Na pewno niejednokrotnie słyszałeś dziwne teorie, które miały świadczyć o magicznej mocy danego suplementu. Owszem suplementy są bardzo pomocne, jednak bez odpowiedniego treningu i diety, zakup dodatków w formie odżywek i suplementów może okazać się wydaniem pieniędzy w błoto. Sprawdź największe mity na temat suplementacji.

Wspomaganie suplementami oraz odżywkami w sportach siłowych jest powszechne. Suplementy zostały stworzone po to, aby pomóc w trudnym okresie jakim jest budowanie masy mięśniowej lub redukcja tkanki tłuszczowej. Główną zaletą spożywania odżywek jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych w diecie, zaś spożywanie suplementów – zwiększenie energii oraz poprawa regeneracji. Istnieje jednak bardzo wiele teorii, które są zaprzeczeniem podstawowych zasad dietetyki. Sprawdź jakie są najczęściej słyszane mity na temat zażywania suplementów.

Mit 1 – Jednorazowo możesz spożyć tylko jedną porcję białka serwatkowego.

Większość producentów umieszcza miarkę w opakowaniu białka serwatkowego, która mieści 25-50gram proszku. Jedna miarka stanowi jedną porcję. Przyjęło się, że jednorazowo organizm może przyswoić 30g białka. Skąd się to wzięło? Oczywiście zostało wyssane z palca. Jeśli w ciągu dnia nie przekroczysz podaży białka jaką wymaga Twój organizm – zostanie ono wykorzystane jako budulec mięśni. Jeśli więc spożyjesz większą ilość białka w jednym z posiłków – nic złego się nie stanie!

Mit 2 – Kup białko serwatkowe, a przytyjesz kilka kilogramów.

Takie stwierdzenia pada najczęściej z ust początkujących adeptów siłowni. Należy jednak pamiętać, że białko jest jednym z trzech niezbędnych makroskładników. Jeśli planujesz efektywnie budować masę mięśniową, bez spożywania odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczu, zakup białka może pójść na marne! Równie dobrze można powiedzieć „ile przytyję po zjedzeniu 5kg filetów z piersi kurcząt?”. Białko serwatkowe stanowi uzupełnienie diety, nie jest natomiast magicznym suplementem odpowiadającym za nabieranie masy.

Mit 3 – Suplementy diety = strata pieniędzy.

Jeśli uważasz, że wszystkie suplementy są stratą pieniędzy, to musisz się zastanowić co chcesz osiągnąć w tym sporcie. Oczywiście dobrze dopracowana dieta nie wymaga dodatkowych odżywek typu białko serwatkowe czy też odżywki węglowodanowo – białkowe (gainer).  Jednak dostarczenie wystarczającej ilości niektórych suplementów z posiłków może stanowić duży problem. Przykładowo – pozyskanie wymaganej ilości kreatyny z posiłków jest praktycznie niemożliwe. Pamiętaj – suplementy diety zostały stworzone, aby przyspieszyć osiągnięcie upragnionego celu!

Mit 4 – Każdy suplement będzie na Ciebie działał.

Prawdą jest, że różne organizmy w różnym stopniu odczuwają działanie poszczególnych rodzajów suplementów. Jeśli jesteś młodą osobą, a Twój testosteron jest na wysokim poziomie – zastanów się, czy potrzebujesz wzmacniaczy testosteronu jakie promują producenci suplementów? Oczywiście, że nie. Mogą one wcale nie wpłynąć na jakość Twojego treningu. Kolejnym przykładem są odżywki przedtreningowe. Jedna osoba spożyje przed treningiem najmniejsza zalecaną dawkę i będzie „łamała sztangi”, zaś inna spożyje 3 krotnie więcej i nie odczuje nic.

Mit 5 – Po kreatynie przytyjesz kilka kilogramów.

Tak jak w przypadku wszystkich odżywek oraz suplementów – bez odpowiedniej diety możesz nawet stracić na wadze. Wszystko zależy od ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia. Jeśli będziesz na ujemnym bilansie kalorycznym zażywając kreatynę, białko, aminokwasy oraz inne dodatki – prędzej stracisz kilka kilogramów niż zyskasz! Kreatyna ma za zadanie zwiększyć ilość energii w mięśniach, jednak nie przyczyni się ona bezpośrednio do budowania masy mięśniowej. Owszem, przy odpowiedniej diecie w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy wyników.

Mit 6 – Kreatyna – najlepiej spożywać na pusty żołądek.

Wiele producentów zaleca spożywanie kreatyny na czczo – przed śniadaniem. Jakie jest tego uzasadnienie? Nie ma żadnego logicznego. Ponadto nie ma badań, które by to potwierdzały. Wiadomym jest, że spożywanie kreatyny w sąsiedztwie węglowodanów i białka może w znacznym stopniu przyspieszyć jej wchłanianie. Więc jeśli do tej pory wstawałeś wcześniej, aby spożyć miarkę kreatyny na 20minut przed śniadaniem – wiedz, że jest to niepotrzebne.

Mit 7 – Czym więcej suplementów tym większy progres siłowy!

Możesz spożywać wszystkie możliwe suplementy, jednak bez odpowiedniej diety efektów nie będzie. Ponadto zasada wedle której więcej = lepiej jest bzdurą. Każdy organizm wymaga odpowiedniej ilości danego suplementu. Spożywanie większych ilości niż zalecane nie przyczyni się w najmniejszym stopniu do polepszenia rezultatów. Najlepszy przykład – spożywanie kreatyny 5 – 10gram dziennie w zupełności wystarczy każdej osobie ćwiczącej. Każda większa ilość zostanie najzwyczajniej w świecie wydalona z organizmu z moczem.

Mit 8 – Monohydrat kreatyny jest najsłabszą formą kreatyny.

Skąd wziął się ten mit? Został rozpropagowany przez producentów suplementów, aby czerpać większe zyski z różnego rodzaju form kreatyny, które rzekomo mają lepsze działanie. Prawda jest taka, że niezależnie od tego jaki rodzaj kreatyny będziesz stosował – efekt końcowy będzie zawsze taki sam!

Mit 9 – Wszystkie informacje na opakowaniach suplementów są prawdziwe.

Jeśli wierzysz, że zażywanie przykładowego spalacza tłuszczu, bez odpowiedniej diety wyrzeźbi Twój brzuch, oznacza to że masz umysł bardzo podatny na reklamy. Dobrym przykładem będzie ubrudzona w błocie biała koszulka włożona na 10minut do pojemnika z reklamowanym Vanishem. Reklama przedstawia, że brud znika, jednak jak jest w rzeczywistości? Odpowiedz sobie sam. Producenci suplementów i odżywek umieszczą na opakowaniu wszystko to, co chcesz przeczytać, niezależnie od tego czy jest to prawdą, czy też nie. Korzystaj z rad doświadczonych osób oraz kupuj sprawdzone suplementy diety.

Mit 10 – Kofeina niweluje działanie kreatyny.

Mit ten został obalony już dawno temu, jednak nadal krążą plotki na temat złego wpływu kofeiny na cykl kreatynowy. Nie ma bezpośredniego wpływu obu tych składników na siebie. Większość producentów odżywek przed treningowych miksuje zarówno kreatynę, kofeinę i wiele innych substancji w jednym preparacie – co daje znakomite efekty!

Mit 11 – Pierwszy cykl kreatyny koniecznie z fazą nasycenia.

Faza nasycenia jest wymysłem producentów, aby szybciej skończyła się kreatyna – co będzie skutkowało kupnem kolejnej. Prawda jest taka, że robienie fazy nasycenia nie przyczyni się do zwiększenia ilości kreatyny w mięśniach. Każdy nadmiar zostanie wydalony z moczem – czyli pieniądze w błoto!

Mit 12 – Nie należy łączyć suplementów oraz odżywek.

Bzdura! Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które przyczyniłyby się do osłabienia działania poszczególnych suplementów przy ich łączeniu. Przykładowo – spożywanie w jednym szejku białka z kreatyną jest nie tylko wygodniejsze, ale może przynieść lepszy efekt, co wykazały niektóre badania.

Mit 13 – Jeśli masa to koniecznie gainer!

Należy pamiętać, że odżywki węglowodanowo- białkowe (gainer) zostały stworzone, aby stanowić uzupełnienie diety, nie jej zastępstwo! Wielu młodych adeptów w swojej diecie uwzględnia 3 szejki odżywki, nie mając pojęcia, że równie dobrze mogliby zjeść przykładowy ryż z kurczakiem. Efekt będzie ten sam. Gainer nie jest magiczną odzywką na budowanie masy mięśniowej.

Rating: 4.2/5. Wg 5 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj