Jeśli stoisz w miejscu, nie rozwijasz się – czy można w takim razie wnioskować, że przerwa w treningu działa negatywnie na nasze efekty? Czy jest w ogóle nam potrzebna? Jakie niesie ze sobą zalety, a jakie wady? Planowanie przerwy w treningach – jak się za to zabrać? Dowiedz się więcej z artykułu.

Przerwa w treningu

Planując, np. okres budowania masy mięśniowej czy redukcji tkanki tłuszczowej, powinno z oczywistych powodów wziąć pod uwagę przerwę w treningach. Dlaczego?

 • Pierwszym i oczywistym jest sama regeneracja organizmu. Człowiek nie jest maszyną i nie może pracować na pełnych obrotach przez cały czas.
 • Może się wydawać, że trenując, np. cztery razy w tygodniu, zapewniamy sobie aż 3 dniową, pełną regenerację. Okazuje się, że nie jest tak do końca. Wszystko zależy od intensywności dni treningowych – organizm regeneruje się w pewnym stopniu. W konsekwencji, po kilkunastu tygodniach ciężkiego planu, ćwiczący jest przeciążony i przetrenowany.

Czy przerwa w treningu jest potrzebna?

Przerwa w treningu na regenerację jest niewątpliwą zaletą samą w sobie.

 • Organizm nadąży wyleczyć mikrourazy w mięśniach i stawach, następstwa długich i ciężkich treningów.
 • Jeśli trening był nastawiony pod budowanie siły, mocno obciążyliśmy ośrodkowy układ nerwowy. Przerwa w planie treningowym pozwoli zregenerować się również jemu.
 • Efektem przerwy w treningu jest zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji, na którą bardziej podatne jest ciało zmęczonego zawodnika.
 • Kolejnym efektem jest ciągła możliwość progresji treningu.

Przerwę w treningu możemy podzielić ze względu na:

 • planowaną;
 • losową, tj. spowodowaną przez chorobę, kontuzję.

Przerwa w treningach spowodowana chorobą może zdarzyć się każdemu, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Rezultaty są z pewnością gorsze, niż wyniki planowanej przerwy.

 • Organizm walczy z chorobą, przez co nie jest w stanie w pełni się zregenerować.
 • Trening w chorobie nie zawsze jest dobrym pomysłem.
 • Jedynym rozwiązaniem jest zadbać o swój system odpornościowy i dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. To doskonale zabezpieczy przed chorobą, a jeśli ta już nas dopadnie – zredukuje jej wpływ na formę.

Jak długa ma być przerwa od treningu?

Jaka przerwa na siłowni? Miesiąc przerwy od siłowni? Przerwa w treningach, co ile? Takie pytania nagminnie powtarzają się na forach internetowych. Nie ma do końca jasnej odpowiedzi na to pytanie. Długość przerwy może zależeć m.in. od:

 • powodu, którym jest sprowokowana;
 • ile razy w tygodniu trenujemy i jak ciężko;
 • czy jesteśmy w okresie budowania siły, masy, redukcji;
 • czy dieta ma dodatni, czy ujemny bilans kaloryczny.

Wiadomo, że przerwa w treningu spowodowana chorobą powinna trwać tak długo, by zwalczyli ją całkowicie i dojść do pełni sił. Podobna zasada funkcjonuje przy przerwach spowodowanych kontuzjami.

Skupiając się na planowanej przerwie, możemy określić jej konkretne ramy czasowe.

 • Badania wykazują, że średnia 7-10 dni jest optymalną przerwą na regenerację i lekki odpoczynek.
 • Powrót na siłownie zaraz po takiej przerwie może zaskoczyć od razu lepszymi wynikami i efektami.
 • Dłuższe przerwy od siłowni mogą powodować tzw. spadki. Nie oznacza to, że od razu zachodzi proces rozpadu tkanki mięśniowej. Organizm odzwyczaja się od treningu. Traci się przy tym trochę glikogenu mięśniowego, czego wynikiem są spadki siłowe. To jednak chwilowa strata adaptacji układu nerwowego – odpowiedni trening i dieta pozwolą wrócić do najlepszej formy.

Kiedy zrobić przerwę w treningach?

Kiedy zrobić przerwę w treningach? Trzeba przede wszystkim wsłuchać się w organizm. Jeśli zaobserwujemy, np.:

to doskonały sygnał do zrobienia sobie przerwy od siłowni. Osoby, które z natury mają skłonność do szukania wymówek, nie powinni nadużywać jej w swoich planach.

Planowanie przerwy w treningach

Przerwa i trening powinny być nieodłącznym elementem każdego planu. Im bardziej intensywny trening siłowy, tym częściej powinniśmy przeplatać go, np. kilkudniowym odpoczynkiem. Nie ma się czego bać – trzymając się diety i zasad regeneracji, w czasie przerwy można tylko zyskać. Można spojrzeć na to też w inny sposób: lepiej cofnąć się świadomie o krok, by zaraz zrobić ich 2-3 do przodu. Planowanie przerwy w treningach? Jak najbardziej!

Rating: 5.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Przerwa w treningu jest ważna, bo w jej trakcie tkanka mięśniowa podlega regeneracji, dzięki czemu później znacznie szybciej się rozrasta. Warto także stosować LargoMass, bo w składzie ma argininę, karnitynę i naturalny booster testosteronu. Wszystko szybko się przyswaja, więc masa mięśniowa regularnie się rozrasta. Oczywiście nie można zapomnieć przy tym o treningu i diecie.

 2. 6 tyg rosną mięśnie ćwiczy się 8 potem 2 tygodnie przerwy i cały czas są efekty chyba ze ktoś bierze zatrute odżywki wtedy można ćwiczyć dłużej i są efekty można wogóle nie robić przerw ale trzeba ćwiczyć na 70%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj