Cardio często kojarzy się z bardzo nudnym i długim treningiem, który nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Nie  jest to fakt, choć część z ćwiczących na siłowni może się z tym nie zgodzić. Czy tradycyjne cardio naprawdę jest nie jest takie dobre? Co w takim razie zrobić by ten trening był atrakcyjny? Podkręć spalanie i poznaj 5 sposobów na urozmaicenie treningu cardio. To pozwoli nie tylko na poprawę efektywności ćwiczeń, ale i spotęgowanie radości i poprawi samopoczucie.

Spalanie a trening cardio

Czy trening cardio ma dawać niemalże natychmiastowe efekty? Wiele osób sądzi.

 • Zazwyczaj to właśnie pierwsze 2-4 tygodnie biegania, jeżdżenia na rowerze lub innej aktywności, przynoszą nam największy spadek wagi.
 • Niestety, podobnie jak w przypadku innych treningów, organizm adaptuje się do stawianych wymagań, a dotychczasowy wysiłek przestaje być wyzwaniem.

Z tego względu konieczne jest wprowadzanie licznych urozmaiceń, które pozwolą pokonać treningowy zastój. To też sposób, by metabolizm działał znacznie sprawniej, np. jeśli wybierzesz intensywny wysiłek beztlenowy w zamian długotrwałego wysiłku tlenowego. Wybór interwałów pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale i zapewni zwiększone zużycie energii nawet do kilku godzin po zakończeniu ćwiczeń. Spalanie a trening cardio ma ze sobą wiele wspólnego, natomiast trzeba wiedzieć jak ćwiczyć, by trening przyniósł najlepsze efekty.

5 Sposobów na urozmaicenie treningu cardio

Trening cardio na siłowni często ogranicza się do nieustannego biegania na bieżni.

 • Tymczasem monotonna aktywność jest nie tylko nudna, ale i nieefektywna.
 • To prowadzi do zatrzymania progresu, a w niektórych przypadkach nawet do pogorszenia rezultatów.
 • Urozmaicenie treningu sprawi, że zróżnicowane cardio nakręci metabolizm i zagwarantuje skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Dodatkowo, szeroka gama uprawianych sportów poprawi koordynację, zwiększy zakres ruchu w stawach, a także pozwoli uniknąć zaniedbywania partii mięśniowych.

Poznaj rekreacyjne sposoby na cardio

Wszelkie sposoby na trening cardio – związane z aktywnością, którą możesz wykonywać ze znajomymi – stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wybierając się na przejażdżkę rowerową, grając w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę, a także zwiedzając okolicę z kijkami do nordic walkingu, nawet nie myślisz o tym, że właśnie spalasz kalorie. Cieszy także fakt, że od dłuższego czasu różnorodna aktywność m.in. chodzenie po schodach, jeżdżenie rowerem, wieczorne spacery są rekomendowaną formą ruchu, jest popularniejsza i buduje zdrowe nawyki. Aktywny tryb życia przyniesie jeszcze więcej korzyści niż kilkadziesiąt minut spędzone na bieżni. Dlatego nie ma co spędzać na siłowni 2-3 godzin dziennie!

Zajęcia grupowe

Jeśli znudziły Ci się ćwiczenia na bieżni lub orbitreku bądź brakuje Ci motywacji do wykonania założonego planu, warto wybrać się na zajęcia grupowe prowadzone na siłowni. Spinning, fitness, trening funkcjonalny, crossfit – gwarantują wzajemną motywację i nadzwyczajne efekty. Trener prowadzący utrzyma równe tempo nawet wtedy, gdy chciałbyś odpuścić. Urozmaicenie cardio w ten sposób w zupełności wystarczy do stworzenia deficytu kalorycznego.

Modyfikuj swoje interwały

Kiedy już dasz się przekonać do tego, że trening interwałowy przynosi szersze korzyści niż długotrwały wysiłek tlenowy, musisz uświadomić sobie, że podobnie jak w treningu siłowym – muszą w nim zachodzić zmiany. To sposoby tj.

 • skracanie przerw,
 • zmiana przyrządów do ćwiczeń,
 • zwiększenie/zmniejszenie obciążenia,

zaskoczą organizm i wymuszą na nim kolejne zmiany prowadzące do adaptacji. Nawet najskuteczniejszy program interwałowy – wykonywany niezmiennie przez długi czas – przestanie przynosić efekty. Dlatego modyfikuj swoje interwały!

Element cardio w treningu siłowym

Miłośników treningu siłowego z pewnością ucieszy fakt, że cardio nie musi być związane z bieganiem.

 • Ogólnoustrojowy, wymagający wysiłek uzyskasz stosując trening obwodowy lub kalisteniczny.
 • Dobrą praktyką jest też skracanie przerw pomiędzy seriami oraz wykonywanie szybszych powtórzeń z obciążeniem dostosowanym do wybranego tempa – tak by ruch wykonywany był z poprawną techniką.

Skorzystaj z tabaty

Tabata jest wymagającym, bardzo intensywnym programem treningowym ukierunkowanym na redukowanie tkanki tłuszczowej.

 • W rzeczywistości są to jedynie 4 minuty ćwiczeń.
 • Podczas treningu wykonujemy kolejne ruchy przez 20 sekund, rozdzielając je 10 sekundową przerwą.
 • W tabacie królują ogólnorozwojowe ćwiczenia tj. burpees, przysiady z wyskokiem, sprint w miejscu, pompki.

Wydaje się proste, a wręcz banalne? Skorzystaj z tabaty i podkręć swoje spalanie.

Podkręć spalanie – 5 sposobów na urozmaicenie treningu cardio

Podkręć swoje spalanie i skorzystaj z 5 sposobów na urozmaicenie treningu cardio. Ciekawe alternatywy treningowe to świetny sposób na coraz słabszą motywację i spotęgowanie efektów na treningu. W końcu energii wymaga nie tylko bieganie na bieżni, ale i pływanie, squash, basen czy jeżdżenie na rolkach.

 • Cardio może mieć wiele wariantów o których często zapominamy.
 • Niekiedy wydaje się, że alternatywą dla bieżni jest jedynie rower stacjonarny i orbitrek. Tymczasem zarówno sporty zimowe, jak i letnie będą wspomagały naszą drogę do wymarzonej sylwetki.
 • Wprowadzanie zmian w tradycyjnym treningu cardio, czy korzystanie z zajęć grupowych, gwarantuje osiągnięcie celu.

Rating: 5.0/5. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

Komentarze

 1. Ja brałam iqgreen! 😀 Muszę przyznać, ze z tym hamowaniem apetytu to fajna sprawa! Brałam 3 miesiące i spadło mi 15 kilogramów. Chodziłam na siłkę i zresztą dalej chodzę i naprawdę przeszłam wagową metamorfozę. Produkt skierowany do osób, które stawiają na naturalne składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj