Duża część osób, zwłaszcza początkujących, marzy o szybkim przyroście masy mięśniowej. Niestety nie jest to możliwe, ponieważ włókna mięśniowe muszą być odpowiednio stymulowane przez pewien określony czas, aby móc rosnąć. Można jednak zastosować w treningu pewne zabiegi, dzięki którym te przyrosty można uzyskać szybciej. Poznaj 10 treningowych wskazówek, dzięki którym szybciej zbudujesz mięśnie.

1. Zawsze układaj trening w oparciu o ćwiczenia wielostawowe

Jak już na pewno wiadomo, to właśnie ciężkie, złożone ćwiczenia najbardziej przyczyniają się do rozrostu mięśni. Dlatego każdy trening powinien bazować na ćwiczeniach wielostawowych, takich jak: przysiady, martwy ciąg, wykroki, podciąganie oraz wyciskania. Dobrym wyborem będą również pchanie sanek lub noszenie walizek (lub innego sprzętu), ponieważ można w tych ćwiczeniach użyć naprawdę dużych obciążeń oraz angażują one do pracy wszystkie mięśnie.

Powyższe ćwiczenia powinny stanowić zdecydowaną większość w planie treningowych (około 80%). Pozostałe 20% może być wykorzystane na ćwiczenia takie jak: uginanie przedramion ze sztangą/hantlami, czy przyciąganie ud do brzucha w zwisie na drążku.

2. Zastosuj Split, aby zmaksymalizować proces regeneracji

Bez wątpienia musisz trenować mięśnie z odpowiednią częstotliwością, aby mogły rosnąć. Drugim najważniejszym czynnikiem jest zdolność organizmu do szybkiego regenerowania się, aby móc ponownie wrócić na siłownię. Dlatego trening w formie Split, z podziałem na górne i dolne partie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ jesteś w stanie ćwiczyć naprawdę ciężko, z dużą objętością i nadal zachowując odpowiednią częstotliwość.

3. Zwiększ objętość treningową i zostań na dużym obciążeniu

Trening o wysokiej objętości z dużym obciążeniem może być bardzo korzystny ze względu na 3 podstawowe czynniki:

 1. Mięsień dłużej pozostaje pod napięciem. Kiedy mięsień się kurczy, generuje się napięcie mechaniczne, co powoduje naprężenie. To z kolei daje początek pewnym przemianom, które uruchamiają syntezę białek i wzrost włókien mięśniowych.
 2. Podnoszenie obciążenia, a zwłaszcza wydłużenie czasu napięcia mięśni, powoduje ich uszkodzenie. Dzieje się to w fazie ekscentrycznej ruchu, więc skupienie się właśnie na niej będzie prowadzić do uwolnienia czynników wzrostu, które stymulują syntezę białek. Ponadto, kiedy włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniom, komórki puchną od pobierania płynów (znane jest to pod pojęciem pompy mięśniowej), co prowadzi do zwiększonej syntezy białek w ramach reakcji obronnej.
 3. Stres metaboliczny pojawia się kiedy produkty uboczne z beztlenowej przemiany materii, aktywują nieaktywne wcześniej komórki, które prowadzą do wzrostu tkanki mięśniowej. Stres metaboliczny powoduje również uwalnianie testosteronu, hormonu wzrostu i IGF-1, które powodują, że regenerujesz się szybciej i mogą odgrywać ważną rolę w syntezie białek.

Podstawowy program treningowy o wysokiej objętości, które zawiera umiarkowanie duże ciężary, może zakładać:

 • ciężar 65-85% ciężaru maksymalnego
 • ilość serii od 4 do 10
 • ilość powtórzeń od 6 do 15

4. Dostosuj ćwiczenia do typu włókien mięśniowych

Jeśli osiągniesz już pewną bazę, w postaci siły i masy mięśniowej, nie bój się włączyć do planu ćwiczeń izolowanych. Pomogą one zaangażować konkretne włókna szybko- i wolno kurczliwe.

Na przykład mięśnie górnej części ud będą mocniej zaangażowane podczas takich ćwiczeń jak: martwy ciąg na prostych nogach, czy “dzień dobry”, natomiast dolne mięśnie ud będą mocniej pracować podczas uginania nóg do pośladków.

5. Zawsze licz tempo wykonywania ćwiczeń i wydłużaj czas pod napięciem

Duża część osób nie zwraca uwagi na bardzo istotny czynnik, jakim jest szybkość wykonywania ruchu. Podnoszą i opuszczają ciężar jak im się podoba. Jest to duży błąd, ponieważ tempo, czy szybkość wykonywania każdego ruchu, ma ogromne znaczenie w stymulowaniu mięśni.

W większości treningów powinieneś utrzymywać umiarkowane tempo, czyli 3-6 sek. ruchu ekscentrycznego i 1-3 sek. ruchu koncentrycznego. To zapewni, dłuży czas mięśni pod napięciem oraz aktywacje zarówno włókien szybko-, jak i wolno kurczliwych.

Powolne tempo wykonywania ćwiczeń, powoduje poprawę adaptacji metabolicznej mięśni, co przejawia się zwiększeniem ilości glikogenu, kreatyny oraz ATP. Jest to właśnie to czego potrzebujesz, kiedy chcesz zmienić swoje ciało.

To oczywiście nie oznacza, że masz nie wykonywać już żadnych ruchów w szybkim tempie. Jednak 70-80% ćwiczeń powinno być wykonywane w wolniej.

6. Trenuj do upadku mięśniowego

Trening do upadku mięśniowego pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy już w stanie wykonać więcej powtórzeń, zachowując poprawna technikę. Powoduje to uszkodzenie mięśni i odpowiedź w postaci wysokiej syntezy białek, co prowadzi do lepszego rozwoju mięśni.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, w jaki sposób trenować do upadku mięśniowego:

 • początkujący powinni skupić się na osiąganiu upadku zachowując poprawną technikę, należy unikać ruchów oszukanych i położyć nacisk na jakości treningu;
 • jeśli trenujesz z dużym obciążeniem i chcesz zwiększyć objętość, trenuj do upadku tylko w ostatniej serii;
 • osoby zaawansowane mogą wykorzystać technikę polegającą na krótkich przerwach w środku serii. Np. wykonując martwy ciąg dobierz ciężar, z którym możesz wykonać 6 powtórzeń. Zrób je, odpocznij 20 sek. i wykonaj powtórzenia do upadku. Ponownie odpocznij 20 sek. i znów zrób serię do upadku. Odpocznij 2 minuty i powtórz całość.

7. Kontroluj czas odpoczynku

Niekontrolowanie czasu odpoczynku jest poważnym błędem stosowanym przez wiele osób na siłowni. Czas odpoczynku jest równie ważny jak ilość powtórzeń, czy dobrane obciążenie, ponieważ wpływa stymulowanie mięśni.

Na przykład, trening z krótkimi przerwami (10 sek.) może być bardzo dobrym sposobem na wywołanie stresu metabolicznego i uwolnienie dużych ilości hormonu wzrostu, jednak trenowanie w ten sposób przez cały czas, sprawi, że przyrost siły przestanie następować i nie odnotujesz wzrostu mięśni lub będą one zbyt małe.

Z kolei długie przerwy są niekorzystne, kiedy twoim celem jest zyskanie suchej masy mięśniowej, ponieważ marnujesz czas, jaki mięśnie mogą spędzić pod napięciem. W takiej sytuacji stres metaboliczny i pompa mięśniowa nie będą praktycznie istnieć.

Jeśli zależy ci na większym stresie metabolicznym, użyj przerwy w okolicach 60 sek. Jeśli natomiast trenujesz z dużym obciążeniem, zastosuj przerwy trwające do 2 min. Planu treningowe mające na celu rozbudowę mięśni rzadko wykorzystują ciężary wymagające dłużej przerwy.

8. Podziel swój plan treningowy na odpowiednie fazy

Kiedy zaczynasz przygodę z treningiem siłowym, pierwszą rzeczą jaką zauważysz będzie poprawa siły i koordynacji. Znaczące zmiany w wielkości mięśni pojawiają się dopiero po koło 6 tygodniach. Jednak nie oznacza to, że powinieneś wykonywać ten sam trening przez cały czas.

Zamiast zmuszać ciało do nabierania siły, powinieneś zmieniać rodzaje treningu w oparciu o objętość i intensywność. Najlepiej jest wprowadzać zmiany co 3-6 tygodni. Istnieją 2 podstawowe parametry, którymi powinieneś się kierować określając liczbę serii i powtórzeń:

 • Akumulacja – jest to faza dużej objętości, użyj ciężaru raczej w dolnej granicy 65-85% ciężaru maksymalnego i większej ilości serii. O ile nie jesteś początkującym, nie bój się okazjonalnie wykonać nawet 8 serii na 1 ćwiczenie.
 • Intensyfikacja – pozwoli na trenowanie nowo rozwiniętych włókien mięśniowych, aby były w stanie poradzić sobie z większym ciężarem, staraj się użyć ciężaru w górnej granicy 65-85% ciężaru maksymalnego, z dużą ilością serii, ale tym razem z mniejszą ilością powtórzeń

9. Stosuj drop-sety i powtórzenia wymuszone

Istnieje wiele zaawansowanych technik pomagających budować mięśnie, jednak najbardziej praktyczne i wypróbowane to drop-sety i powtórzenia wymuszone.

Bardzo prostym sposobem na wprowadzenie drop-setu jest bardzo bardzo intensywna seria, w której wykonujemy ruch do upadku mięśniowego, a następnie, bez odpoczynku, redukujemy ciężar do 50% maksymalnego ciężaru i ponownie powtarzamy serię do upadku.

Z kolei powtórzenia wymuszone są znakomitym narzędziem do przełamania stagnacji. Staraj się stosować powtórzenia wymuszone używając większego niż zwykle ciężaru, zamiast wykonywać dodatkowe powtórzenia. Jeśli plan przewiduje 4 serie przysiadów po 12 powtórzeń to po prostu zwiększ ciężar i wykonaj 12 przysiadów z pomocą, jeśli będzie konieczna.

10. Unikaj statecznego cardio

Ćwiczenia aerobowe zahamują rozrost mięśni, ponieważ działają w zupełnie inny sposób na ciało. Prowadzi to do tzw. “fenomenu wzajemnych zależności”, który polega na tym, że ludzie, którzy wykonują treningi siłowe jak i wytrzymałościowe, nie osiągają takich przyrostów, jakich by oczekiwali.

Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj trening typu “strongman”, gdyż również będzie prowadził do uwalniania hormonów. Interwał w postaci sprintów także zda tutaj egzamin. Jednak cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, aby nie łączyć treningu siłowego i kondycyjnego na jednej jednostce. Podziel je na sesje poranną i wieczorną lub wykonaj w zupełnie inny dzień.

Rating: 4.3/5. Wg 10 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Serio split na siłę ????? Badania naukowe pokazują, że split jest najmniej efektywną formą treningu. Pokrótce o niższości splita : Otóż podkreśle 3 podpunkty 1-Nie zachodzą adaptacje neurologiczne do ruchu co bardziej.”W sytuacji stresogennej, a taką jest np 250 g na plecach podczas przysiadu nasze ciało uwalnia bardzo dużo adrenaliny i skupia się na 2 wariantach, uciekać albo walczyć, a nie na technice itp. dlatego tak ważna jest budowa wzorca ruchowego” 2-U osoby naturalnej zwiększona synteza protein potreningowa (czyli faktyczny wzrost) trwa do 48 godzin więc robiąc raz w tygodniu ograniczasz potencjał 3-Spróbuj zrobić 15 serii siadów na 1 treningu – rzygasz, na 3-masło. W tym podpunkcie chodzi o to, że możesz bardziej rozłożyć objętość co spowoduje mniejszą opóźnioną bolesność mięśniową i przełoży się na możliwość częstszego trenowania (tzw. zakwasy (które nie są wyznacznikiem jakości treningu)). Do tego żaden Strongman, trójboista czy dwuboista nie robi splita co już mówi samo za siebie. Pomijam już fakt, że sam trening nie jest dostosowany dobrze pod budowę parametru jakim jest siła. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj