Odżywki przedtreningowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród ćwiczących na siłowniach jak również uprawiających inne sporty. Na jakiej zasadzie działają? Co znajduje się w ich składzie? Dlaczego mają taki dobry wpływ na trening? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkiego na ich temat.

Suplementy przedtreningowe jak sama nazwa wskazuje zaliczają się do grupy suplementów stosowanych przed treningiem bądź inną aktywnością fizyczną. Jeśli już się tutaj znalazłeś, na pewno potrzebujesz małego doładowania podczas treningu. Zapewne ćwiczysz od jakiegoś czasu i na pewno słyszałeś „co nieco” o tego rodzaju suplach. Być może dowiedziałeś się od znajomych z siłowni, że po przedtreningówkach mieli najlepszy trening w życiu. A być może sprzedawca w sklepie z suplementami zaoferował Ci ten rodzaj suplementu twierdząc, że bez tego nie ma co ćwiczyć. Wiedz jednak, że preparaty przedtreningowe na każdego działają inaczej. 

Jak działają suplementy przedtreningowe ?

Suplementy przedtreningowe bazują na składnikach zwiększających wydajność oraz chęć do ćwiczeń. Istnieje kilka różnych składników, które po podaniu w określonej kombinacji zwiększają powysze właściwości. W zależności od firmy promującej daną „przedtreningówkę” może ona zwiększać wszystkie możliwe cechy bądź poszczególne z nich, takie jak: siła, energia oraz wytrzymałość. Patrząc na skład typowej przedtreningówki można wywnioskować, że większość z składników w nich zawartych można spożywać osobno, w postaci odrębnych suplementów (beta-alanina, kofeina, kreatyna, L-arginina).

Przedtreningówka ma za zadanie maksymalnie pobudzić, zwiększyć koncentrację, dodać energii podczas treningów, powodować pompę mięśniową oraz dzięki zwiększeniu wydajności – sprawiać, że trening będzie bardziej intensywny.

Czy preparaty przedtreningowe działają na każdego?

Jak wiele organizmów, tak wiele oddziaływań może wystąpić. Jedna osoba po zażyciu porcji podanej przez producenta będzie się czuła doskonale, trening będzie „o niebo” lepszy, natomiast inna osoba zażywając tą samą dawkę może nie odczuć większych korzyści. Zauważ, że podobnie jest w przypadku spożywania kawy. Jedni po spożyciu kawy nie mogą zasnąć, natomiast inni mogą iść spać od razu po jej spożyciu. Wiele zależy od porcji jakie stosujesz. Pamiętaj jednak, aby spożywać je z umiarem!

Czy suplementy przedtreningowe są niezbędne ?

Suplementy przedtreningowe są zalecane osobom ćwiczącym na siłowni jednak nie są niezbędne do treningu. Jak większość suplementów, zostały one stworzone w celu wspomagania treningu. Wiele osób nie wyobraża sobie treningu bez spożycia przedtreningówki. Istnieje również spora grupa ludzi, którzy uzyskali rewelacyjne rezultaty bez stosowania tych suplementów. Należy pamiętać, że jak w przypadku każdej substancji pobudzającej, tak i w przypadku przedtreningówek, spożywanie nadmiernych ilości może prowadzić do uodpornienia organizmu na ich działanie.

Które składniki suplementów przedtreningówych odpowiadają za pobudzenie, zwiększenie wytrzymałości i siły oraz pompę mięśniową ?

Jednym z głównych działań, które promują producenci suplementów przedtreningowych jest zwiększenie wytrzymałości. Zwiększenie wytrzymałości wiąże się ze zwiększeniem siły, a co za tym idzie możesz osiągnąć lepsze wyniki! Pobudzenie oraz pompa mięśniowa w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy treningu. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą kilku składników. Są to:

Kreatyna. Kreatyna jest najpopularniejszym suplementem zwiększającym wytrzymałość. Kreatyna ma za zadanie zwiększać ilość cząstek energii ATP w komórkach mięśniowych. Dzięki temu podczas ćwiczeń masz więcej energii, a co za tym idzie – lepsze rezultaty. Kreatyna jest bardzo często stosowana jako osobny suplement.  Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat – sprawdź artykuł Kreatyna – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kofeina. Kofeina nie zwiększa siły. Spożywanie kofeiny zwiększa energię oraz poprawia “jasność umysłu”. Badania udowodniły, że spożywanie kofeiny zmniejsza uczucie wysiłku podczas wykonywania treningu siłowego. Dlatego też odpowiednia ilość kofeiny w organizmie powoduje, że możesz osiągnąć więcej niż w przypadku jej nie spożycia.

Beta – alanina. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś suplementów przedtreningowych i czułeś mrowienie, swędzenie lub nawet uczucie ciepła – to za to odpowiedzialny jest ten składnik. Beta – alanina powoduje wzrost wytrzymałości, działając jako bufor w tkance mięśniowej. Jest ona naturalnie występującym aminokwasem, który pomaga zarządzać pH w komórkach mięśniowych (reguluje prawidłowe pH w mięśniach). Mówiąc inaczej, pomaga łagodzić zakwasy występujące w mięśniach. Dzięki temu pozwala wykorzystać siłę znacznie dłużej, a co za tym idzie możesz trenować dłużej, intensywniej, bez szybkiego zmęczenia mięśniowego. Badania wskazują, że suplementacja beta – alaniną zmniejsza zmęczenie u sportowców, dzięki czemu umożliwia zwiększenie wydolności mięśniowej.

Arginina. Praktycznie wszystkie suplementy przedtreningowe zawierają argininę w różnej postaci. Składnik ten wspiera produkcje tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu, w trakcie ćwiczeń wzrasta przepływ krwi przez mięśnie co powoduje tzw. pompę mięśniową. Mięśnie stają się napompowane oraz twardsze niż zwykle. Efektem końcowym jest zwiększona siła, wytrzymałość oraz szybsza regeneracja.

Sprawdź ceny odżywek przedtreningowych

Rating: 4.0/5. Wg 4 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj