WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Planowanie przerwy w treningach – co ile przerwa od siłowni?

Planowanie przerwy w treningach - co ile przerwa od siłowni?

Jeśli stoisz w miejscu, nie rozwijasz się – czy można w takim razie wnioskować, że przerwa w ćwiczeniach działa negatywnie na nasze efekty? Czy jest w ogóle nam potrzebna? Jakie niesie ze sobą zalety, a jakie wady? Planowanie przerwy w treningach – jak się za to zabrać i co robić podczas przerwy? Dowiedz się więcej z artykułu.

Przerwa w ćwiczeniach – tydzień przerwy od siłowni?

Planując, np. okres budowania masy mięśniowej czy redukcji tkanki tłuszczowej, powinno z oczywistych powodów wziąć pod uwagę np. tydzień przerwy w treningach. Dlaczego?

Pierwszym i oczywistym jest przerwa w ćwiczeniach i sama regeneracja organizmu. Człowiek nie jest maszyną i nie może pracować na pełnych obrotach przez cały czas. Potrzebna jest przerwa treningowa.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Może się wydawać, że trenując, np. cztery razy w tygodniu, zapewniamy sobie aż 3 dniową, pełną regenerację. Okazuje się, że nie jest tak do końca. Wszystko zależy od intensywności dni treningowych – organizm regeneruje się w pewnym stopniu. W konsekwencji, po kilkunastu tygodniach ciężkiego planu, ćwiczący jest przeciążony i przetrenowany. Przerwa w treningu siłowym jest więc niezbędna.

Czytaj także: Jak przyspieszyć regenerację mięśni po wysiłku?

Czy przerwa od treningu jest potrzebna?

Okres przerwy od treningu na regenerację jest niewątpliwą zaletą samą w sobie.

  • Organizm nadąży wyleczyć mikrourazy w mięśniach i stawach, następstwa długich i ciężkich treningów.
  • Jeśli trening był nastawiony pod budowanie siły, mocno obciążyliśmy ośrodkowy układ nerwowy. Kilkudniowa przerwa w planie treningowym pozwoli zregenerować się również jemu.
  • Efektem przerwy w treningu jest zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji, na którą bardziej podatne jest ciało zmęczonego zawodnika.
  • Kolejnym efektem jest ciągła możliwość progresji treningu.

Okres przerwy w treningu możemy podzielić ze względu na: planowaną oraz losową, tj. spowodowaną przez chorobę, kontuzję. Kilkudniowa przerwa w treningach spowodowana chorobą może zdarzyć się każdemu, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Rezultaty są z pewnością gorsze, niż wyniki planowanej przerwy.

Zestaw Back to Gym

zestaw na masę

Zestaw Back to Gym
 

Organizm walczy z chorobą, przez co nie jest w stanie w pełni się zregenerować. Trening w chorobie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jedynym rozwiązaniem jest zadbać o swój system odpornościowy i dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. To doskonale zabezpieczy przed chorobą, a jeśli ta już nas dopadnie – zredukuje jej wpływ na formę.

👇 Podejmij wyzwanie i zacznij już dziś. Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl 👇

plany - rejestracja

7 dni przerwy od treningu – jaka przerwa od treningu?

Jaka przerwa na siłowni? Tydzień przerwy w treningach? Miesiąc przerwy od siłowni? Jak długa przerwa w treningach, co ile? Takie pytania nagminnie powtarzają się na forach internetowych. Nie ma do końca jasnej odpowiedzi na to pytanie.

Długość przerwy w ćwiczeniach może zależeć m.in. od:

  1. powodu, którym jest sprowokowana;
  2. ile razy w tygodniu trenujemy i jak ciężko;
  3. czy jesteśmy w okresie budowania siły, masy, redukcji;
  4. czy dieta ma dodatni, czy ujemny bilans kaloryczny.

Wiadomo, że przerwa w ćwiczeniach spowodowana chorobą powinna trwać tak długo, by zwalczyli ją całkowicie i dojść do pełni sił. Podobna zasada funkcjonuje przy przerwach spowodowanych kontuzjami.

Skupiając się na planowanej przerwie, możemy określić jej konkretne ramy czasowe. Badania wykazują, że średnia 7-10 dni jest optymalną przerwą na regenerację i lekki odpoczynek. Powrót na siłownie zaraz po takiej przerwie może zaskoczyć od razu lepszymi wynikami i efektami. Dłuższe przerwy od siłowni mogą powodować tzw. spadki.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Nie oznacza to, że od razu zachodzi proces rozpadu tkanki mięśniowej. Organizm odzwyczaja się od treningu. Traci się przy tym trochę glikogenu mięśniowego, czego wynikiem są spadki siłowe. To jednak chwilowa strata adaptacji układu nerwowego – odpowiedni trening i dieta pozwolą wrócić do najlepszej formy.

Dowiedz się również: Sauna po treningu na regenerację?

Kiedy zrobić przerwę od treningu?

Kiedy zrobić przerwę w ćwiczeniach? Trzeba przede wszystkim wsłuchać się w organizm. Jeśli zaobserwujemy, np.:

plany
  • znaczny spadek energii,
  • brak ochoty pójścia na trening,
  • dolegliwości bólowe mięśni i stawów,
  • brak progresji.

to doskonały sygnał do zrobienia sobie przerwy od siłowni. Osoby, które z natury mają skłonność do szukania wymówek, nie powinni nadużywać jej w swoich planach.

Planowanie przerwy w treningach – co ile przerwa od siłowni?

Przerwa i trening powinny być nieodłącznym elementem każdego planu. Im bardziej intensywny trening siłowy, tym częściej powinniśmy przeplatać go, np. kilkudniowym odpoczynkiem. Nie ma się czego bać – trzymając się diety i zasad regeneracji, w czasie przerwy można tylko zyskać.

Można spojrzeć na to też w inny sposób: lepiej cofnąć się świadomie o krok, by zaraz zrobić ich 2-3 do przodu. Planowana przerwa w ćwiczeniach? Jak najbardziej!

Czytaj także: Regeneracja po treningu – co najlepiej regeneruje mięśnie po treningu?


✒️Artykuł został oryginalnie opublikowany 05.07.2016r i zaktualizowany 31.10.2023r zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. 6 tyg rosną mięśnie ćwiczy się 8 potem 2 tygodnie przerwy i cały czas są efekty chyba ze ktoś bierze zatrute odżywki wtedy można ćwiczyć dłużej i są efekty można wogóle nie robić przerw ale trzeba ćwiczyć na 70%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *