Kalistenika to sport siłowo-wytrzymałościowy z wykorzystaniem masy własnego ciała. Jej nazwa jest kompozycją dwóch wielkich wartości: siły (stgr. sthenos) i piękna (stgr. kallos). Tę niezwykłą formę aktywności uprawiano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wykorzystują ją również amerykańscy Marines. Kalistenika pozwala doskonale wzmocnić siłę, kondycję i koordynację ruchową oraz w sposób równomierny rozwinąć ciało.

Kalistenika – gdzie trenować?

Jedną z największych zalet kalisteniki jest to, że nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, ani wizyt na siłowni. Wyjątkiem może być drążek, który jest wykorzystywany przy wielu elementach treningu. Warto więc wybrać kalistenikę z powodu możliwości ćwiczenia gdziekolwiek, również na świeżym powietrzu.

Oczywiście kalistenika na siłowni nie jest złym rozwiązaniem – wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Obecnie na siłowniach coraz częściej możemy zauważyć osoby, które wykonują elementy treningu kalenistycznego i świetnie im to idzie!

Możliwość uprawiania kalisteniki w dowolnym miejscu, niesie za sobą jeszcze jedną korzyść, a mianowicie oszczędności. Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie karnety na siłownię lub na specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń. Kolejna oszczędność to czas. Kalistenika nie wymaga długich dojazdów na basen lub na siłownię. Dzięki temu zyskujesz sporo czasu w ciągu dnia, szczególnie jeśli mieszkasz w dużym mieście.

Podstawy treningu kalistenicznego

Trening kalisteniczny pozwala na ogromną dowolność w wyborze ćwiczeń. Tak naprawdę ogranicza Cię jedynie wyobraźnia – możesz ćwiczyć wszędzie, wykorzystywać dowolne przeszkody, napotkane na drodze i komponować treningi w najbardziej rozmaity sposób.

Istnieje kilka podstawowych ćwiczeń, które wykonuje się w ramach treningu kalistenicznego:

Te ćwiczenia kalisteniczne to oczywiście nie wszystko. Możesz ćwiczyć z wykorzystaniem sprzętu lub w miejscach, na które można trafić w parkach. Znajdziesz tam drążki, drabinki, poręcze lub wieże kalisteniczne. Warto poszukać takiego miejsca w pobliżu domu, bo dzięki temu łatwiej urozmaicisz treningi, szczególnie na początku.

Szerokie możliwości treningowe pozwalają na ćwiczenie wszystkich partii ciała. Dzięki temu, Twój rozwój mięśniowy będzie przebiegał w sposób zrównoważony, a mięśnie będą rozwijały się równomiernie.

Kalistenika to trening bardzo intensywny i wymagający fizycznie. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie treningów, zadbaj również o prawidłową dietę. Odpowiednia podaż białka, tłuszczów i węglowodanów, regularne posiłki i pożywienie bogate w witaminy i składniki odżywcze pozwoli Ci na jeszcze większą wydajność i efektywność w trakcie ćwiczeń. Dbaj również o prawidłowe nawodnienie i odpowiednią ilość snu. Te proste zasady to absolutna konieczność, jeśli zależy Ci na zdrowiu i rozwoju treningowym.

 Kalistenika – czy warto?

Odpowiedź jest tylko jedna – tak, zdecydowanie warto. Dlaczego? Kalistenika to nie tylko trening ciała, ale też umysłu. Początkowo może budzić wiele oporów, szczególnie kwestia ćwiczenia na dworze. Kalistenika jednak to taki rodzaj sportu, który możesz swobodnie ćwiczyć w domu. Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni i ewentualnie drążek rozporowy. Oprócz tego nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt do kalisteniki.

Ta niezwykła dziedzina sportu gwarantuje szybki przyrost siły oraz znakomitą poprawę koordynacji ruchowej. Już po kilku tygodniach treningów zauważysz, że Twoje ciało staje się wyrzeźbione, a mięśnie są bardziej widocznie. Poprawi się Twoja koordynacja, ruchy staną się zgrabniejsze, a ciało zwinniejsze.

Kalistenika to przede wszystkim aktywność fizyczna, która nie może się znudzić. Trening na siłowni z czasem staje się nużący. Dodatkowa korzyść to gwarancja długotrwałego zachowania formy – jeśli za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat nadal chcesz być w pełni sił fizycznych, rozpocznij ruch już dzisiaj. To z pewnością zaprocentuje. Sprawne, silne ciało to prosty sposób na mocnego ducha, czyli doskonałą formę psychiczną i świetne samopoczucie!

Rating: 4.4/5. Wg 8 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Kalistenika jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy budowaniu masy mięśniowej. Regularnie z niej korzystam, dodatkowo dokładam wysokobiałkową dietę oraz ****, na przyśpieszenie efektów. Preparat ten zawiera argininę, karnitynę i naturalny booster testosteronu, czyli ekstrakt z tribulus terrestris. Ponadto jest w zupełności naturalny, więc nie wpływa negatywnie na organizm. Gdy widzi się progres, to motywacja automatycznie rośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj