WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Białko na siłęBiałko stanowi podstawowy budulec organizmu. Nikt nie ma, więc wątpliwości, że jest to bardzo ważny składnik odżywczy. Jego odpowiednia podaż oraz pochodzenie determinują prawidłowość wielu procesów fizjologicznych. W tym budowanie masy mięśniowej oraz rozwój siły. Temat białka budzi wiele emocji zarówno wśród dietetyków, jak i sportowców. Każdy ma swoje zdanie na jego temat. Jedni podpierają się badaniami, inni doświadczeniem, a jeszcze inni opiniami wczytanymi w serwisach branżowych. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. Jak białko wpływa na rozwój siły oraz czy jego suplementacja jest potrzebna.

 

Białko na siłę – co to?

Organizm generuje siłę dzięki paliwu jakie mu dostarczamy. Można to porównać spokojnie do samochodu. Jeśli zatankujemy nie odpowiednio zatrzemy silnik, kiedy jednak w baku jest dobra benzyna można wyciągnąć z silnika więcej niż zakładaliśmy. Białka, lub po prostu aminokwasy budują każdą z tkanek ludzkiego organizmu. Jest ich wiele rodzajów. Dla nas najistotniejsze są 23 aminokwasy, z których część jest endogenna, a część egzogenna. Oznacza to, że tylko część z aminokwasów organizm jest w stanie syntezować samemu, resztę musi dostać wraz z pożywieniem. Białka wchodzą także w skład hormonów oraz enzymów, które wpływają na funkcjonowanie wszystkich ustrojów. Musi ono być stale dostarczane w formie pożywienia, ponieważ ciało nie jest w stanie go magazynować tak jak tłuszczu.

 

Białko na siłę – efekty

Osoby uprawiające sport zużywają szybciej wszystkie składniki odżywcze oraz ich zapasy z organizmu. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na nie wzrasta. Podobnie jest z białkiem. Jego odpowiednia podaż będzie sprzyjać regeneracji uszkodzonych treningiem włókien mięśniowych co przyczynia się także do rozwoju ich siły. Niedobór białka u osób ćwiczących będzie natomiast powodować katabolizm mięśniowy, czyli zjadanie przez ciało własnych mięśni w celu uzupełnienia braku białka. Trzeba tutaj pamiętać, że jest ono potrzebne w całym organizmie, a jego brak powoduje, że mózg daje sygnał o priorytetach, którymi nie są mięśnie a narządy wewnętrzne, produkcja hormonów i enzymów. W dużym uproszczeniu stosowanie białka może pozytywnie wpłynąć na siłę. Spowodowane jest to tym, że mięśnie poddawane cyklicznym przeciążeniom nie tylko się regenerują, ale także rozwijają aby łatwiej sprostać oczekiwaniom jakie są im stawiane. Mikro urazy muszą zostać naprawione przy użyciu aminokwasów, te z kolei w prosty sposób dostarczymy z odżywki białkowej. Pewne jest, że odżywka białkowa jest najchętniej kupowanym suplementem. Drugim pewnikiem jest to, że aminokwasy są niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Trzecim natomiast, że wiele osób ma problemy z dostarczeniem jego wystarczającej ilości. Problem ten dotyka zwłaszcza kobiet.

 

Białko na siłę – dla kogo?

Białko jako odżywka może być stosowana przez każdą osobę, która chce szybko uzupełnić jego ilość w diecie. Część aminokwasów może zostać przetworzona na cukry i wykorzystana w celu uzupełnienia poziomu glikogenu w mięśniach po wysiłku. Pozostałe z kolei wspomogą regenerację tkanek oraz produkcję hormonów i enzymów.
Po odżywkę białkową powinny sięgać osoby, które nie są w stanie dostarczyć jego odpowiedniej ilości z pożywienia. Sprawdzi się także przy treningach sylwetkowych i siłowych na siłowni, ponieważ wtedy zwiększa się zapotrzebowanie na ten składnik.

 

Białko na siłę – kiedy brać?

Białko stosować najlepiej po treningu siłowym. Inną opcją jest zastąpienie nim jakiejś przekąski w trakcie dnia. Wiele osób pije także kazeinę tuż przed snem. Wiele zależy od rodzaju białka jaki pragniemy zastosować. Podstawowy podział białek to:

izolaty – są to białka o stężeniu około 85-90%. Charakteryzują się małą zawartością tłuszczu oraz wysoką biodostępnością. Innymi słowy dobrze się przyswajają do organizmu. Dzięki procesowi mikrofiltracji pozbawione są laktozy i mogą stosować je osoby uczulone. Izolat (WPI) cieszy się olbrzymim prestiżem wśród trenujących. Jest wchłaniany nieco szybciej niż koncentrat, dzięki temu aminokwasy szybciej przedostają się do krwiobiegu. Ze względu na swoje walory może być stosowany bezpośrednio po treningu lub jako dodatek do owsianek i innych posiłków.

koncentrat – koncentraty są mniej czystą formą białka od izolatów. Ich stężenie jest więc niższe od 70 do 85% w zależności od producenta oraz smaku. Ze względu na inny proces produkcji WPC zawiera często laktozę, a jego biodostępność jest nieco niższa. Niższy jest także koszt takiego białka, a jego wykorzystanie może być takie samo jak izolatu.

kazeina – jest to najwolniej trawiony rodzaj białka, który wykorzystuje się w celu uniknięcia nocnego katabolizmu lub w momencie kiedy wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy w stanie zjeść posiłku. Aminokwasy z kazeiny uwalniają się stopniowo przez kilka godzin.

hydrolizat – najszybciej wchłaniane białko, które jest też najczystsze. Jego cena jest jednak co za tym idzie bardzo wysoka. Ten rodzaj białka przeznaczony jest głównie dla osób zawodowo uprawiających sporty sylwetkowe.

 

 Białko na siłę – czy warto używać?

Białko jako najważniejszy składnik odżywczy, który jest budulcem naszego ciała należy dostarczać z najlepszych źródeł. Powinno ono być jak najlepszej jakości. Warto bez względu na to jaki mamy cel treningowy, a nawet to czy w ogóle trenujemy zadbać o jego odpowiednią podaż. Bardzo istotne jest także to czy jest ono pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Wegetarianie i weganie mają ciężej z dostarczaniem wszystkich niezbędnych aminokwasów. Odżywka białkowa nawet pochodzenia roślinnego może im to bardzo ułatwić. Wpływ białka na siłę także jest istotny, chociaż nie bezpośredni.

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *