WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Strategie ładowania kreatyną – co działa najlepiej

Strategie ładowania kreatyną - co działa najlepiejKreatyna, zaraz obok odżywek białkowych jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. Jej głównym celem jest przyrost masy mięśniowej. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgają po nią zarówno sportowcy, jak i amatorzy.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem chemicznym zbudowanym z trzech aminokwasów: argininy, metioniny i glicyny. Jest naturalnym składnikiem organizmu produkowanym w wątrobie. To właśnie dzięki niej można mówić o generowaniu energii w chwilach dużej aktywności organizmu. Pomimo że można ją dostarczać organizmowi za pośrednictwem produktów żywnościowych jak mięso wieprzowe czy ryby, to jednak jest to za mało. Normalne przyjmowanie kreatyny z diety oscyluje na poziomie 1 grama. Dlatego właśnie mówimy o suplementacji kreatyną, co wpływa na większą siłę mięśni oraz ich wyraźny rozrost. Co ważne, suplementacja kreatyną nie została zakazana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Czasem stosuje się ją nawet w przypadku leczenia rozmaitych powikłań, jak zapalenie stawów, a także przy chorobach mięśni. Rynek suplementów oferuje szeroki wachlarz różnego rodzaju kreatyn, jak np. Pure Creatine, CM3, Creatine Cell Loader, czy Tri-Creatine Malate.

Kreatyna w ciele człowieka

W ciele człowieka ważącego 70 kg znajduje się około 120 g kreatyny. Z tego 95% znajduje się w mięśniach szkieletowych. Całkowita wartość kreatyny w organizmie występuje jako wolna kreatyna i fosfokreatyna. Około 60% całkowitej ilości kreatyny to fosfokreatyna, a reszta to jej postać wolna. Aby suplementacja kreatyną była skuteczna, musi ona zwiększać całkowitą ilość kreatyny lub fosfokreatyny w mięśniach. Z kolei te zapasy mają za zadanie natychmiast odbudować fosfokreatynę i ATP podczas ćwiczeń. Istnieją różne strategie suplementacji, które mają zwiększać koncentrację kreatyny w mięśniach. Najbardziej popularna mówi o spożywaniu 20-30 g kreatyny (najczęściej monohydratu), dziennie przez 5-7 dni, dzieląc to na kilka porcji

Powolne czy szybkie przyjmowanie kreatyny?

Istnieje kilka strategii przyjmowania kreatyny. Przyśpieszona oznacza dawkowanie kreatyny w ilości 20 g na dzień w ciągu 6 dni. A następnie zejście do dawek zalecanych przez producentów (czyli ok. 5 g). Ma to na celu szybsze wysycenie mięśni kreatyną.

Wolniejsza zakłada suplementację stałą po 5 g dziennie. Czasem jest to nawet 3 gramy na dzień. Obie strategie przyniosły takie same wyniki, a więc wzrost o 20% kreatyny w całkowitej masie mięśniowej. Utrzymanie tego poziomu było możliwe przy stosowaniu w kolejnych dniach 2 g kreatyny.

Kreatyna, węglowodany i białko

Zgodnie z naukowymi doniesieniami, przyjmowanie kreatyny wraz z węglowodanami prostymi znacznie zwiększa jej akumulację w porównaniu przyjmowania jej samej. Okazuje się, że korzystne jest nie tylko dawkowanie kreatyny w połączeniu z węglowodanami prostymi, ale także z białkiem. Spożycie tych dwóch makroskładników stymuluje wyrzut insuliny i tym samym retencję kreatyny po całym ciele.

Kreatyna i D-pinitol

Badania dotyczące równoczesnego spożywania kreatyny oraz D-pinitol wciąż nie są jeszcze jednoznaczne. Wszystko wskazuje na to, że dostarczanie kreatyny wraz z tym ekstraktem ziołowym może istotnie zwiększyć jej retencję. Okazuje się to skuteczne jednak tylko wtedy, gdy D-pinitol będzie dostarczany w małych dawkach, czyli 2 x 0, 5 g / dzień. Uzyskamy wówczas identyczny efekt takiej suplementacji, jak w przypadku połączenia kreatyny z węglowodanami i białkami, o czym było wspomniane już wyżej. Co ciekawe, istotne jest trzymanie się ustalonej dawki bez jej niepotrzebnego zwiększania. Jeśli bowiem D-pinitol będzie przyjmowany 4 x 0,5 g / dobę, rezultat pozostanie bez zmian.

Kreatyna a kofeina

Warto wspomnieć również o kofeinie, ponieważ to ona jest jednym z najczęściej stosowanych środków wspomagających przez sportowców. Sięgają po nią w celu zwiększenia wydajności oraz wytrzymałości, podczas bardzo wyczerpujących treningów. Co ważne, kofeina ma stosunkowo bezpieczne działanie, ponieważ nie wykazano, jak do tej pory, jej negatywnych skutków. Nie powoduje zaburzenia równowagi elektrolitowej oraz odwodnienia organizmu. Zgodnie z naukowymi badaniami prowadzonymi na grupie ochotników wykazano, że kofeina w połączeniu z kreatyną nie przynosi żadnych dodatkowych efektów. Stężenie fosfokreatyny mięśniowej nie zostanie zwiększone, a może nawet przynieść rezultat odwrotny. Wciąż jednak trwają badania, które jednoznacznie potwierdziłyby ten zaskakujący wynik.

Strategie ładowania kreatyną – podsumowanie

Konkludując, przyjmowanie kreatyny w połączeniu z węglowodanami prostymi znacznie zwiększa akumulację kreatyny mięśniowej w porównaniu z samym jej spożyciem. Jednakże, suplementy kreatyny należałoby dawkować z bardzo dużymi ilościami węglowodanów prostych. Dużo skuteczniejsze i bardziej prawidłowe będzie zatem spożywanie kreatyny wraz z białkiem i węglowodanami. Dobrym rozwiązaniem będzie także dawkowanie kreatyny wraz z ekstraktem roślinnymi D-pinitol, ponieważ to opcja zdecydowanie mniej kaloryczna, a tak samo skuteczna, jak przyjmowanie samej tylko kreatyny.

Strategie ładowania kreatyną - co działa najlepiej

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Ciągle dylemat łączenia kreatyna z kofeiną aktualny:) Nie chodzi o skutki pozytywne które jak wiadomo nie występują ale o te negatywne. Może jesze trochę i naukowcy w końcu to rozstrzygną

  2. Moim zdaniem jabłczan Cm3 Treca jest bardzo dobra, jeśli nie najlepsza. Oczywiście SciTec mono dobra jakość w niskiej cenie.

  3. Na pierwsze cykle polecam mono od xxxxx – ekonomiczna cena, do tego bdb jakość i co za tym idzie przyswajalność

  4. Co polecacie bardziej monohydrat czy jabłczan ? Czytałem dużo i jedni piszą że monohydrat nie działa a po zmianie monohydratu na jabłczan zaobserwowali duże rezultaty itd itp. Mam zamiar brać kreatynę tylko nwm czy mono czy jabłczan pomocy ! :c

      1. Dziękuje za pomoc. Zacznę od monohydratu, a gdy skończy się pierwsze opakowanie mono przejdę na jabłczan. Może tak być czy lepiej coś zmienić? Jeśli tak to co ? I jaki monohydrat polecacie ? (Cena nie gra dla mnie roli)

        1. Najlepiej postawić na sprawdzone marki, gdzie będziesz miał pewność, że w środku jest dobrej jakości surowiec, a nie coś – mówiąc kolokwialnie – mieszane w garażu.

          1. A polecacie jakiś konkretny monohydrat ? Bo szukam i nie mogę znaleźć ;/ (Jak mówiłem wyżej cena nie gra dla mnie roli)

      2. Którą z tych kreatyn polecacie najbardziej ?:
        Scitec Monohydrate 100% 500g
        Sport Definition The Mono – 500g
        BioTech 100% Creatine Monohydrate
        Universal Nutrition Creatine Powder
        FA Nutrition Xtreme Creatine
        Olimp Creatine 1250 Mega Caps
        Vitalmax Kreatyna Monohydrate 500g

        Czytałem dużo, wchodziłem chyba na 8 rankingów najlepszych monohydratów i w każdym rankingu było co innego ;x Także którą z tych polecacie najbardziej ? A może znacie jeszcze lepszą której nie wymieniłem ? Jak zawsze cena nie gra dla mnie roli.

          1. Dziękuje za pomoc 😀 Myślę że wybiorę Universal Nutrition Creatine Powder.

  5. Jezeli chodzi o branie odzywki typu gainer to moge sa spozywac w tym samym czasie kiedy mam cykl z kreatyna ? Czytalem rozne wypowiedzi i niektorzy odradzaja brac kreatyne z odzywka weglowodanowo-bialkowa. Nie chodzi mi o jednoczesne wypicie obu odzywek tylko na przyklad w jakims odstepie czasu ?

    1. Oczywiście, że możesz stosować te 2 odżywki jednocześnie. Spożycie ich razem może tylko wspomóc transport kreatyny do mięśni.

  6. A co z braniem kreatyny 3 razy dziennie po 5g? Zalecano mi taką dawkę przez minimum 5 do 8 tygodni cyklu a następnie przerwa trwająca podobny okres co cykl. Czy taki cykl jest odpowiedni i jakiego najlepiej sie trzymać żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki?

    1. Nie ma jednej, najlepszej metody stosowania kreatyny. Zależy to od tego, co na kogo działa najlepiej i trzeba to po prostu sprawdzić na sobie. Dwie najpopularniejsze szkoły dawkowania kreatyny to:
      1. Przez pierwsze 10-14 dni zażywa się 20-30 g w kilku porcjach dziennie, a po tym okresie następuje faza podtrzymania, czyli spożywamy 5 g dziennie. Wadą takiego podejścia jest to, że efekty stosunkowo szybko przestają być odczuwalne i należy robić przerwy w suplementacji.
      2. Suplementacja ciągła, czyli spożywanie 5-10 g kreatyny dziennie przez cały czas, bez konieczności robienia przerw.

      1. Różne źródła podają ze należy więcej wody (czy ogólnie płynów) przyjmować pod czas cykli kreatynowych. Od zwykłego ‘trzeba pić więcej’ po ‘5 litrów dziennie’..
        Piszą ze kreatyna ma wplyw na nerki i takie tam..
        Jest jakas zasada co do tego?
        Pozdrawiam

        1. Jeśli spożywasz odpowiednią ilość wody w ciągu dnia (powiedzmy około 3,5 l lub więcej) to nie ma potrzeby picia więcej tylko dlatego, że spożywamy kreatynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *