu nie rozmyślaj o wszystkich sprawach, a skoncentruj się na pracy, którą masz do wykonania.
  • Dbaj o urozmaicenie ćwiczeń i metod treningowych.
  • Nie zapominaj, że zarówno w przypadku objętości, jak i częstotliwości treningu – więcej nie oznacza lepiej.
  • Dobieraj aktywności zgodnie ze swoim aktualnym poziomem zaawansowania i sylwetką.

Efekty treningu na siłowni są zależne od wielu czynników. Dlatego postaraj się nie zaniedbać żadnej z poruszonych wyżej kwestii.

Rating: 1.8/5. Wg 10 głosów.
Proszę czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj