Trenowanie na siłowni kojarzy się z wykonywaniem ćwiczeń, określonych pewną liczbą serii i powtórzeń. Jest to tymczasem tylko jeden z wielu wariantów treningów. Coraz popularniejsze stają się zajęcia tj. crossfit, tabata, kalistenika, street workout, trening obwodowy, cardio, interwałowy i funkcjonalny. To także dobre sposoby na różnorodność w tradycyjnym planie treningowym. Czym się charakteryzują? Jakie dają efekty? Sprawdź też inne sposoby na różnorodność w treningu.

Różnorodność treningu

Różnorodność w treningu jest cechą bardzo istotną. Pozwala

 • uniknąć stagnacji treningowej,
 • znużenia związanego z ciągłym wykonywaniem takich samych ćwiczeń,
 • stawić przed trenującym nowe wyzwania.

Dzięki temu osoby, których trening stacyjny nie satysfakcjonuje, mogą znaleźć na siłowni system treningowy, który przypadnie im do gustu. Do najczęściej spotykanych aktywności można zaliczyć:

Crossfit

Crossfit to system treningowy nastawiony na jak najefektywniejsze i najbardziej ergonomiczne wykonanie określonej pracy.

 • Oprócz treningów nastawionych na kształtowanie umiejętności poprawnego wykonania ćwiczeń, w crossfit stosuje się tzw. WOD (Workout of Day).
 • Wykonywane są na wiele różnych sposobów, co przyczynia się do nieustannego zaskakiwania mięśni.

Zajęcia crossfit czerpią ćwiczenia z różnych dyscyplin sportowych, np. dwuboju olimpijskiego, gimnastyki, atletyki, ćwiczeń ze sztangami, kettlebell, hantlami itd.

Tabata

Tabata jest systemem interwałowym, charakteryzującym się naprzemiennie następującymi fazami pracy i odpoczynku.

 • Ćwiczenia są dobierane tak, aby jak najbardziej podnosiły tętno i spaliły jak najwięcej kalorii podczas ich wykonywania.
 • Najbardziej popularna Tabata charakteryzuje się wykonaniem ośmiu rund ćwiczeń trwających po dwadzieścia sekund każde, oddzielonych dziesięcio sekundowymi przerwami.

Kalistenika

Kalistenika to system treningowy oparty o ćwiczenia wykonywane przy oporze własnej masy ciała. Jej największą zaletą jest możliwość wykonania treningu wszędzie, ponieważ nie wymaga on żadnych przyborów i przyrządów treningowych.

Street workout

Street workout jest często mylony z kalisteniką. Ćwiczenia w treningu ulicznym są w większości oparte o pracę z masą ciała. Jednak dopuszczalne jest użycie oporu zewnętrznego, w postaci, np kettli. Ćwiczenia wykonuje się na różnego rodzaju drążkach i poręczach.

Trening obwodowy

Trening obwodowy, jak sama nazwa wskazuje, to ćwiczenia dobrane w określonym obwodzie.

 • Pomiędzy ćwiczeniami nie ma przerwy na odpoczynek.
 • Następuje ona dopiero po wykonaniu całego obwodu.
 • Na treningu zazwyczaj wykonywane są:
  • 3-5 obwody,
  • po 7-10 ćwiczeń w każdym z nich.

Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny nastawiony jest na poprawę m.in. siły bezwzględnej, mobilności i propriocepcji (czucia głębokiego). To w końcowym efekcie ma spotęgować możliwości fizyczne każdego ćwiczącego.

Sposoby na różnorodność w treningu siłowym

Różnorodność w treningu siłowym jest zjawiskiem wielostopniowym. Może dotyczyć, np.

Z jakich zabiegów skorzystać, by zróżnicować swój trening siłowy? Najlepiej zmienić:

Różnorodność podstawą planu treningowego?

Organizm ludzki szybko adaptuje się do nowych warunków zewnętrznych. Ma to ogromne znaczenie zarówno w codziennym życiu, jak i w osiąganiu progresji treningowej.

 • Zwiększenie masy mięśniowej następuje na skutek napotkania wysiłku, dla którego aktualna masa nie jest wystarczająca.
 • Naturalnym systemem obronnym organizmu jest przygotowanie się tak, by kolejny wysiłek nie sprawił takiej trudności.

W przypadku systematycznych i monotonnych treningów, może dojść do stagnacji treningowej u ćwiczącego. Ta wiąże się automatycznie z brakiem progresu na treningu.

 • Wystąpienie zastoju w efektach to znak, że trzeba dokonać zmian w planie. Tylko wtedy organizm otrzyma nowe wyzwanie.
 • W wyniku nie podjęcia takich działań, dalsze efekty mogą zostać znacznie oddalone w czasie.

Różnorodność w treningu jest podstawą planu treningowego.

Różnorodność w treningu

Różnicowanie treningów i stosowanie niekonwencjonalnych ćwiczeń doskonale wpływa na progresję treningową – zarówno w przypadku gdy celem jest poprawa składu ciała, jak i ogólnej sprawności organizmu. Dzięki różnorodności treningów trenujący stawia przed sobą nowe wyzwania i nie popada w monotonię treningową. Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej o bogatym charakterze ćwiczeń. Jak widać, warto raz na jakiś czas zastąpić tradycyjny trening kulturystyczny innymi zajęciami. Nie można zapominać, że trenowanie według jednego planu przez długi czas, też nie jest najlepszym pomysłem.

Brak głosów.
Proszę czekać...

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

 1. Różnorodność jest ważna, bo dzięki niej można zaangażować wszystkie partie mięśniowe. Aktualnie jestem w trakcie rozbudowy masy mięśniowej, więc łączenie różnych treningów jest u mnie podstawą. Ponadto wprowadziłem wysokobiałkową dietę, zwiększyłem kaloryczność posiłków i stosuję LargoMass, bo znacznie przyśpiesza progres. Wszystko za sprawą argininy, karnityny i kofeiny, które są zawarte w tym preparacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj