Gainer to odżywka węglowodanowo – białkowa, która obok białka, aminokwasów i kreatyny jest najczęściej kupowanym suplementem. Swoje zastosowanie znajduje głównie podczas budowania masy mięśniowej, ale może też służyć jako odżywka potreningowa w celu uzupełnienia węglowodanów i białka. Jakie są plusy i minusy stosowania gainera oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Odpowiedzi poznacie poniżej.

Co to jest gainer?

Gainer, czyli innymi słowy mówiąc – „ambasador masy”.  Jeden z najczęściej stosowanych suplementów zaraz obok odżywki białkowej, aminokwasów BCAA i kreatyny.
Odżywka białkowo – węglowodanowa z małą domieszką tłuszczu, która swą sławę zdobyła już dawno. Najczęściej stosunek węglowodanów do białka występuje w proporcji 70:30 lub 80:20. Jest to suplement diety, który towarzyszy praktycznie każdemu, kto chce zwiększyć swoją masę mięśniową. Należy tutaj wspomnieć o tym, że gainer nie może być zamiennikiem większości posiłków w ciągu dnia. Po pierwsze dlatego, że prawdziwe jedzenie zawsze dostarcza lepszej jakości makroskładników, a po drugie zbyt częste stosowanie gainera spowoduje wydalenie go z organizmu.

Gainer – zastosowanie

Gainer (z ang.  gain, gainers) oznacza wzrost, zysk. Sens stosowania tego suplementu w okresie budowania masy zdaje się być prosty. Bardzo smaczna i przydatna odżywka. Okazuje się niezwykle pomocna w okresie masowym, kiedy często objętość oraz ilość posiłków jest dla niektórych nie do przejedzenia. Dzieje się tak szczególnie na początku podwyższenia kaloryczności diety. Gainer wychodzi naprzeciw właśnie takim sytuacjom. Mniejszy posiłek + gainer i nasze zapotrzebowanie kaloryczne na pewno będzie się zgadzać.

Plusy i minusy odżywki typu Gainer

Suplement ten ma wiele zalet, m.in.:
– uzupełnienie diety w niezbędne do rozwoju makroskładniki
– zamiennik posiłku w awaryjnych sytuacjach
– stosowany po treningu może pełnić rolę antykatabolika
– smakiem dorównuje jogurtom ze sklepowych półek

Minusów zdaje się być mało:
– odżywki typu gainer są często nadużywane. Prowadzi do szybkiego nabierania masy, ale tłuszczowej. A jak wiemy nie o to chodzi. Trzeba tak budować masę, aby tkanki tłuszczowej magazynować jak najmniej, czyli nie możemy stosować w diecie zbyt dużej nadwyżki kalorycznej. Po prostu musi nami kierować zdrowy rozsądek.

Co wchodzi w skład gainera?

Gainer jest suplementem diety, który często jest poddawany różnym dziwnym i nieuczciwym eksperymentom. Chodzi tu głównie o mydlenie oczu potencjalnym kupcom. Widząc etykietę, na której widać podział procentowy poszczególnych składników odżywki, nie przeczytawszy drobnym druczkiem wypisanych komponentów, nie wiemy co tak naprawdę będziemy zjadać. Najbardziej rzuca nam się w oczy cena gainerów, która jest niższa np. od odżywki białkowej.

Zabierając się do kupna gainera zwróćmy uwagę nie tylko na gramaturę makroskładników (białko, węglowodany i tłuszczy), ale również na to z czego pochodzą. Jest to bardzo ważne, aby budować dobrej jakości masę mięśniową, a nie masę tłuszczową. Gainer powinien zawierać białka serwatkowe lub jajeczne. Węglowodany natomiast powinny pochodzić np. ze skrobi ryżu lub kaszy. Chodzi o to, aby gainer jak najbardziej oddawał charakter dobrego jakościowo pożywienia. Mimo tego, że każdy o tym dobrze wie, w gainerach dostajemy solidną porcją maltodekstryny i słabo jakościowych białek roślinnych.

Uwagę może zwrócić również etykieta, gdzie widzimy np. dodatek BCAA, którego ilość najczęściej jest śladowa, ale producent może się pochwalić bogatszym składem.

O podziale procentowym gainera wspomnę krótko. Najczęściej jest to 20/30% białka, 70/80% węglowodanów. Oczywiście dodane są również tłuszcze, co sprawia, że faktycznie mamy do czynienia z bardzo dobrym suplementem.

Białko czy Gainer ?

Musimy zadać sobie to pytanie przed dokonaniem zakupu suplementów i rozpoczęciem sezonu masowego w naszym procesie robienia formy. Znamy właściwości gainera i odżywek białkowych różnego typu. W obu przypadkach musimy pamiętać o kupowaniu, w miarę możliwości finansowych, dobrego produktu. Moim zdaniem odżywka białkowa, mimo wyższej ceny, będzie lepszym wyborem, ponieważ niedobór białka w diecie trudniej jest uzupełnić niż np. niedobór węglowodanów, które dominują w składnie gainerów. Odżywka typu gainer zachęca ceną, lecz czy jest Ci potrzebna ? Często może dostarczyć Ci niepożądanych cukrów prostych i spowodować nadmiar kalorii, a co za tym idzie- zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej. Odżywka białkowa jest suplementem, która daje nam więcej możliwości. Jedną z nich jest tworzenie własnych batoników, czy szejków białkowo – węglowodanowych. Jest po prostu bardziej wszechstronna.

Rating: 3.9/5. Wg 9 głosów.
Proszę czekać...

Maciej Pietkiewicz

Maciej Pietkiewicz - instruktor kulturystyki, czynny zawodnik IFBB (medalista Mistrzostw Polski Juniorów), trener personalny, perfekcjonista, który zaangażował się całym sobą w swoją pracę. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom w sztukach walki, treningu Crossfit, lekkoatletyce, sam oraz wraz ze swoimi podopiecznymi tworzy inny wymiar rozwoju fizycznego. Mimo umiłowania do kulturystyki ogólną sprawność fizyczną stawia na pierwszym miejscu.

Komentarze

  1. Miałem bardzo duży problem by ruszyć z wagą, stanąłem na 89-90kg, do tego bardzo szybka przemiana materii i jadłem masę jedzenia – nadal w miejscu. Teraz do tego dołożyłem tego Mass Activator SFD i w końcu. Biorę go 1 do 3 razy dziennie, i po miesiącu mam 94 na czczo. Przy czym w pasie przybyło może z 1,5cm więc raczej tragicznie nie zalewa tłuszczem. Mój wzrost to 179cm i trenuję nie od dziś czy od kilku miesięcy, więc mogę poświadczyć, że działa jak działać ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj