Poniżej znajdziesz odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: Czy redukcja tkanki tłuszczowej oznacza spożywanie tłuszczy na minimalnym poziomie? Czy możliwe jest spożywanie większych ilości tłuszczy przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej? 

Wiele osób ma bardzo błędne myślenie na temat spalania tkanki tłuszczowej. Wiąże się to z błędnym twierdzeniem „im mniej tłuszczu zjem, tym szybciej spalę tkankę tłuszczową”. Otóż nie do końca jest to prawda. Spożywanie tłuszczy jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią funkcje budulcowe, są konieczne do poprawnego funkcjonowania wielu procesów metabolicznych, a także wpływają na aktywność niektórych hormonów.

Czy podczas redukcji konieczne jest całkowite wyeliminowanie tłuszczy w diecie?

Oczywiście nadmierne spożywanie tłuszczy w diecie nie przyczyni się do niczego dobrego, zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że konsumpcja zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia prowadzi do odkładania energii w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak – nie tylko nadmierna kaloryczność odpowiada za nabieranie tłuszczu. Odpowiedzialne za to są również hormony. Przykładowo insulina jest naturalnie występującym hormonem w organizmie, który utrudnia zrzucanie zbędnych kilogramów.

O dziwo nie tłuszcze, a węglowodany proste (min. glukoza) najbardziej poprawiają jej działanie. Dlatego też odstąpienie od spożywania tłuszczy, a skupienie się na spożywaniu węglowodanów może przyczynić się do odwrotnego efektu, niż oczekiwałeś. Ponadto istnieją tłuszcze (MCT – średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe – w oleju kokosowym), które podkręcają metabolizm. Można więc łatwo wywnioskować, że tłuszcze nie zawsze przeszkadzają w redukcji.

Czy dawka tłuszczu w diecie powinna być ograniczona do minimum?

Jak wspomniano powyżej, zdrowe tłuszcze przyczyniają się do poprawy metabolizmu, więc rezygnacja z nich byłaby głupotą. Jednak czy spożycie tłuszczu na wyższym poziomie niż zwykle może przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej? Spójrzmy na to od strony kaloryczności. Zarówno podczas redukcji tkanki tłuszczowej jak i budowania masy mięśniowej podstawowym makroskładnikiem jest białko (którego spożycie jest stałe, mieści się w granicach 2,0 – 2,5 g/kg masy ciała), a dopiero później węglowodany i tłuszcze. Zmniejszenie ilości tłuszczy, będzie wiązało się z podwyższeniem ilości węglowodanów w diecie (których nadmierne spożycie może powodować efekt odwrotny od zamierzonego).

Ponadto jedzenie tłuszczy sprawia, że chcesz jeść mniej. Hormonalne i metaboliczne korzyści ze spożywania tłuszczy są świetne, a najlepszym ich atutem podczas redukcji jest to, że są sycące. Odpowiadają za to hormony, takie jak CCK i PYY (odpowiedzialne są za regulację apetytu). Czym bardziej będziesz nasycony posiłkiem, tym mniejsza ochota na podjadanie.

Czy mogę zamienić węglowodany na tłuszcz?

Zarówno węglowodany jak i tłuszcze są niezbędne do redukcji oraz budowania masy. Oczywiście niewielka zamiana może polepszyć Twoje rezultaty. Jednak należy pamiętać, aby wszystko robić z umiarem. Pamiętaj że 1g tłuszczu = 9kcal, natomiast 1g białka i węglowodanów = 4kcal. Nie zapomnij o tym podczas wyliczania kaloryczności wymaganej dla własnego organizmu. Zamieniając część węglowodanów na tłuszcze, tracisz ponad połowę wagi (1g węgli=0,44g tłuszczu). Zapominając o tym możesz niepotrzebnie zawyżyć bądź zaniżyć pulę kaloryczną.

Podsumowanie.

Spożywanie zdrowych tłuszczy jest niezbędne podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to jednak, ze możesz pić oliwę ze słoika, a tłuszcz będzie znikać. Tłuszcze spełniają odpowiednią rolę w organizmie – są niezbędne w diecie. Zarówno nadmiar jak i niedobór ich w diecie nie przyniesie korzyści, a wręcz przeciwnie. Może przyczynić się do efektu odwrotnego od zamierzonego. 

Rating: 4.5/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj