WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Street Workout – czym jest street workout i dlaczego jest tak popularny

Street Workout – czym jest street workout i dlaczego jest tak popularnyStreet Workout to najszybciej rozwijający się sport uliczny w historii. Pod  tym względem przebił już kilkukrotnie nawet takie sporty jak Parkour, czy Street Soccer.  Na czym polega fenomen tego sportu? Czym jest Street Workout i dlaczego warto go trenować ? Poniższy artykuł szczegółowo odpowie na te i inne pytania.

Czym jest Street Workout?

Street Workout to sport opierający się o ćwiczenia siłowe, wykorzystujące jedynie ciężar własnego ciała. Wywodzi się od Kalisteniki (Kallos Sthenos – piękno i siła), pochodzącej ze starożytnej Grecji oraz Rzymu, gdzie tymi samymi zasadami treningowymi, byli szkoleni tamtejsi wojownicy. Street workout swoje odrodzenie zawdzięcza grupie czarnoskórych chłopaków z Bronxu w Nowym Yorku, którzy chodzili po ulicach i wykorzystując miejską zabudowę wykonywali efektowne ćwiczenia. Umieścili nagrania z tego zdarzenia na YouTube, które w bardzo krótkim czasie osiągnęły wysoką liczbę wyświetleń. Ich następcy, tacy jak: Hannibal For King, Dennis Minin czy Hassan Yasin szybko spopularyzowali ten sport na całym świecie, gromadząc coraz większą rzeszę fanów w internecie i nie tylko.

Na początku, głównym celem było budowanie sylwetki i siły. Jedni nazywali ten sport Kalisteniką, inni Street Workoutem. Jednak z biegiem czasu pomiędzy tymi dwoma dyscyplinami zaczęły pojawiać się coraz większe różnice. Kalistenika pozostała przy tradycyjnych metodach treningowych, których głównym celem było budowanie estetycznego, zdrowego i sprawnego ciała. Street Workout natomiast ewoluował do sportu w pewnym sensie „ekstremalno-siłowego”. Ewolucje dynamiczne polegające na wszelakich przeskokach i obrotach nad, obok i pod drążkiem zapierają dech w piersiach. Pozycje statyczne wymagają nadludzkiej siły, aby utrzymać ciało w pozycji poziomej w wielu wariantach, zaczynając od najłatwiejszych: back lever, front lever i kończąc na najtrudniejszych: planche, maltase.

Jaka jest idea Street Workout?

Pierwszą i najważniejszą ideą przyświecającą ruchowi jakim jest Street Workout , była chęć wyciągnięcia młodzieży ze złych środowisk poprzez aktywność fizyczną. Myśl tę, zapoczątkował Hassan Yassin, nazywany ojcem Street Workoutu. Choć jak sam mówi, nazwa Street Workout nie pasuje do filozofii mającej na celu pokazanie, że poza ulicą znajduje się lepszy świat, do którego powinno się zmierzać. Stworzył on organizację Bartendaz, zachęcając okoliczną społeczność do aktywności fizycznej wymagającej kreatywnego myślenia . Miała ona nauczyć ich ciężkiej pracy i systematyczności w drodze do osiągania celów. Niedługo potem powstała fundacja Bartendaz, zajmująca się odbudową szkół na terenie gorszych dzielnic.

Główną inicjatywą społeczną Street Workout jest jednak zwyczajne zachęcanie wszystkich do aktywności fizycznej i prowadzenia zdrowego trybu życia. Coraz więcej dzieci popada w skrajną otyłość spowodowaną brakiem ruchu oraz dietą bogatą w cukry i żywność przetworzoną.

Street Workout – dlaczego jest taki popularny?

To, jaką popularność zyskał Street Workout wśród młodzieży, nie powinno dziwić nikogo, biorąc pod uwagę podstawowy fakt – sport ten daje możliwość zbudowania atletycznej sylwetki bez wydawania pieniędzy na siłownię. Street Workout niemal wcale nie wymaga wkładu pieniężnego, oczywiście nie licząc diety, na którą trzeba poświęcić troszkę funduszy.

Aby zacząć przygodę ze Street Workoutem, potrzebujesz jedynie kawałka podłogi i poziomą rurkę, na której będziesz mógł się podciągać. Z biegiem czasu i przypływu umiejętności potrzebne jest więcej sprzętu, jednak w dzisiejszych czasach prawie na każdym osiedlu powstaje siłownia zewnętrzna, na której znajduje się odpowiedni drążek oraz poręcze do pompek. Coraz popularniejsze również stają się profesjonalne parki do Street Workout’u, o które usilnie walczą zawodnicy. Jest to krok milowy w rozwoju tego sportu, zważywszy na fakt, że 7 lat temu jedyne miejsce do treningów jakie istniało, to plac zabaw dla dzieci, gdzie aby wykonać najprostsze ćwiczenie należało podkurczać nogi do wysokości bioder.

Brak tego typu konstrukcji w twojej okolicy to nie wymówka. Wystarczy trochę wyobraźni. Dwa krzesła odwrócone do siebie oparciami zastąpią poręcze do pompek, a w miarę prosta gałąź na drzewie wystąpi w roli drążka.

Najważniejszą przyczyną popularności tego sportu jest błyskawicznie rosnąca społeczność. W miastach powstają kilkudziesięcio, a nawet kilkuset osobowe grupy zapaleńców przychodzących na treningi. To właśnie możliwość dołączenia do takiej wspierającej się grupy, najbardziej przyciąga nowych fanatyków Street Workoutu. Jak magnez na nowych adeptów działają też możliwości tej dyscypliny. Jeśli będziesz wystarczająco dobry masz szansę pojechać na międzynarodowe zawody organizowane w takich krajach jak: Dubaj, Bahrain, USA, Meksyk czy Rosja. Co najfajniejsze, nie wydasz na to ani grosza, ponieważ najczęściej wszystko opłacają organizatorzy. Co jeśli zawodnik nie jest na na tak wysokim poziomie, aby zostać zaproszonym na takie imprezy? Mniejsze zawody organizowane są w całej Polsce, na których też można wygrać świetne nagrody. A jeśli nie, to i tak potrafisz robić coś, czego nie potrafi 90% społeczeństwa. Ta satysfakcja, to najważniejsza nagroda.

Street Workout, a sylwetka

Uprawiając ten sport nie zbudujesz sylwetki kulturysty, ale wielu zawodników Street Workout’u zajmuje czołowe pozycje startując w męskiej sylwetce. Kalistenika daje możliwość wyrzeźbienia ładnie wyglądającego i proporcjonalnego ciała, oczywiście pod warunkiem, że nie omijasz treningu nóg. Ta partia najczęściej odstaje u zawodników z prostego powodu – nie da się zbudować potężnych nóg bez ciężaru. To właściwie jedyny minus tego sportu. Jednak zawsze znajdzie się jakiś sposób, wystarczy wziąć na plecy kolegę z ekipy i zrobić kilka przysiadów.

plan treningowy i dieta na masę

Street Workout – przykładowy trening

Aby nauczyć się jakiegokolwiek elementu freestyle, należy zbudować odpowiednią podstawę, czyli siłę statyczną, dynamiczną oraz wytrzymałość. To pomoże przygotować mięśnie do obciążeń jakim będą się one opierać podczas wykonywania poszczególnych elementów i skutecznie ochroni organizm przed kontuzjami.

Sport ten charakteryzuje się zwracaniem szczególnej uwagi na jakość wykonywanych powtórzeń. W przeciwieństwie do CrossFit’u liczy się tutaj, aby każde powtórzenie było wykonane jak najdokładniej w odpowiedniej technice. Liczy się brak bujnięć, napięta sylwetka, rodzaj uchwytu (nie uznawany jest „małpi chwyt”), odpowiednia technika wymagająca użycia największej siły. Podczas zawodów siłowo-wytrzymałościowych Street Lifting, często w trakcie występu zawodnika, aż połowa z wykonanych powtórzeń potrafi być uznana przez sędziów za nieprawidłowe.

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą treningową, dzięki której można osiągnąć poziom wystarczająco dobry, aby zacząć naukę elementów są tzw. SET’y. Metoda ta opiera się na połączeniu kilku ćwiczeń wykonywanych w kombinacjach jeden po drugim w jednej serii. Ważne jest, aby podczas wykonywania serii dać z siebie maksimum możliwości i nie przerwać jej, aż do zakończenia. Metoda ta nie jest jednak polecana osobom nie mającym wcześniej kontaktu z treningami siłowymi i wytrzymałościowymi.

Przykładowy trening Street Workout

Poziom: Początkujący

Wykonaj 1-3 SET’y w zależności od możliwości wysiłkowych. Przerwy pomiędzy setami powinny trwać nie dłużej niż 3 minuty.

*Alternatywą dla podciągnięć mogą być „podciągnięcia australijskie”, wznosy można wykonywać na prostych lub ugiętych nogach.

SET:

-2 Podciągniecie (dłonie na szerokości barków)

-5 Wznosów nóg w zwisie do drążka

-5 Pompek (dłonie na szerokości barków)

-4 Podciągnięcia ( 2 x dłonie na szerokości barków, 2 x dłonie szerzej od barków)

-10 Wznosów nóg

-10 Pompek (5 x dłonie na szerokości barków, 5 x dłonie szerzej od barków)

-6 Podciągnięć (2 x dłonie na szerokości barków, 2 x dłonie szerzej od barków, 2 x dłonie złączone)

-15 Wznosów Nóg

-15 Pompek (5 x dłonie na szerokości barków, 5 x dłonie szerzej od barków, 5 x dłonie złączone)

-8 Podciągnięć (4 x dłonie szerzej niż barki, 4 x dłonie złączone)

-20 Wznosów nóg

-20 Pompek ( 10 x dłonie szerzej niż barki, 10 x dłonie złączone)

Poziom: Średnio zaawansowany

SET powtórz 3-4 razy. Przerwy pomiędzy setami powinny trwać nie dłużej niż 5 minut.

Set wykonujemy do upadku mięśniowego, czyli do momentu, w którym nie będziemy w stanie wykonać następnego powtórzenia lub do ukończenia ostatniej 10 powtórzeniowej serii. Bez względu na moment zakończenia SET’a na drążku, wykonujemy 50 pompek po minutowej przerwie.

SET:

2 Podciągnięcia – Wymyk – 2 Bar Dipy – 4 Podciągnięcia – Wymyk – 4 Bar Dipy – 6 Podciągnięć – Wymyk – 6 Bar Dipów – 8 Podciągnięć – Wymyk – 8 Bar Dipów – 10 Podciągnięć – Wymyk – 10 Bar Dipów -1 minuta przerwy 50 Pompek

Poziom: Zaawansowany

Set dla zawodników posiadających umiejętność wykonania wszystkich elementów w nim zawartych! Nie należy wykonywać go nie mając odpowiednich umiejętności oraz siły!

Należy wykonać 2-3  SET’ów.

SET:

2 Podciągnięcia – 1 Muscle Up – 5 Bar Dipów – 3 Podciągnięcia – 1 Muscle Up – 10 Bar Dipów – 4 Podciągnięcia – 1 Muscle Up – 15 Bar Dipów – 5 Podciągnięcia – 1 Muscle Up – 20 Bar Dipów –

10 Podciągnięć – Wymyk – Statyka :10 sek. w Pozycji Bar Dip proste ręce, 10 Sek. Bar Dip ręce ugięte 90 Stopni, 10 sek podciągnięcie broda nad drążkiem, 10 sek podciągnięcie czubek głowy do drążka, 10 sekund zwis.

Podobne artykuły:

Lukasz Stępień

Wielokrotny, międzynarodowy medalista Street Workout Freestyle oraz Street Lifting, Najwszechstronniejszy Polski zawodnik Street Workout +75 kg, reprezentant Polski na Grupowych Mistrzostwach Świata w Bahrainie, doświadczony sędzia, Członek World Street Workout & Calisthenics Federation. Bogate zaplecze sportowe zdobył dzięki Kalistenice, poszerza je teraz o Kulturystykę Klasyczną. Zdeterminowany, przywykły do ciężkiej pracy na siłowni i poza nią sportowiec, dążący do bycia najlepszym bez względu na to co robi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *