Agmatyna
Agmatyna należy do grupy suplementów stosowanych w celu…
Johimbina jest substancją występują w niektórych suplementach przed treningowych oraz w spalaczach tłuszczu. Powszechnie stosowana jest jako lek na receptę w postaci chlorowodorku johimbiny (HCl). Jaki wpływ ma ona na organizm? Czy jest to produkt bezpieczny?
Yohimbina jest substancją zawartą wraz z alkaloidami indolowymi w korze i liściach drzewa johimby (pausinystalia johimbe, corynathe yohimbe) oraz w krzewach rauwolfii żmijowej występujących na terenach Afryki – przeważnie w Kamerunie. W powszechnym przemyśle lek ten występuje pod postacią chlorowodorku johimbiny, będącego produktem syntezy chemicznej. Po raz pierwszy został on wyabstrahowany w latach 50. XX wieku.
Główne właściwości johimbiny od stuleci traktowane były głównie jako afrodyzjak, a nie sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Wykorzystywano ją w trakcie biesiad weselnych, obrzędów oraz nawet rytualnych orgii. W dawnych czasach johimba lekarska nazywana była drzewem potencji lub drzewem miłości. Obecnie w Polsce yohimbina znajduje się na liście środków farmakologicznych dostępnych na receptę.
Sprawdź także: Ozempic (semaglutyd) – czym jest, działanie, opinie, skutki uboczne
Johimbina wywiera blokujący wpływ na funkcjonowanie pewnych receptorów w organizmie. W związku z powyższym, może poprawić działanie układu współczulnego, zwanego również układem sympatycznym, objawiając się zwiększonym wydzielaniem do krwiobiegu takich hormonów jak np. adrenalina i noradrenalina.
Inną rolą układu sympatycznego jest również aktywizacja organizmu oraz gotowość reakcji na różne czynniki. Warto wiedzieć, iż działanie johimbiny trwa około 2-4 godziny.
Do najważniejszych właściwości johimbiny zalicza się:
Poznaj także: Mimetyki – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne
Na podstawie przeprowadzonych badań nad johimbiną, nie uzyskano jednoznacznych informacji na temat bezpiecznej granicy jej dawkowania. Odkryto natomiast, że najbardziej efektywną porą jest przyjmowanie na czczo. W trakcie badań klinicznych stosowano johimbinę w porcji od 20 do 100mg (głównie w porcji 50mg). Takie porcje nie przynosiły żadnych skutków ubocznych.
Obecnie w trakcie suplementacji johimbiną przyjęto następujące dawki:
Głównymi przeciwwskazaniami wykluczającymi stosowanie preparatów zawierających johimbinę są:
Ponadto johimbina nie powinna być stosowana wraz z środkami mającymi wpływ na podniesienie ciśnienia krwi, jak np. tyramina. Nie przestrzeganie tego warunku może nasilić niepożądane skutki uboczne.
Chcąc ograniczyć spożywanie tyraminy należy przestrzegać rygorystycznej diety, wykluczającej produkty ją zawierające. A są nimi: żółte sery, ryby, czekolady, wina oraz czerwone mięsa.
Może Cię zainteresować: Kardaryna (cardarine) – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne
Negatywne działania johimbiny są naprawdę różne. Stosowanie johimbiny w zbyt dużych dawkach, bądź spożywanie jej wraz z substancjami intensyfikującymi jej działanie może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Najczęstsze skutki uboczne działania johimbiny:
Przeczytaj również: Masteron (drostanolon) – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Niebezpieczną sprawą jest kupowanie yohimbiny z niepewnych źródeł. Do głównych czynników wpływających na zwiększenie ryzyka podczas stosowania niesprawdzonego preparatu jest m.in. niesprecyzowana dawka substancji, bądź niezgodna z etykietą może powodować zażywanie zbyt dużych porcji i zwiększenie ryzyka wystąpienia efektów ubocznych,
Można narazić się także na występowanie zbyt dużej ilości chlorowodorku lub występowanie innych niepożądanych substancji niż yohimbiną.
Czytaj także: Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Johimbina traktowana jest przez wielu jako spalacz tłuszczu. Johimbina wykazuje działanie na receptory alfa-2-adrenergiczne, dzięki czemu powoduje także działanie termogenne. W efekcie czego johimbina wykazuje działanie wspierające organizm, jeśli naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej z najbardziej opornych części ciała – brzuch, uda, pośladki. Efekt suplementacji johimbiną powoduje wzrost noradrenaliny w krwiobiegu, dzięki której nasila się lipoliza tłuszczy.
Na podstawie badań z wykorzystaniem johimbiny w dwóch grupach kobiet na diecie 1000kcal, w których jednej grupie podano wcześniej określony środek, w drugiej zaś placebo, zauważono iż grupa stosująca johimbinę schudła średnio o 1kg więcej w trakcie trzech tygodni niż grupa placebo.
Niemniej jednak eksperci ostrzegają, że stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie corynathe yohimbe może mieć fatalne skutki dla zdrowia. W związku z tym GIS w Polsce wycofał z obrotu ten związek wrzucając go na listę środków niedozwolonych.
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów niedozwolonych do stosowania w sporcie. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Zobacz także: Skutki uboczne stosowania sterydów
?Artykuł został oryginalnie opublikowany 21.03.2019r. i zaktualizowany 20.11.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą oraz danymi i opiniami klientów.
Podobne artykuły: