WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Squash – zasady gry i wskazówki dla początkujących

gra w squasha

Świetną formą ruchu, która spala sporo kalorii jest squash. Ta dyscyplina sportu zyskuje popularność, ponieważ mamy coraz więcej miejsc umożliwiających grę w squasha. Jednym z nich są kluby fitness. Jedyne co musisz posiadać to sprzęt i wiedzę jak grać. Z tym ostatnim bywa różnie wśród osób początkujących, ponieważ jest to stosunkowo nowa dyscyplina sportu.

Co to jest squash?

Opisując zasady gry totalnemu amatorowi, można ją zobrazować jako grę w tenisa, gdzie zamiast siatki mamy przeszkodę w postaci przedniej ściany. Cel jednak pozostaje bez zmian, co w tenisie. Musisz zmusić rywala do popełnienia błędu.

enduracne bcaa

Squash jest sportem halowym o wysokiej intensywności. Polega on na odbijaniu piłeczki o ścianę w taki sposób, aby rywal nie był w stanie kontynuować gry poprzez ponowne odbicie piłeczki. Co ciekawe squash nie został wpisany na oficjalną listę dyscyplin w naszym kraju, nie jest też dyscypliną olimpijską, mimo organizowania mistrzostw Polski i mistrzostw świata.

Squash jest prostym i niezbyt wymagającym sportem, więc jest to dyscyplina sportu odpowiednia dla każdego. 

Kup Trec BCAA Sport w sklepie Budujmase.pl

Intensywność sportu zależy od tego na jakim poziomie zaawansowania jest Twój rywal. Do uprawiania squasha nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Potrzebne są chęci do ruszania się, odpowiednie buty oraz kompan do rywalizacji.

squash

Jak się gra w squasha?

Squash to gra polegająca na zmuszeniu rywala do błędu. Musisz odbijać piłkę o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Linia nie jest elementem boiska i liczy się jako aut. Jest to jedna z różnic w odniesieniu do tenisa. Gra rozpoczyna się poprzez serwis, a pierwszego serwisującego losuje się poprzez obrót rakiety. 

Kolejny serwis przejmuje osoba, która wygra wymianę. Osoba, która przegra wymianę musi być gotowa na przyjęcie serwisu. Ta zasada obowiązuje przez cały mecz. Na początku kolejnych setów, jako pierwszy serwuje zwycięzca poprzedniego seta. Serwis jest prawidłowy, gdy:

  • w momencie, gdy serwujesz, dotykasz częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, ale nie dotykając żadną częścią linii tego pola
  • podczas serwisu, uderzasz piłkę bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linię serwisu i linię autu oraz za linię wydzielającą połowę kortu.W przypadku prawidłowego serwisu, zawodnicy odbijają piłkę na przemian, do chwili, gdy jednemu z nich nie uda się wykonać poprawnego uderzenia.Gra w każdym secie toczy się do 11 punków. Punkty możesz zdobyć w każdej wymianie. Prze stanie punków 10:10, gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy uzyska dwupunktową przewagę.

Poznaj: Podkręć spalanie – 5 sposobów na urozmaicenie treningu cardio

Technika gry w squasha – podstawowe informacje

zestaw na wytrzymałość

Podczas gry w squasha wykorzystuje się techniki z tenisa: forehand i backhand.

Forehand stosuje się, gdy stoimy przodem do prawej ściany boiska, a lewą nogą wysuniętą do przodu. Analogicznie w przypadku backhand’u. Rakietę nalezy trzymać między krawędzią boczną rączki pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Kąt między rakietą, a przedramieniem powinien wynosić ok. 90 stopni.

Kup Zestaw na wytrzymałość w sklepie Budujmase.pl

Ponadto możemy wyróżnić następujące zagrywki:

  • straight drive – piłka odbija się o przednią ścianę, wracając wzdłuż jednej ze ścian bocznych i odbija się za polem serwisowym.
  • cross court drive – piłka uderza w przednią ścianę i ląduje na drugiej połowie kortu.
  • boast – piłka uderza w ścianę boczną lub tylną, zanim dotrze do ściany przedniej.
  • drop shot – piłka uderza w przednią ścianę tuż nad linią nad blachą, niezależnie z jakiego miejsca kortu wykonano zagrywkę.
  • lob – piłka uderza w przednią ścianę, po czym leci wysoko w tylną część kortu, do rogu(po przeciwległej stronie.
  • deep drop shot – zaawansowana wersja drop shotu – uderzenie wykonuje się z tylnej części kortu, starając się skierować piłkę w połączenie podłogi ze ścianą.
Squash – zasady gry i wskazówki dla początkujących

Czy można grać w squasha samemu?

trec isotonic

Niestety nie da się przeprowadzić pełnej rozgrywki grając samemu. Do meczu w squasha potrzeba dwóch osób. Natomiast gra w pojedynkę ma sens, jako forma treningu. Masz możliwość przećwiczyć zagrywki, refleks, koordynacje itp.

Na każdym poziomie zaawansowania, gra samemu pomoże Ci lepiej poznać zasady oraz stać się lepszym podczas meczu.

Kup Trec Isotnic Sport w sklepie Budujmase.pl

Sprawdź także: TOP14 ćwiczeń spalających najwięcej kalorii

Dlaczego warto grać w squasha?

Podczas gry w squasha możesz poprawić wiele parametrów swojego wytrenowania. Squash świetnie rozwija:

Squash – zasady gry i wskazówki dla początkujących
  • koordynację
  • refleks
  • koncentrację
  • spryt
  • szybkość

Ponadto wymaga sporej ilości wysiłku. W ciągu godziny gry w squasha możesz spalić nawet 900 kcal.

Rozgrywka jest niezwykle dynamiczna i świetnie wpływa na kondycję. Squash bardzo mocno angażuje mięśnie dolnych partii ciała: łydek, ud, pośladków oraz rąk.

Zobacz również: Ćwiczenia na mobilność stawu skokowego

Czy gra w squasha jest trudna?

Gra w squasha może być trudna w przypadku, gdy nigdy wcześniej nie znaleźliśmy się na korcie. W pierwszej chwili możesz mieć trudność, aby odbić piłkę. Natomiast regularna gra w squasha sprawi, że z każdym meczem będziesz miał coraz lepsze rezultaty, a przede wszystkim, coraz większą radość z gry.

Squash – zasady gry i wskazówki dla początkujących

Już po kilku treningach będziesz w stanie rywalizować z bardziej doświadczonymi graczami. Squash to idealna dyscyplina sportu do spędzenia czasu ze znajomym, czy drugą połówką. Squash to wymagający, ale szybki do nauki sport, który gwarantuje świetną rozrywkę.

Kup Trec Full Speed w sklepie Budujmase.pl
plany treningowe budujmase

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *