WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening motoryczny – na czym polegają i jak wyglądają treningi motoryczne?

trening motoryczny

Czasy, gdy sportowcy zarówno profesjonalni i trenujący amatorsko skupiali się tylko na uprawianej dyscyplinie już dawno odeszły w zapomnienie. Świadomość ogólnej sprawności i rozwoju zdolności motorycznych to podstawa, aby z powodzeniem konkurować na każdym szczeblu sportowym.

W tym celu niezbędne jest wprowadzenie w plan przygotowań treningu motorycznego, poprzez umiejętnie zaplanowane ćwiczenia i testy mające na celu poprawę poziomu wytrenowania.

Co to jest trening motoryczny i na czym polegają ćwiczenia motoryczne?

Trening motoryczny najczęściej jest przeprowadzany pod okiem trenera przygotowania motorycznego i polega na poprawie ogólnej sprawność fizycznej człowieka oraz jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Ćwiczenia motoryczne mają na celu poprawę formy sportowej i zdrowia osoby wykonującej je.

Poprzez wykonywanie konkretnych ćwiczeń motorycznych możemy:

  1. wstępnie ocenić cechy motoryczne za pomocą przeprowadzonych testów motorycznych u zawodników
  2. interpretować wyniki testów, dzięki czemu możemy obrać odpowiedni plan dalszej pracy
  3. opracować i dobrać ćwiczenia do potrzeb zawodników
  4. monitorować i kontrolować postępy

Aby we właściwy sposób zaplanować trening motoryczny należy zebrać informację o poziomie wytrenowania zawodnika. Z tego względu, że zazwyczaj mamy do czynienia z różnym poziomem zaawansowania u zawodników. Trening motoryczny i poprawa cech motorycznych nie powinny być identyczne dla każdej osoby trenującej.

U początkującego zawodnika prawdopodobnie oprócz wytrzymałości będziemy musieli poprawić także siłę mięśni.

🏆Poznaj: Najlepsze suplementy i odżywki na wytrzymałość – TOP5


plany - rejestracja

🏋️Plany Treningowe Budujmase.pl

Dlaczego warto skorzystać z pomocy trenerów Budujmase.pl?

  1. 💪Specjaliści układają kompleksowy trening nie tylko na siłowni, ale również w domu oparty o absolutne minimum sprzętu.
  2. 🔁Otrzymujesz możliwość wymiany ćwiczenia na inne ukierunkowane na tą samą partię mięśniową.
  3. 📅Ćwiczysz tyle razy ile możesz – to Ty sam ustalasz dni treningowe.
  4. 🎥Każde ćwiczenie jest dokładnie opisane, większość z nich pokazana jest także w formie filmiku
  5. 📲Stały, nielimitowany kontakt to już znak rozpoznawczy planów Budujmase.pl
ZACZYNAMY

Co dają treningi motoryczne?

Treningi motoryczne to długofalowy plan rozwoju zawodnika polegający na poprawie podstawowych, zdolności motorycznych. Dla sportowca lub osoby ćwiczącej amatorsko daną dyscyplinę, trening motoryczny ma za zadanie poprawić takie cechy jak:

  • szybkość, czyli wykonywanie określonego ruchu w jak najszybszym czasie,
  • siłę – zdolność do przeciwstawiania się oporowi zewnętrznemu,
  • zwinność, czyli szybkie i skuteczne wykonywanie zadań ruchowych,
  • gibkość – zdolność do wykonywania ruchów w stawie,
  • skoczność – kombinację siły i szybkości,
  • koordynację, czyli odpowiednia synchronizacja wykonywanych ruchów,
  • stabilność – ma na nią wpływ siła mięśni i odpowiednie przyswojenie wzorca ruchowego.

Odpowiednio wypracowane parametry efektywnie przełożą się na uprawianą dyscyplinę. Trening motoryczny jest zatem rewelacyjnym uzupełnieniem dla danej dyscypliny wymagającej konkretnych zdolności motorycznych. Rolą treningu motorycznego jest także np. powrót do pełnej aktywności po przebytej kontuzji. Zajęcia motoryczne mogą być przykładowo jednym z etapów rehabilitacji.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Konieczność treningu motorycznego jest coraz częściej zauważana przez trenerów i zawodników trenujących amatorsko. Dawniej taka specyfika planowania treningu była charakterystyczna z reguły tyko dla sportowców profesjonalnych.

Mądrze zaplanowane ćwiczenia motoryczne już u początkującego zawodnika dają szansę nie tylko na szybszy rozwój sportowy i lepsze wyniki, ale też skutecznie chronią układ ruchu przed niechcianą kontuzją.

Trening motoryczny – dla kogo będzie odpowiedni?

Odpowiedź jest bardzo prosta – dla każdego! Mogłoby się wydawać, że przygotowanie motoryczne jest konieczne tylko dla niektórych dyscyplin sportowych: piłkarzy, siatkarzy, koszykarzy, lekkoatletów itp. Nic bardziej mylnego.

Dzisiejszy poziom sportowy i stopień natężenia wysiłku wymaga wszechstronnego wytrenowania od każdego ze sportowców. Jako dowód może stanowić fakt, że obecnie nawet kierowcy formuły 1 posiadają sztab trenerów, którzy odpowiadają za poprawę cech motorycznych.

Mogłoby się wydawać, że prowadzenie pojazdu nie wymaga wykonywania dodatkowych treningów. Natomiast wspomniana dyscyplina wymaga od kierowców wyjątkowej szybkości reakcji, a podczas wyścigu występują duże przeciążenia organizmu.

Trening motoryczny – nie zapominaj o uprawianej dyscyplinie

plan treningowy

Niezależnie jako to dyscyplina sportu warto jednak pamiętać, aby ocena i praca nad konkretnymi cechami motorycznymi była zgodna z nią. Nadmierny rozwój niektórych parametrów może pogarszać kluczowe cechy dla danego sportu. Przykładowo nie jesteśmy w stanie w tym samym czasie utrzymywać maksymalnej wytrzymałości i wysokiej szybkości. Przede wszystkim ze względu na wykonywanie przeciwstawnego rodzaju pracy i zaangażowaniu innych włókien mięśniowych.

Trening motoryczny, a co za tym idzie ćwiczenia motoryczne są ważne w każdej dyscyplinie sportu, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Obecnie nawet dzieci i młodzież dzięki włączaniu odpowiednich ćwiczeń w formie gier i zabaw poprawia swoje umiejętności motoryczne podczas treningów.

Ćwiczysz siłowo? Sprawdź więcej informacji: Cechy motoryczne i trening siłowy

Czy warto trenować motorykę i wykonywać ćwiczenia motoryczne?

Bez wątpienia przykładowy trening motoryczny mądrze wkomponowany do planu przygotowań przyniesie pozytywne rezultaty i poprawę cech pożądanych w danej dyscyplinie.

Ponadto treningi motoryczne pozwalają:

  • ✅znacząco obniżyć ryzyko urazów,
  • ✅poprawić ogólną sprawność i pozwala w lepszym przygotowaniu do danej dyscypliny,
  • ✅przyczynić się do lepszych wyników sportowych.

Tak jak każda forma treningu, również poprawa cech motorycznych powinna być odpowiednio zaplanowana. Nie da się w jednym etapie poprawić każdego parametru motorycznego. Przykładowo siła i wytrzymałość wymaga innego rodzaju pracy podczas treningów.

Poprawa danych cech powinna być umiejętnie wprowadzana dzięki dodawaniu konkretnych ćwiczeń przez trenera przygotowania motorycznego. Ponadto w jego kompetencjach leży ocena braków u prowadzonego zawodnika danej dyscypliny.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Przykładowo pracując z drużyną piłkarską, bardzo często inna pozycja na boisku wymaga innych ruchów i cech motorycznych. Zawodnik grający na boku boiska potrzebuje dużej wytrzymałości, obrońca siły mięśni i utrzymania równowagi, napastnik za to skupia się na mocy, szybkości i poprawie siły.

Podsumowując, mądrze zaplanowany przykładowy trening motoryczny, komunikacja, przekazywane informacje i kontakt na linii trener – zawodnik pozwala znacznie poprawić wyniki w trenowanej dyscyplinie sportowej. Jest to nieocenione wsparcie jeśli chcesz profesjonalnie podejść do uprawiania sportu.

plan treningowy

✒️Tekst został oryginalnie opublikowany 26.01.2021 i zaktualizowany dnia 17.01.2024 zgodnie z aktualną wiedzą



Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *