Wiele osób, w szczególności latem, zastanawia się jak szybko schudnąć. Istnieje wiele diet, które dadzą szybkie rezultaty, ale czy szybkie odchudzanie jest możliwe? Jakie konsekwencje niesie za sobą taki proces? Dowiedz się, jak twój organizm zareaguje na drastyczne zmniejszenie ilości pożywienia!

Szybkie odchudzanie – sposoby jak szybko schudnąć

Sposobów na szybkie odchudzanie jest kilka, wszystkie jednak opierają się o znaczne niedobory energii, wykluczanie konkretnych produktów z jadłospisu i nie należą do zdrowych diet. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na to, jak szybko schudnąć:

1. Głodówka

Trwająca kilka dni głodówka pozwoli stracić 2 – 3, a może nawet i więcej kilogramów. Jest jednak sposobem wyniszczającym dla naszego ciała.

2. Dieta oczyszczająca

Jedzenie przez około 10 dni jedynie gotowanych warzyw lub owoców z pewnością przyczyni się do utraty kilogramów, bowiem przede wszystkim pozbędziemy się zalegających w jelitach resztek, które mogą ważyć naprawdę sporo.

3. Dieta Dukana

Czyli dieta białkowa, w której skupiamy się na jedzeniu produktów białkowych o niskiej zawartości tłuszczu. W jadłospisie nie ma miejsca na warzywa i owoce, a także inne źródła tłuszczu. Co za tym idzie – pozbywamy się błonnika, witamin i minerałów. Podczas dwóch tygodni stosowania diety możemy schudnąć naprawdę dużo. Efekt wspierany jest m.in. przez zwiększoną ilość energii konieczną do strawienia białka. Jednak konsekwencje stosowania diety białkowej mogą być opłakane, a sam system żywienia uszkodzić narządy wewnętrzne.

4. Dieta kapuściana

Jak sama nazwa wskazuje – jest to dieta oparta o zupę z kapusty, którą spożywamy niemalże przez tydzień. Pod koniec możemy wprowadzać lekkie posiłki z zawartością chudego mięsa.

5. Dieta Kopenhaska

Zbliżona do diety Dukana. Jemy przede wszystkim chude mięso, które może wystąpić w towarzystwie warzyw. Trzymamy się 3 pór posiłków i nie podjadamy pomiędzy nimi. Do 8 rano zjadamy pierwszy, kolejny o 14, a następny dopiero o 18.

Szybkie odchudzanie – potencjalne konsekwencje

Szybkie odchudzanie jest związane z ogromnym szokiem dla organizmu. By jak najszybciej stracić wagę, znacznie zmniejszamy podaż energii, a wraz z nią wartości odżywczych i wody. W rezultacie osoby stawiające na szybkie odchudzanie borykają się przede wszystkim z efektem jo – jo. Chudniemy bardzo szybko, organizm przystosowuje się do aktualnych warunków, uczymy się wykorzystywać jak najmniej energii. Kiedy zaczynamy jeść nieco więcej – natychmiast tyjemy, a ciało magazynuje wszystko, co możliwe w postaci tłuszczu obawiając się, że znów przyjdzie czas ogromnych niedoborów. Szybkim odchudzaniem możemy zepsuć swój metabolizm na dłużej, a powrót do standardowego funkcjonowania będzie długi, trudny i żmudny.

Większość efektów uzyskanych podczas szybkiego odchudzania to wynik odwodnienia, a nie utraty tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, możemy mieć problemy z niedoborami witamin i minerałów, których nie będziemy dostarczać wraz z pożywieniem. Problemami, które mogą pojawić się podczas drastycznej diety są też zaburzenia hormonalne, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Przy szybkim odchudzaniu niemalże pewnym efektem jest gorsze samopoczucie, drastyczny spadek energii oraz pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci.

Szybkie odchudzanie – czy naprawdę warto?

Wszystkie znaki wskazują na to, że zamiast zastanawiać się jak szybko schudnąć, powinniśmy postawić na zmianę nawyków żywieniowych i swojego stylu życia. Szereg negatywnych konsekwencji i krótkotrwały efekt są wystarczającymi powodami dla tego, by swoją uwagę skierować ku zdrowemu, racjonalnemu odchudzaniu. Tylko ono zapewni stały, długotrwały efekt, który zostanie z nami na dłużej. Jeśli zależy ci na zdrowiu i zachowaniu swojej sylwetki w dobrej formie, nie warto stawiać na szybkie odchudzanie.

Szybkie odchudzanie – podsumowanie

Reasumując, nie ma dobrego sposobu na to, by szybko schudnąć. Wszystkie przyniosą podobne konsekwencje, które odbiją się negatywnie na naszym zdrowiu i wyglądzie. Każdy, kto chce pozbyć się nadmiaru tłuszczu, a nie wody, powinien redukować tkankę tłuszczową w sposób stopniowy i przemyślany.

Rating: 4.3/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj