Popularną praktyką jest polecanie zielonej herbaty na odchudzanie. Ale czy zawarte w niej polifenole naprawdę mają moc redukowania tkanki tłuszczowej? Co zyskasz pijąc zieloną herbatę i czy każda jej ilość jest zdrowa? Czy zielona herbata rzeczywiście jest sposobem na odchudzanie?

Zielona herbata

Zielona herbata przyrządzana jest wyłącznie z liści herbaty, które zostały poddane minimalnej oksydacji. Proces przygotowania pozwala zachować pełnię prozdrowotnych właściwości oraz delikatny smak naparu. Choć w kulturze wschodu stosowana jest od stuleci, my dopiero ją poznajemy. Liczne badania naukowe dają przesłanki ku temu, by sądzić, że za uzyskiwane efekty odpowiedzialne są polifenole, których wysoką zawartością charakteryzuje się zielona herbata. Odchudzanie, w kontekście którego najczęściej występuje napar, będzie więc złożoną sumą składników usprawniających działanie organizmu.

Zielona herbata za każdym razem dostarcza:

Jak działa zielona herbata?

Działanie zielonej herbaty bezpośrednio obejmuje układ pokarmowy, układ krwionośny, a także układ nerwowy. Przejawia się także w poprawie stanu psychicznego oraz estetyki zewnętrznej ciała.

Właściwości zielonej herbaty

Pijąc zieloną herbatę wpływasz na:

 • zmniejszenie cellulitu poprzez redukcję obrzęków,
 • zapobieganie miażdżycy przez zmniejszenie ilości trójglicerydów we krwi,
 • przeciwdziałanie powstawaniu zakrzepów,
 • usprawnienie zapamiętywania i zwiększenie koncentracji,
 • poprawienie stanu zębów poprzez silne działanie antybakteryjne,
 • wspomaganie oczyszczania organizmu i poprawę samopoczucia,
 • profilaktykę nowotworów oraz Alzheimera.

Zalety zielonej herbaty

Picie zielonej herbaty niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Zastąpienie nią kawy lub napojów słodzonych nie jest trudne, a znacznie przyczynia się do poprawy codziennego samopoczucia. Osoby, które nie przepadają za smakiem naparu, mogą skorzystać z ekstraktu zielonej herbaty dostępnego w tabletkach lub wybrać herbatę typu matcha i dodawać jej do białkowego koktajlu, omletów bądź innych dań.

Wady zielonej herbaty

W związku z tym, że zielona herbata i odchudzanie idą ze sobą w parze, często spożywamy aż kilka filiżanek naparu dziennie. Zdaje się, że tak dobroczynny produkt naturalny nie może mieć skutków ubocznych.

Tymczasem nadmierne spożycie zielonej herbaty jest szkodliwe:

 • przyczynia się do zachorowania na osteoporozę poprzez wypłukiwanie wapnia z kości,
 • sprzyja powstawaniu anemii, bowiem obecne w zielonej herbacie katechiny zmniejszają wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego,
 • pita na czczo może prowadzić do podrażnień śluzówki żołądka, bólu brzucha, a nawet wymiotów.

Efekty stosowania zielonej herbaty

 • Regulując liczne procesy metaboliczne, zielona herbata ma pośredni wpływ na proces odchudzania. Katechiny w niej zawarte zmniejszają przyswajanie tłuszczów z pożywienia, a także wspomagają czerpanie energii z tkanki tłuszczowej. Badania wykazały, że efekt widoczny jest zarówno po wysiłku, jak i po nim, a nawet w spoczynku.
 • Nasilenie termogenezy.
 • Zwiększenie aktywności enzymów trawiennych, a co za tym idzie przyspieszenie trawienia pokarmu. Efekty odchudzania z zieloną herbatą będą jednak zależne od trybu życia i spożywanych produktów. Napar straci właściwości przeciwutleniające po kontakcie z alkoholem i innymi używkami.

Zielona herbata a trening

Picie zielonej herbaty przed treningiem przyczyni się do zwiększenia pobudzenia i mobilizacji ciała. By napar działał pobudzająco zaleca się wykorzystanie płynu uzyskanego z pierwszego parzenia liści, które odbyło się w temperaturze około 90 stopni Celsjusza.
Warto zaznaczyć, że nasilenie termogenezy będzie korzystnie wpływało na spalanie tkanki tłuszczowej podczas wysiłku, a redukowanie stresu oksydacyjnego pozwoli ćwiczyć nieco dłużej i przyspieszy regenerację powysiłkową.

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata nie sprawi, że po kilku dniach pozbędziemy się wszystkich zbędnych kilogramów. Jest jednak jednym z najbardziej skutecznych, naturalnych i bezpiecznych sposobów wspomagania diety redukcyjnej. Picie 2 – 3 filiżanek naparu dziennie nie tylko usprawni redukcję tłuszczu, ale przede wszystkim korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Jeśli zastanawiasz się jaka zielona herbata jest najlepsza na odchudzanie, zwróć uwagę na jak najwyższa jakość produktu. Najwięcej właściwości charakterystycznych dla zielonej herbaty mają całe liście (najlepiej pozwijane), których uprawa przebiegała w ściśle określony sposób. By zachować całe dobrodziejstwo liści, parz je w temperaturze około 70 stopni Celsjusza.

Rating: 5.0/5. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj