Większość bywalców siłowni skupia się na rodzajach ćwiczeń i poprawnej technice ich wykonywania, zaś etykieta treningowa pozostaje dla nich obszarem nieznanym. A to właśnie niepisane zasady obowiązujące na siłowni pozwalają nam na efektywną pracę nad obranym przez każdego celem. Zapoznaj się z kilkoma radami i spraw, że trening będzie o wiele lepszy zarówno dla Ciebie, jak i innych.

Etykieta na siłowni

Zasady dobrego zachowania na siłowni obowiązują każdego, kto decyduje się do niej wejść. Choć niewątpliwie jest to miejsce, w którym powinniśmy się czuć w miarę swobodnie, nie możemy swoim zachowaniem przeszkadzać innym. Stosowanie się do niepisanych zasad obowiązujących w miejscu treningu jest kluczem do tego, by zarówno Tobie, jak i innym ćwiczyło się dobrze.

Niepisane zasady na siłowni

Każde miejsce rządzi się swoimi prawami – także siłownia. Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać to: pozostawianie miejsca ćwiczeń w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zastać oraz pamiętanie o innych osobach przebywających w naszym otoczeniu.

Odkładaj sprzęt na miejsce

Nie ma nic gorszego niż hantle walające się po podłodze, sprzęt odłożony na złe miejsce i wszechobecny bałagan, w którym nie sposób znaleźć interesującego Cię obciążenia. By ułatwić życie sobie, innym, a także obsłudze – odkładaj wszystkie sprzęty na miejsce. Po zakończeniu ćwiczeń na maszynie – zdejmij obciążenie.

Używaj ręcznika

Pot jest wpisany w aktywność fizyczną. Jednakże nie musimy pozostawiać mokrych plam wszędzie, gdzie wcześniej usiedliśmy. Dla zachowania higieny weź ze sobą ręcznik i połóż go na ławeczce. Każdy, kto skorzysta z niej po Tobie, będzie Ci wdzięczny. Jeśli nie masz swojego ręcznika – użyj jego papierowej wersji i płynu dezynfekującego, które są wszechobecne na każdej siłowni. Skorzystaj z nich, przetrzyj sprzęt po sobie i działaj dalej.

Nie zajmuj przyrządu bez potrzeby

Maszyny służą do ćwiczenia – nie siedzenia, pogawędek ze znajomymi czy przeglądania Facebooka. Kiedy skończysz ćwiczyć lub planujesz dłuższą przerwę między seriamiustąp miejsca innym. Większość siłowni nie jest tak licznie wyposażona, by każdy mógł przesiadywać na wybranym sprzęcie.

Pamiętaj, że lustra nie służą do selfie

Lustro znajdziemy na każdej siłowni. Są takie, które mogą pochwalić się nawet specjalnym pokojem lustrzanym. W dzisiejszych czasach niektórzy zdają się zapominać, że każde z luster zamontowane zostało po to, by móc kontrolować technikę, a pokoje wyznaczone zostały do pozowania. Selfie zrobisz w domu lub szatni, kiedy nie będzie to nikomu przeszkadzało.

Pohamuj wojenne okrzyki

Faktem jest, że przy niektórych obciążeniach nie sposób powstrzymać krzyku. Niestety, zdecydowana większość zwierzęcych jęków wydobywa się przy używaniu niewielkich hantli i pojawia się w pokazowej formie. Nie ma co krzyczeć na siłę.

Nie prowadź zbyt rozwiązłych pogawędek

Nikomu nie przeszkadza zamienienie kilku słów, jednakże siłownia jest miejscem ćwiczeń. Nie prowadź w niej długich rozmów telefonicznych, ani rozbudowanych konwersacji w czasie siedzenia na maszynach. W końcu nie każdy musi słyszeć o firmowej aferze i rozmowach z dziewczyną.

Przestań rozciągać się na środku

Choć rozciąganie jest integralną częścią poprawnie przeprowadzonego treningu, to jednak nie jest wskazane byś rozciągał się na środku siłowni. Stretching w przejściu, na środku sali, czy w innym miejscu, do którego ludzie chcą mieć stały dostęp jest kategorycznie zabronione. Ciągłe omijanie Cię podczas rozciągania zirytuje zarówno Ciebie, jak i innych.

Wypisz się z listy zajęć jeśli nie przyjdziesz

Jeśli na jakichkolwiek zajęciach obowiązywały zapisy, a Ty jednak nie możesz przyjść – koniecznie poinformuj obsługę. Na Twoje miejsce są inni chętni, którzy będą mogli z nich skorzystać. Nie bądź samolubem. Wypisując się zaoszczędzisz sobie przykrych konsekwencji, jakie większość siłowni zawarła w regulaminie.

Zostaw po sobie porządek

Zawsze zostawiaj po sobie porządek. Mowa tu nie tylko o hantlach, ale także pustych butelkach, ręcznikach i chusteczkach, które tłumnie spotykamy w okolicach bieżni i w szatniach.

Zadbaj o swój strój

Pamiętaj, że zabranie ze sobą na siłownię koszulki nie jest problematyczne. Nie każdy będzie miał ochotę oglądać Twój tors podczas ćwiczeń. A kiedy już zdecydujesz się zabierać pełny strój – nie zapomnij o jego regularnym praniu. I oczywiście butach na zmianę.

Zasady na siłowni

Zasady na siłowni choć oczywiste, to często są po prostu zapominane. Uświadomienie sobie kilku prostych rzeczy, które mogą przeszkadzać innym sprawi, że wszystkim będzie się pracowało i trenowało w przyjemniejszej atmosferze. A przecież chodzi o to, by z siłowni wyjść z uśmiechem, a nie grymasem frustracji wywołanym nieskończonym oczekiwaniem na sprzęt i bezskutecznym poszukiwaniem danego obciążenia.

Rating: 4.9/5. Wg 7 głosów.
Proszę czekać...

Komentarze

  1. Dodałbym jeszcze do tego nie rzucanie ciężarami. Nie ma nic bardziej irytującego niż napier*alnie co powtórzenie sztangą o podłogę przy martwym ciągu, albo np wyrzucanie hantli z dłoni po skończeniu wyciskania na ławce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj