WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Podciąganie na linie – co daje wspinanie po linie?

podciąganie na linie

Wchodząc na siłownię bardzo często możemy zauważyć zwisająca z sufitu linę. Wiele osób może się zastanawiać, co właściwie możemy osiągnąć poprzez włączenie do treningu wspinania się po linie. Okazuje się, ze podciąganie na linie to bardzo przydatne ćwiczenie, o którym warto pamiętać.

Co daje podciąganie na linie?

Człowiek wyewoluował z małpy, która była przystosowana do życia na drzewach. Pomimo, że od czasu ewolucji minęło dużo czasu, to w naszym organizmie możemy zobaczyć kilka podobieństw z organizmami mieszkańców drzew. Małpy potrafiły całe dnie wisieć na drzewach, ponieważ tam mieszkały; budowa stawów była podporządkowana wiszeniu, podobnie jest u nas, więc podciąganie na linie jest ruchem, który jest zgodny z przeznaczeniem naszych stawów.

Podciąganie na linie jest świetną alternatywą dla zwykłych podciągnięć na drążku. To ćwiczenie zalicza się do ćwiczeń wielostawowych, które dostarcza nam zupełnie nowych bodźców treningowych. Różnica wykonywania ruchu podciągania wspomaga wypracowanie odpowiedniej siły mięśniowej, a także zdecydowanie poprawia siłę naszego chwytu, właśnie dlatego jest to podstawowym ćwiczeniem akrobatów oraz zapaśników.

Specyfika samego ruchu jest inna niż podczas klasycznego podciągania, co dostarcza znacznego przeciążenia naszym mięśniom., dzięki czemu to ćwiczenie jest w stanie wygenerować wzrost siły.

Sprawdź także: Drążek do podciągania – 8 prostych ćwiczeń, które wykonasz w domu

Jakie mięśnie pracują przy podciąganiu na linie?

Jako że podciąganie na linie jest ćwiczeniem alternatywnym dla podciągania, to pracują w nim podobnie mięśnie, w szczególności najszerszy grzbietu, jednakże poza tym pracują mięśnie brzucha, ramion oraz klatki piersiowej, które mają za zadanie wspomagać ruch podciągania.

Podczas podciągania na linie dodatkowo wzmacniamy nasz chwyt. Siła chwytu ręki w porównaniu z podciąganiem jest tutaj zdecydowanie bardziej rozwijana, ze względu, że lina jest ustawiona prostopadle do ziemi, przez co grawitacja pcha ans mocniej w dół niż podczas zwykłego podciągania na drążku. Dodatkowo, aby mocniej zaangażować mięśnie grzbietu możemy rozpoczynać z siadu płaskiego.

W jakich sportach warto podciągać się na linie?

Podciąganie na linie jest ćwiczeniem, które każdemu przyniesie dużo korzyści, jednakże z dobrodziejstw tego ćwiczenia najczęściej korzystają akrobaci oraz zawodnicy sportów chwytanych. Akrobaci powinni włączyć podciąganie na linie do swojego planu, dzięki czemu uzyskają niebywałe wzmocnienie barków oraz wytrzymałości.

Zaś zawodnicy sportów chwytanych poprzez podciąganie na linie uzyskają wzmocnienie chwytu, która jest ważna w sportach chwytanych. Jednakże każdy sportowiec wyciągnie coś dla siebie z tego ćwiczenia, więc warto je włączyć do swojego treningu.

Czy warto wykonywać podciąganie na linie?

Jako że jest to ćwiczenie wszechstronne, to z pewnością warto je włączyć do swojego planu treningowego. Każdy wyciągnie z tego ćwiczenia coś dla siebie, niezależnie od tego czy jego zamiarem jest wzmocnienie barków, budowa masy, czy jej redukcja.

Dodatkowo jest to ćwiczenie kalisteniczne (z własną masą ciała), dzięki czemu nie obciąża ono stawów, a wręcz wspomaga je poprzez odżywienie ich i pobudzenie wydzielania mazi międzystawowej.

Jak wspomagać ruch podciągania?

Podobnie jak z podciąganiem, wiele osób może mieć problemy z wykonywaniem podstawowej wersji ćwiczenia. Niestety podczas ćwiczeń na linie nie mamy możliwości zastosowania gum oporowych, które mogłyby nam pomóc w wykonywaniu ćwiczenia, tak jak w przypadku ćwiczeń na drążku.

Jednakże są również pewne sposoby, aby ułatwić sobie to ćwiczenie, za czym idzie wzmocnienie mięśni, co pomoże nam w dalszej perspektywie wykonywać to ćwiczenie bez żadnej pomocy. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest wykonywanie podciągania przy ścianie. Jeśli podczas podciągania będziemy się wspierać o ścianę, to zmniejszy się intensywność ćwiczenia. Wykorzystanie ściany pozwala nam na zachowanie odpowiedniej techniki treningowej w momencie gdy standardowa wersja ćwiczenia jest dla nas zbyt trudna.

Kolejnym sposobem, aby ułatwić sobie ćwiczenie jest zapieranie się nogami o linę. Podczas zapierania się o linę wypychamy się nogami do góry, co ułatwia nam to ćwiczenie. Aby odpowiednio się zaprzeć o linę jedna noga powinna iść na górę liny, a druga pod linę, dzięki czemu lina chwilowo zablokuje się między naszymi nogami, dzięki czemu będziemy mogli się o nią zaprzeć.

Z czasem kiedy będziemy robić progres, powinniśmy stopniowo zmniejszać udział nóg w ćwiczeniu. Naszym głównym celem powinno być całkowite wyeliminowanie pracy nóg, przez co nasze górne partie ciała będą najbardziej zaangażowane.

Sposoby na wypracowanie odpowiedniej siły mięśniowej

Jako, że ćwiczenia na linie są ćwiczeniami pokrewnymi z podciągnięciami, to będą się wzajemnie uzupełniać. Jednym z sposobów, aby wypracować odpowiednią siłę mięśniową, która pomoże nam wspinać się po linie jest wykonywanie podciągnięć.

Podczas wykonywania obu ćwiczeń pracuje wiele tych samych mięśni, więc wykonywanie podciągnięć będzie wspomagać wspinanie po linie i na odwrót. Wszelkie ćwiczenia rozwijające mięsień najszerszy grzbietu będą wspomagać rozwijanie odpowiedniej siły.


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *