Redukcja i rzeźba to dwa ściśle ze sobą związane terminy. Określenia te często stosuje się zamiennie. Czy słusznie? Czy trening na redukcję i trening na rzeźbę to to samo? Jakie znaczenie dla każdego z nich ma dieta? Który z nich jest dla lepszy?  Redukcja czy rzeźba? Sprawdź różnicę między treningami, by wybrać najlepszy dla siebie.

Trening na redukcję

Zamierzeniem treningu na redukcję jest stopniowe i konsekwentne obniżanie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. W naszych ciałach występują dwa rodzaje tkanek tłuszczowych, tj. tkanka biała i brunatna.

 • Tkanka brunatna wytwarza leptynę i składa się z lepiej ukrwionych i unerwionych komórek niż tkanka biała. Komórki tkanki brunatnej wykorzystują zmagazynowany przez tkanką białą tłuszcz do wytwarzania energii. Większa aktywność tkanek brunatnych przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.
 • Tkanka biała  odpowiada za magazynowanie energii, chroni organy wewnętrzne przed urazami (np. amortyzuje okolice nerek) a także produkuje hormony, które następnie wydzielane są do krwi (adipocyty oraz adiponektyna wpływają na procesy metaboliczne).

Gdy mówimy o redukcji, mamy na myśli ogólny poziom lub współczynnik procentowy udziału białej tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała.

 • Trening na redukcję powinien mieć formę średnio-intensywnego, stałego wysiłku trwającego od 45 do 70 minut.
 • Układ ten wynika z kolejności szlaku metabolicznego u człowieka – by dojść do etapu spalania tkanki tłuszczowej należy przejść przez fazę ATP (kilka pierwszych sekund), fazę beztlenowego szlaku glikogemicznego (5-10 minut) by na końcu dojść do etapu węglowodanowo-tłuszczowego.

Trening na rzeźbę

Pytania i wątpliwości, związane z tematyką rzeźbienia mięśni, od lat przewijają się po wszystkich forach kulturystycznych i stronach fitness.

 • Z anatomicznego punktu widzenia, mięsień może ulegać hipertrofii (wzrost) lub katabolizmowi (rozpad). Nie istnieje żadna metoda treningowa, która byłaby w stanie wyrzeźbić tkankę mięśniową.
 • Pod pojęciem wyrzeźbionej sylwetki kryje się tak naprawdę wizja estetycznej sylwetki z wyraźnie wyeksponowanymi mięśnia. A wszystko to w połączeniu z niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Nie sposób jednak nie zauważyć subtelnych różnic w budowach wszelkiej maści sportowców o podobnym stopniu otłuszczenia ciała. Na pierwszy rzut oka widać różnicę między np. barkami kulturysty, gimnastyka i boksera.

 • Ramiona boksera poddawane są treningowi eksplozywno-wytrzymałościowemu,
 • barki gimnastyka wywodzą się z treningu kalistenicznego,
 • mięśnie naramienne kulturysty pochodzą z pracy nad hipertrofią i tonusem.

To, co z początku zdaje się wyglądać jak faktyczna rzeźba mięśnia, jest w istocie efektem pracy nad jego poszczególnymi aktonami. Przykładowo bark – mięsień naramienny, składa się on z trzech aktonów (obojczykowy, grzebieniowy i barkowy), których wyizolowanie i wytrenowanie z osobna graniczy z cudem.

Rzeźba a redukcja – różnice

Różnice w diecie

W przypadku treningu na redukcjędieta charakteryzować będzie się zmniejszoną podażą kalorii. Głównym założeniem diety na redukcję jest pozbycie się określonej ilości tkanki tłuszczowej.

W przypadku treningu na rzeźbę – dieta wygląda nieco inaczej, ponieważ jej zamierzeniem będzie wypracowanie kompromisu między redukcja tkanki tłuszczowej, a hipertrofią wyizolowanych aktonów mięśniowych. Dieta na rzeźbę w praktyce zawiera trochę wyższe limity kaloryczne. Często widać w niej przewagę proporcji białka, przy niższej podaży węglowodanów i tłuszczów.

Różnice w treningu

Można zaryzykować stwierdzenie, że trening na rzeźbę jest podtypem treningu redukcyjnego.

 • Trening na redukcję ma charakter wysiłku zrównoważonego o umiarkowanej intensywności.
 • Trening na rzeźbę może, w zależności od diety, przybrać dwie formy.
  • Pierwsza z nich to klasyczny trening hipertroficzny, najczęściej FBW. Poprzez zaangażowanie całego ciała generuje wysoką podaż kaloryczną, oraz dostarcza bodźców hipertroficznych.
  • Drugim wariantem treningu na rzeźbę jest wariant Split z dietą typowo redukcyjną. Wariant ten to etap pracy na konkretnymi partiami i ich strukturą.

Redukcja czy rzeźba?

Odpowiedź na to pytanie z punktu widzenia początkującego, jak i średnio-zaawansowanego zdaje się być stosunkowo prosta.

 • Jeżeli możemy cieszyć się szczupłą sylwetką i nie grozi nam szybkie otłuszczenie (kwestia wrodzonego metabolizmu) – można z czystym sumieniem skoncentrować się na treningu na rzeźbę.
 • Natomiast jeśli sylwetka jest otłuszczona, z nadwagą – lepiej jest wybrać trening na redukcję. Po zrzuceniu nadmiaru tkanki tłuszczowej można zmienić plan na rzeźbę.

Ocena: 3.3. Wg 15 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No