Wysokie podciągnięcia są zdecydowanie bardziej wymagające od klasycznej wersji tego ćwiczenia. W większym stopniu budują jednak eksplozywność oraz przygotowują ciało do wykonywania ćwiczeń takich jak muscle up.
W trakcie wykonywania high pull up do pracy zaangażowane zostają mięśnie:
Najszerszy grzbietu;
Czworoboczny;
Dwugłowy ramienia;
Ramienno-promieniowy.
Wersja wysokiego podciągania różni się od klasycznej wersji przede wszystkim tym, w którym punkcie kończymy ruch. Tutaj należy podciągnąć się aż do wysokości dolnej części klatki piersiowej przez co musimy wygenerować większą moc. W tym celu ćwiczenie wykonujemy bardziej eksplozywnie.
Podstawowe błędy przy ćwiczeniu high pull up na plecy
Jednym z częstszych błędów jaki można zaobserwować w trakcie wykonywania high pull up jest brak wystarczającej intencji podciągnięcia ciała jak najwyżej się da. Będzie to widoczne zwłaszcza w ostatnich powtórzeniach serii kiedy mięśnie są już zmęczone.
Kolejnym bardzo częstym błędem jest pozwolenie ciału na to aby się bujało. Dzieje się tak najczęściej ponieważ, opuszczając się w dół rozluźniamy całkowicie ciało. Sprawi to również, że jego ciężar nas szarpnie i w efekcie osłabieniu ulegnie chwyt. Podczas podciągania z ciężarem może także dojść do jakiejś niepotrzebnej kontuzji. Należy cały czas kontrolować napięcie mięśni w trakcie wykonywania ćwiczenia, zarówno w fazie pozytywnej jak i negatywnej.
?Plany treningowe Budujmase.pl zawierają jeszcze więcej ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, które trenerzy personalni dopasowują indywidualnie do Twoich możliwości, dostępnego sprzętu i postawionego celu.
Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II