Popularność zawodu trenera personalnego  w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Tematyka treningów, zdrowego żywienia i suplementacji stała się czymś bardzo modnym. Połączenie pasji z pracą dla wielu staje się doskonałym pomysłem na życie. Jak zostać trenerem personalnym?

Trener personalny

Trener personalny pracuje m.in. na siłowniach i klubach sportowych. Jego praca opiera się na prowadzeniu treningów personalnych i opracowywaniu jak najefektywniejszych planów treningowo-żywieniowych. Dzięki temu pomaga w osiąganiu sukcesów swoich podopiecznych.

 • Dobry trener personalny powinien znać prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń, łączenie ich w odpowiednie plany treningowe, które po ukończeniu danego mezocyklu powinny przynieść oczekiwane efekty.
 • Wiedza trenera personalnego powinna być oparta o takie nauki, jak: anatomia, fizjologia, biomechanika, psychologia, biochemia, teoria sportu, dietetyka sportowa i wiele innych.

Trener personalny jak zostać oraz gdzie zrobić kurs trenera personalnego?

Wystarczy zrobić kurs w odpowiedniej instytucji uprawnionej do realizacji takiego kształcenia. Takie szkolenie można odbyć w dwóch wariantach:

 • intensywnym – opartym o 9-14 dni szkoleniowych;
 • weekendowym – polegającym na spotkaniach w weekendy.

Należy jednak pamiętać, że ukończenie samego kursu nie czyni nikogo profesjonalnym trenerem personalnym. W tak krótkim czasie, nie jest możliwe opanowanie tak obszernego zasobu wiedzy, jaki wiąże się z tym fachem. Kurs daje tylko podstawy do pracy trenera, możliwość wykonywania zawodu i prowadzenia treningów – często nie tylko na siłowni.

Trener personalny praca

Trener personalny pracuje z ludźmi.

 • W zależności od osób z którymi trener musi współpracować, praca może być bardziej lub mniej przyjemna.
 • Oparta jest o prowadzenie treningów osobistych, zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Istnieją dwa typy zatrudnienia:

 • trener może założyć własną firmę i świadczyć usługi dla poszczególnych siłowni;
 • może być zatrudniony przez konkretny klub.

Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, dobry trener personalny charakteryzować się musi:

 • profesjonalnym podejściem do klienta,
 • wszechstronnością,
 • wysokim poziomem wiedzy.

Ile kosztuje trener personalny ?

W zależności m.in. od siłowni i ilości treningów, stawka może znacznie się różnić.

 • Za jednorazowy trening personalny klient płaci przeważnie około 100zł.
 • Jeśli klient wykupuje pakiet treningów, to cena wyraźnie maleje.

Trzeba jednak pamiętać, że koszty trenera nie są równoznaczne z tym, ile trener zarabia.

Trener personalny – fakty

Warto przyswoić sobie kilka istotnych faktów, które związane są z pracą trenera personalnego

 1. Praca w wybranym przez siebie zawodzie zazwyczaj przynosi radość, gdyż wybierany jest on według własnych upodobań. Decydując się na bycie trenerem personalnym, osoba z własnego wyboru z reguły kończy:
 • studia z taką specjalizacją;
 • kurs trenera personalnego.
 1. Praca jako trener pozwala na poznanie ciekawych ludzi – nigdy nie wiadomo, kto będzie kolejnym podopiecznym. Na siłownie przychodzą osoby o różnych temperamentach czy cechach osobowości, pracujący w najróżniejszych miejscach. Praca trenera jest pracą z ludźmi, co czyni ją wyjątkową i nieprzewidywalną.
 2. Pracując jako trener personalny łatwiej o zachowanie zdrowych nawyków – posiadanie wykształcenia z zakresu sportu i żywienia zwiększa świadomość, np. wartości regeneracji, diety oraz ruchu w dla pełni zdrowia.
 3. Trener personalny posiada elastyczny grafik pracy – jest to zarówno zaleta jak i wada. Nigdy nie wiadomo kiedy, który podopieczny będzie miał czas na trening. To sprawia, że trener może przychodzić na siłownie nawet 2-3 razy dziennie.
 4.  Na rynku pracy występuje duża konkurencja – coraz łatwiej jest zrobić kurs trenera personalnego. Wystarczy zapłacić za kurs i poznać podstawy. Wiele osób robi takie kursy, nie czując się ani trochę w prowadzeniu treningów personalnych. Mimo to, widnieją oni jako konkurencja na rynku pracy.

Trener personalny – mity

Czy funkcjonują jakiekolwiek mity pracy trenera personalnego? Okazuje się, że tak.

 1. Trener personalny charakteryzuje się całoroczną formą treningową – nie każdy trener cechuje się utrzymaniem formy na jak najwyższym poziomie. Należy pamiętać, że trener ma przede wszystkim posiadać wiedzę, by dobrze prowadzić swoich podopiecznych. Jego forma jest w tej pracy drugorzędna. Jednak gdy jest ona na wysokim poziomie, wzbudza ona szacunek u klienta.
 2. Zdobycie  odpowiedniej ilości  klientów zapewnia stałą pracę i pewną pensję – jak w każdej usługowej pracy- jedni klienci odchodzą, drudzy przychodzą. Praca trenera wiąże się z falowym dochodem.
 3. Klienci sami szukają pomocy trenera na siłowni, gdyż są świadomi jego znaczenia w efektywności treningu – w obecnych czasach wielu ludzi woli obejrzeć za darmo filmiki w Internecie. To trener musi uświadomić klientowi jego wartość w osiąganiu sukcesów.
 4. Wysoka płaca za treningi personalne – wysoką kwotę płaci klient. Po odciągnięciu podatku, bądź przejściu tej kwoty przez klub, w którym trener pracuje, staje się ona znacznie mniejsza.
 5. Praca trenera kończy się wraz z wyjściem z siłowni – w obecnych czasach przy funkcjonowaniu portali społecznościowych, trener pracuje w zasadzie cały czas. Dodatkowa praca wiąże się, np.  z licznymi konsultacjami online, w projektowaniu planów treningowych i żywieniowych.
 6. Wystarczy zrobić kurs by być profesjonalnym trenerem personalnym – aby być w czymś dobrym, trzeba nieustannie się dokształcać. Ta zasada dotyczy również pracy trenera personalnego.

Jak zostać trenerem personalnym?

Na rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej wykazać się:

 • komunikatywnością,
 • szerokim zasobem wiedzy, która jest związana z zawodem.

Bardzo często menadżer klubu przytacza pewną sytuację z pracy z klientem, a osoba ubiegająca się o zatrudnienie musi wykazać się kreatywnością w rozwiązaniu problemu.

 • Oprócz uprawnień i wiedzy, bardzo ważną rolę odgrywa doświadczenie w pracy z klientem i prowadzeniu treningów.
 • Warto przytoczyć odbyte praktyki, staże, a nawet nieodpłatną współpracę ze znajomymi, która przyniosła im efekty.

Trener personalny to moda?

Bycie trenerem to w obecnych czasach pewnego rodzaju trend. Każdy chce nim być, każdy chce być fit.

 • Ile pracy należy włożyć by zdobyć klienta i być konkurencyjnym? Rzadko kto nad tym się zastanawia.
 • Aby poszerzać swoją wiedzę, dobrzy trenerzy personalni m.in. czytają dużo fachowej literatury i jeżdżą na szkolenia. Wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Po ukończeniu takiego kursu, należy zadać sobie pytanie: czy jest się trenerem, ponieważ jest to modne?  Czy dlatego, że chce się pomagać ludziom w profesjonalny sposób? Odpowiedź wydaje się być jasna.

Rating: 5.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj