WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta kapuściana – przepis, opinie, zasady

Dieta kapuściana - przepis, opinie, zasadyDieta kapuściana zaliczana jest do diet, podczas których można zgubić od 2 do nawet 6 kg kilogramów w ciągu tygodnia. Nie jest ona czasochłonna i nie wymaga wielu wyrzeczeń oraz jest relatywnie tania. Pomimo powyższych pozytywnych aspektów, nie jest zalecana przez dietetyków i lekarzy specjalistów. Co tak naprawdę ukrywa owa dieta oraz jaki posiada wpływ na zdrowie?

Dieta kapuściana – ogólna charakterystyka

Dieta kapuściana zaliczana jest to tzw. diet błyskawicznych, cechujących się utratą sporej ilości kilogramów w stosunkowo krótkim czasie.  Występuje pod wieloma nazwami, wśród których najczęściej stosowanymi są dieta Kwaśniewskiego, szwedzka, prezydencka lub kanadyjska. Jest ona bardzo często stosowana przez osoby, które potrzebują szybkich rezultatów, nie posiadając zbyt dużej ilości czasu na racjonalne odchudzanie. Zastosowanie tygodniowej diety kapuścianej może spowodować utratę nawet 4-5 kg masy ciała.

Po raz pierwszy dieta kapuściana została zastosowana w Norwegii w celu pomocy osobą z chorobami układu krążenia. Twórcy owej diety zaznaczają, iż jest ona niezwykle skuteczna tylko wtedy, gdy podczas jej tygodniowego stosowania nie występują żadne odstępstwa. W Polsce swoją popularność zyskała już kilkanaście lat temu. Ponoć były polski prezydent Aleksander Kwaśniewski, stosując tę dietę zrzucił sporo zbędnych kilogramów. W związku z powyższym owa dieta zyskała również miano diety Kwaśniewskiego lub prezydenckiej

Dieta szwedzka charakteryzuje się monotonnością. Powiązane jest to z faktem, iż  jest to dieta mono składnikowa, którą  cechuje niewielkie urozmaicenie posiłków, wynikające z ograniczonej ilości produktów dozwolonych podczas jej stosowania.

Biorąc pod uwagę, iż dieta kapuściana posiada wysoką zawartość błonnika pokarmowego, podczas jej stosowania należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zalecane jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia.  Urozmaiceniem diety jest stosowanie naturalnych soków warzywnych, zielonej herbaty, kawy oraz naparów ziołowych. Całkowicie zabronione jest stosowanie cukru.

Dieta kapuściana – zasady

Najważniejszymi zasadami diety szwedzkiej są:

  • W momencie wystąpienia głodu, należy jeść zupę kapuścianą,
  • Dobre nawodnienie organizmu – picie minimum 2 litrów płynów dziennie,
  • Powolne jedzenie do syta, bez odstępstw od jadłospisu,
  • Oprócz zupy kapuścianej, do jadłospisu należy wprowadzić warzywa i owoce – najlepiej na surowo lub gotowane,
  • Unikanie alkoholu i gazowanych, słodkich napojów,
  • Nie spożywanie pieczywa,
  • Ograniczenie do minimum spożywania soli.

Dieta kapuściana – przepis na zupę kapuścianą

Dieta prezydencka w głównej mierze opiera się o spożywanie potraw, których podstawowym składnikiem jest kapusta. Warzywo te cechuje bardzo niska wartość energetyczna. Zawiera ono niewielką ilość węglowodanów 5,8 g /100 g, przy jednoczesnej dużej zawartości błonnika pokarmowego 2,5 g/ 100 g. Twórcy tej diety są  zdania, iż można ją stosować bez ograniczeń. Ponadto, zalecają spożywanie jak największej ilości zupy kapuścianej. Swoje sugestie opierają faktem, iż 100 g kapusty posiada tylko 25 kcal.

Bardzo istotną rolę odgrywa przygotowanie posiłków. Dieta pozwala na spożywanie zupy warzywnej na bazie kapusty, jednak wyklucza takie potrawy jak np.  tradycyjny bigos z dodatkiem mięsa i tłuszczu.

Zupa kapuściana – przepis (zupa Kwaśniewskiego)

Składniki:

  • 1 główka kapusty białej lub włoskiej – przepis dotyczy białej o wadze ok 2 kg,
  • 6 pomidorów (850 g),
  • 6 główek posiekanej cebuli (500 g),
  • 1 pęczek selera naciowego (400 g),
  • 1 żółta papryka (200g),
  • 1 czerwona papryka (200 g),
  • 1 łyżka oleju rzepakowego (10 g),
  • Przyprawy: pieprz, chilli, czosnek, bazylia, curry, koper. (nie należy dodawać soli kuchennej)

Sposób przygotowania

  1. Umyć i pokroić warzywa w drobną kostkę;
  2. Podsmażyć wszystkie składniki, oprócz cebuli, na rozgrzanej patelni z olejem rzepakowym;
  3. Gdy pozostałe warzywa zmiękną, dodać cebulę;
  4. W momencie zmiękczenia wszystkich składników, przerzucić je do garnka i zalać wodą;
  5. Gotować przez około 1,5 godziny, mieszając co jakiś czas (aby nie przypalić garnka);
  6. Dodać przyprawy wedle uznania.

W celu uniknięcia monotonii spożywania powyższego przepisu, zupę można przerobić na krem, bądź dodać inne niskokaloryczne warzywa.

Wartości odżywcze – 1 porcja:

  • Wartość energetyczna – 147 kcal,
  • Białko – 7,2 g,
  • Węglowodany – 28,4 g,
  • Tłuszcze – 2,4 g,
  • Błonnik – 10,2 g.

Dieta kapuściana – przepis na 7 dni

Podczas pierwszego dnia diety kapuścianej należy spożyć dwa główne posiłki, którymi są śniadanie i obiad. Każdy z nich to porcja wcześniej przygotowanej zupy. Pozostałe dania to przekąski z surowych warzyw oraz woda mineralna i zielona herbata.

Drugiego dnia na śniadanie sugerowane jest spożycie warzyw gotowanych na parze lub surowych. Można skorzystać z dowolnego rodzaju warzyw poza strączkowymi i kukurydzą. Tego dnia zabronione jest spożywanie jakichkolwiek owoców. Posiłkiem obiadowym jest zupa kapuściana, natomiast na kolację zaleca się spożycie dwóch pieczonych ziemniaków bez dodatku soli kuchennej.

Kolejny dzień należy rozpocząć od miseczki zupy kapuścianej. Tego dnia do diety zostają wprowadzone owoce, które są bazą drugiego śniadania i podwieczorka. Na tym etapie zabrania się stosowania bananów. Najskuteczniejsze jest spożywanie owoców cechujących się wysoką zawartością błonnika, np. pomarańcze i grejpfruty. W przypadku gdy podwieczorek nie jest zbyt sycący, na kolację można zjeść miseczkę zupy kapuścianej. Jednak gdy nie ma takiej potrzeby, ostatni posiłek można pominąć.

Podczas czwartego dnia można pozwolić sobie na nieco większe urozmaicenie posiłków. Na śniadanie należy tradycyjnie zjeść zupę kapuścianą, jednak na drugi posiłek i obiad wprowadzone zostają wcześniej zabronione banany. Na kolację zalecane jest wypicie dwóch litrów maślanki lub chudego mleka i popicie ich czterema szklankami wody mineralnej.

Śniadanie piątego dnia jest takie samo jak w uprzednich, czyli zupa kapuściana. W tym dniu do jadłospisu wprowadzone zostaje chude mięso. Zalecane jest jednorazowe przygotowanie ok. 200 g filetu z piersi kurczaka lub chudej wołowiny.  Za kolację posłuży 6 średniej wielkości pomidorów, które należy popić co najmniej 4 szklankami wody mineralnej lub herbaty.

W przedostatnim dniu na śniadanie sugerowana jest również zupa kapuściana. Obiad powinien opierać się o 200g chudego mięsa lub ryby ugotowanej na parze. Na kolację należy spożyć miskę posiekanych zielonych warzyw takich jak sałata, por, papryka czy brokuły.

Ostatni, siódmy dzień diety prezydenckiej należy rozpocząć jak poprzednie, czyli od zupy kapuścianej. Obiad powinien składać się z ugotowanego brązowego ryżu i niskokalorycznych warzyw. Tego dnia na kolację należy wypić kilka szklanek soku owocowego (bez dodatku cukru) oraz kilka szklanek wody mineralnej.

Dieta kapuściana –wady i zalety

Mimo dużej popularności diety kapuścianej, nie jest ona sposobem żywienia zalecanym przez dietetyków i lekarzy specjalistów. Swoją popularność wśród innych alternatywnych diet odchudzających zyskała dzięki swojej niskiej cenie i łatwości w stosowaniu. Dużą jej zaletą jest niewielki czas  potrzebny do osiągnięcia wyznaczonego celu. Pomimo pozytywnych efektów, może negatywnie wpłynąć na kondycję organizmu. Tak więc, przed rozpoczęciem diety szwedzkiej, warto zapoznać się z jej możliwymi negatywnymi wpływami na zdrowie. Szybka utrata wagi wynikająca z dużego deficytu kalorycznego jest procesem niefizjologicznym i wywiera negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Główną wadą diety kapuścianej jest bardzo często występujący efekt jo-jo.

Kolejną wadą owego sposobu żywienia jest wcześniej wspomniana monotonia. Nawet osoby preferujące spożywanie potraw opartych na kapuście, po tygodniu tej diety mogą znielubić jej smak i zapach.

Wiele osób stosujących dietę kapuścianą skarży się na częste oddawanie moczu (kapusta posiada silne właściwości moczopędne) oraz wzdęcia. Oprócz powyższych dieta kapuściana może powodować, takie objawy jak:

  • Uczucie zmęczenia,
  • Bóle głowy,
  • Rozdrażnienie,
  • Ogólne osłabienie.

Ogromną wadą diety prezydenckiej jest jej niedoborowość, a dokładniej brak odpowiedniego zbilansowania.  Nie pokrywa ona zapotrzebowania organizmu na białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne.

Stosowanie diety szwedzkiej może przyczynić się do oczyszczenia organizmu z toksyn. Wiele osób uważa, że jest ona doskonałym rozpoczęciem procesu odchudzania- pozwala szybko pozbyć się nagromadzonej wody oraz szkodliwych substancji. W przypadku, przejścia na bardziej zróżnicowaną (również niskokaloryczną) dietę po zakończeniu diety kapuścianej można wpłynąć na częściowe zachowanie jej efektów.

Dieta kapuściana – opinie

Dieta kapuściana, jak każda inna, ma swoich zwolenników i przeciwników. Efekt jej stosowania przeważnie jest krótkotrwały. Tak więc, zjawisko efektu jo-jo podczas stosowania diety prezydenckiej nie jest niczym obcym. Pomimo dużej popularności, zadziwiająca jest niewielka ilość publikacji naukowych i badań dowodzących efektywności stosowania takiego modelu żywienia. Może to świadczyć o braku poważnego traktowania tej diety w środowisku medycznym. Osoby chcące zgubić zdrowo i trwale zbędne kilogramy, powinny zainteresować się bardziej zbilansowanym trybem odżywiania niż dietą kapuścianą.

Diety kapuścianej nie powinny stosować takie osoby jak dzieci i młodzież, matki karmiące, kobiety w ciąży, osoby ze znaczną otyłością oraz z obniżoną odpornością.

Analizując wszystkie opinie na temat diety szwedzkiej, można zauważyć, iż nie jest ona polecanym ani dobrym sposobem na redukcję wagi. W efekcie jej stosowania utrata wagi wiąże się głównie z utratą wody, a nie tkanki tłuszczowej. Ponadto dieta ta może wpłynąć na spowolnienie podstawowej przemiany materii, w wyniku nie pokrycia zapotrzebowania organizmu na określone składniki odżywcze i zbyt niską kaloryczność.

Podobne artykuły:

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *