WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dwubój olimpijski – czym jest i czy warto trenować?

dwubój olimpijski

Dwubój olimpijski to wszechstronny sport, który przyciąga uwagę zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Jest to nie tylko fascynująca dyscyplina olimpijska, ale również metoda treningowa wykorzystywana w przygotowaniu motorycznym.

Na czym polega dwubój olimpijski?

Dwubój olimpijski, jak sama nazwa mówi, składa się z dwóch mniejszych konkurencji: rwania i podrzutu.

Rwanie polega na “wrzuceniu” naszej sztangi nad głowę na wyprostowanych łokciach. Rozpoczyna się on podobnie jak martwy ciąg, jednakże gdy sztanga znajduje się nad kolanami, zostaje ona dynamicznie dźwignięta i wybita z użyciem siły pochodzącej z bioder.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Drugą “konkurencją” jest podrzut, który jest całkiem podobny do rwania. Rozpoczynamy podobnie od fazy pochodzącej z martwego ciągu, jednakże wybijamy sztangę tylko do momentu w którym znajdzie się ona na naszych barkach. Następnie podrzucamy sztangę i staramy się “wsunąć” pod nią tak, abyśmy znaleźli się w pozycji przysiadu, a sztanga była nad naszą głową. Ostatnim krokiem jest wstanie ze sztangą, co przypomina przysiad.

Z czego składa się dwubój olimpijski?

Jak już wiemy dwubój składa się z rwania i podrzutów, które wykorzystują ruchu wykonywane podczas martwego ciągu i przysiadu.

Dwubój olimpijski – Rwanie

  • Podczas rwania rozpoczynamy od tzw. leg drive, który wykonujemy również podczas martwego ciągu.
  • Sztanga powinna mieć cały czas z naszymi piszczelami, a następnie udami.
  • Gdy miniemy sztangą linię kolana powinniśmy rozpocząć prostowanie tułowia, które pozwoli nam wybić sztangę nad głowę.
  • Wykonując rwanie, nasze łokcie powinny być cały czas proste.

Dwubój olimpijski – Podrzut

  • Wykonując podrzut rozpoczynamy identycznie jak w rwaniu, jednakże wybijamy sztangę tylko na wysokość barków.
  • W tym momencie jest “przystanek” w którym zatrzymujemy się w pozycji wyjściowej do przysiadu z sztangą z przodu.
  • Kolejnym krokiem jest dynamiczny przysiad, jednakże sztanga powinna zostać w górze, a to my powinniśmy się pod nią wsunąć, tak aby znalazła się ona nad naszą głową na wyprostowanych stawach łokciowych.
  • Gdy to zrobimy, nie pozostało nam nic innego jak wstać wykorzystując wzorzec ruchowy zaczerpnięty z przysiadu.

Wbrew pozorom jest to całkowicie coś innego niż standardowe podnoszenie ciężarów. W zwykłym podnoszeniu ciężarów nie korzystamy z rozpędu i dynamiki, a ze statycznej siły naszych mięśni.

Podejmujesz wyzwanie? Sprawdź 👉 plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl🛒

plany - rejestracja

Jakie są główne korzyści z trenowania dwuboju?

Jedną z najważniejszych zalet trenowania dwuboju olimpijskiego jest rozwój dynamiki i szybkości, która jest tak samo ważna, co siła mięśni. Właśnie z tego powodu, dwubój olimpijski często jest wykorzystywany podczas przygotowania motorycznego sportowców w wielu dyscyplinach, a nie tylko podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Kolejną zaletą jest poprawa ogólnej sprawności naszego ciała. Dwubój angażuje praktycznie wszystkie grupy mięśniowe w naszym organizmie, więc trenowanie tej dyscypliny sportowej wpłynie pozytywnie na całe nasze ciało. “Skutkiem ubocznym” będzie również poprawa sylwetki, trening dwuboju olimpijskiego angażuje wiele mięśni, które potrzebują energii do pracy. Dzięki temu spala on znaczne ilości kalorii, które przyczynią się do spalania tkanki tłuszczowej.

Czym różni się dwubój od trójboju olimpijskiego?

Trójbój siłowy jest bardziej zbliżony do standardowego podnoszenia ciężarów niż dwubój. Składa się on z:

  1. przysiadu ze sztangą na plecach,
  2. wyciskania sztangi leżąc,
  3. klasycznego martwego ciągu.

Główną różnicą pomiędzy dwubojem a trójbojem jest niewykorzystywanie dynamiki w trójboju. W dwuboju wykonujemy dynamiczny zarzut, a w trójboju polegamy na statycznej sile naszych mięśni.

Czytaj także: Trójbój siłowy – co to jest i z czego się składa?

Czy warto trenować dwubój olimpijski?

Z pewnością warto trenować dwubój olimpijski, nawet jeśli nie jest to nasza docelowa dyscyplina sportowa. Jeśli ćwiczymy na siłowni tylko dla zdrowia, to będzie to świetny sposób na urozmaicenie treningu. Samo podnoszenie ciężarów powinno być urozmaicane właśnie poprzez takie ćwiczenia jak dwubój. Gdy trenujemy na siłowni, aby poprawić nasze wyniki w innych dyscyplinach, to w większości z nich przydatna będzie dynamika i szybkość, którą poprawi wykonywanie dwuboju olimpijskiego.

Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie szukania odpowiedniej dla nas dyscypliny, to warto również zastanowić się nad tą dwubojem. Sam fakt, że jest to on dyscypliną olimpijską, pokazuje, że jest to bardzo wartościowy wybór. Trenując dwubój wcale nie musimy jeździć na zawody, jest wiele osób uprawiających go rekreacyjnie.

🫵Podejmujesz wyzwanie? Plany treningowe Budujmase.pl

plany treningowe

Kto może uprawiać dwubój olimpijski?

Dwubój to wspaniała dyscyplina sportowa, którą praktycznie każdy z nas może uprawiać. Niezależnie od płci, wieku czy poziomu zaawansowania każdy jest mile widziany na treningach. W klubach prowadzących zajęcia z dwuboju olimpijskiego jest podział na grupy wiekowe i grupy zaawansowania.

Warto wybrać się na grupę początkująca i spróbować tej dyscypliny. Na początku nauczymy się podstawowych wzorców ruchowych, nikt od razu nie każe nam wykonywać pełnoprawnego dwuboju.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Jakie są rekordy w dwuboju olimpijskim?

Ciężko jest określić konkretny rekord, ponieważ są one różne dla poszczególnych kategorii wagowych. Zawodnik ważący więcej będzie w stanie wziąć większy ciężar niż zawodnik lżejszy np. o 10 kg. Jednakże przykładowy rekord w kategorii 73 kg mężczyzn wynosi 364 kg. Został on ustanowiony podczas olimpiady w Tokio w 2020 roku przez reprezentanta Chin: Zhiyong Shi.

Na rekord składa się suma ustanowiona przez rwanie i podrzut. Chińczyk w rwaniu zaliczył 166 kg, a w podrzucie 198 kg, co dało sumę 364 kg. Przyrównując to do masy ciała zawodnika jest to praktycznie 5-krotność jego wagi, co jest bardzo imponującym wynikiem.

Sprawdź także: Jak być silniejszym w miesiąc? 10 sposobów jak stać się silniejszym w 30dni


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *