Popularność treningów na siłowni i dynamiczny rozwój branży fitness – dzięki nim trenerzy personalni stali się poszukiwani. Korzystają z nich zarówno początkujący, jak i zaawansowani ćwiczący. Jednak wybór tego najlepszego jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze trenera personalnego? Jak wybrać mądrze? Sprawdź w artykule.

Trener personalny

Trener personalny to osoba odpowiedzialna za indywidualne dopasowanie treningu i diety. Decydując się na trening z trenerem personalnym oczekujesz, że będzie czuwał nad techniką wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń, monitorując progres. Trener pomoże Ci dobrać cel, obciążenie, ilość powtórzeń i metody treningowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze trenera?

Research rynku trenerów w okolicy

Najłatwiej jest wybrać kilku kandydatów w siłowniach z okolicy. Warto też przeszukać internet i poczytać opinie o innych trenerach. Na czasie są również trenerzy pracujący wyłącznie online – to również sposób na trening, choć wymaga od nas szeroko pojętej weryfikacji.

Umiejętności trenera

Umiejętności trenera możemy ocenić na wielu płaszczyznach, tj.:

 • certyfikaty ukończonych kursów – którymi chętnie chwalą się trenerzy, nie powinny stanowić wyłącznej podstawy do oceny;
 • wiedza teoretyczna – choć ta nie zawsze idzie w parze z praktyczną;
 • umiejętności trenera – najprościej jest je ocenić po metamorfozach podopiecznych. Rzadziej po jego własnej sylwetce.

Zachowania trenera, na które warto zwrócić uwagę

Już podczas pierwszych spotkań zobaczymy, czy mamy do czynienia z odpowiednią osobą.

 • Kluczowe będzie zainteresowanie naszą osobą.
 • Ważne jest m.in. określenie przeszłości treningowej, celów, kontuzji – wszystkiego, co może mieć jakikolwiek wpływ na dalszy progres.
 • Szczególną uwagę warto zwrócić na to, czy trener rozdaje kolejnym osobom gotowe, niemalże identyczne plany, czy też faktycznie układa je personalnie.

Jak wygląda trener?

Prowadzenie treningów personalnych jest pracą. Często bardzo odpowiedzialną, ponieważ nie ukierunkowaną wyłącznie na wygląd, ale również na zdrowie. Wygląd, zaraz obok wiedzy trenera, zdaje się być jego najlepszą wizytówką. Czy jeśli trener personalny ma wymarzony rozmiar bicepsa, to  istnieje duża szansa, że Ciebie również poprowadzi do podobnego efektu? Trzeba pamiętać, że nie każdy trener będzie wyglądać jak zawodowy kulturysta. Ocena specjalisty pod kątem sylwetki nie powinna determinować jego wyboru. Najważniejsze jest, by był w stanie wytłumaczyć i przekonać Cię do pozytywnych zmian w treningu.

Spotkanie i wywiad

Kluczowe dla dokonania wyboru powinno być to, co zaoferuje nam trener personalny.

 • Dieta, którą dostaniemy, powinna być oparta o nasze preferencje żywieniowe.
 • Szablonowe rozwiązania dostaniemy gratis w internecie. Zadaniem trenera personalnego jest uwzględnienie w jadłospisie upodobań, ograniczeń ze względu na choroby, a także objętości i ilości posiłków, których spożywanie nas satysfakcjonuje.
 • Po dobrze przeprowadzonym wywiadzie, trener personalny powinien zaoferować plan treningowy. Nie może być to przypadkowe połączenie ćwiczeń, a sprawdzone w praktyce zestawienia treningowe, które uwzględniają znane i cenione metody.
 • W planie treningowym muszą zostać uwzględnione, np. wszelkie dysfunkcje narządu ruchu i realne możliwości siłowe.

Wybór i koszt treningu

Kilka przydatnych uwag:

 • Decydując się na indywidualną pracę z trenerem personalnym trzeba liczyć się z kosztami – jest to jednak gwarancja poświęcenia nam całości uwagi i efektywności wykonanej pracy.
 • Najdroższy nie oznacza najlepszy, a najtańszy nie oznacza najgorszy.
 • Często młodzi trenerzy, którzy dotychczas pracowali głównie ze swoim ciałem, mają konkurencyjne stawki.
 • Przy podejmowaniu decyzji nie należy się kierować jedynie ceną. Największą uwagę lepiej przywiązać do osiągnięć i umiejętności danej osoby.

Koszt treningu personalnego jest bardzo zróżnicowany. Najczęściej zależy m.in. od:

 • miejscowości,
 • doświadczenia trenera,
 • popularności trenera.

Z jednym trenować będziemy za 100 zł za godzinę, u innego będziemy mogli wykupić abonament. Są też trenerzy, którzy zaproponują treningi online – to wiąże się na pewno ze znacznie niższą ceną.

Po co Ci trener personalny?

Trener personalny pełni szereg istotnych funkcji. Co zapewnia? Na pewno:

 • opiekę merytoryczną,
 • gwarancję najlepszej techniki,
 • indywidualny plan treningowy,
 • odpowiednio dopasowaną dietę,
 • wsparcie mentalne.

To tylko niektóre z zalet trenowania pod okiem profesjonalisty. Więc jeśli brakuje Ci umiejętności i doświadczenia – współpraca z trenerem to dobra droga do efektów na siłowni.

Rating: 2.0/5. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

Komentarze

 1. Jak dla mnie przede wszystkim praca trenera personalnego to bardzo fajne wyzwanie, można bowiem połączyć pasję z życiem zawodowym. Przy czym na pewno warto tutaj sięgnąć po taką aplikację jak chociażby GymGang http://gymgang.co . Dzięki niej dużo łatwiej będzie zorganizować pracę, rozpisać programy treningowe dla poszczególnych osób, jak również można śledzić ich postępy. Jednocześnie jest to świetna platforma dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez aktywności fizycznej:).

 2. Trenera trzeba dobrze wybrać by miał wiedzę i z dietetyki i treningu. Trenerów dziś dużo bardzo w sumie każdy się nim nazywa po kursie 1 dnia, aby tylko kasa była. Śmieszne bo nikt nie liczy się że zdrowiem klienta. Nie polecam z Warszawy starszego trenera Pana Gajewskiego. Niestety diety jałowe rodem z czasow komuny, nieskuteczne, brak wiedzy z żywienia i dietetyki. Treningi ciężkie nijak nie wspolgraja z dieta która jest po prostu zbyt wyniszczajaca przy tym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj