Trening na siłowni wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba dostosować do siebie m.in. intensywność treningu, dni treningowe, metody, rodzaj diety i wiele innych elementów. To wszystko składa się na jeden wielki plan. Jak ułożyć plan treningowy na siłownie? Sprawdźcie sami.

Plan treningowy na siłownię

Każdy trenujący, zarówno początkujący jak i zaawansowany, powinien oceniać swoją sylwetkę i wyniki treningowe. To powinno prowadzić do regularnej zmiany planu treningowego.

Cel treningowy

Ilu trenujących, tyle różnych koncepcji treningu i odmiennych oczekiwań. Czy istnieje trening idealny? Wzorowe cele treningowe? Nie, ponieważ każdy organizm stanowi zróżnicowaną strukturę, pełną odmiennych potencjałów i upodobań. Dlatego każdy trening powinien być dopasowany pod indywidualne predyspozycje i zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Do najpopularniejszych priorytetów treningowych należą:

 • priorytet masowy (trening na masę) – trening hipertroficzny, opierający się na rozbudowie masy, jak i również siły mięśniowej, bez większej troski o poziom otłuszczenia ciała;
 • priorytet siłowy (trening na siłę) – trening siły maksymalnej wykonywany przy sub-maksymalnym obciążeniu ze stosunkowo niskimi ilościami powtórzeń;
 • priorytet redukcji otłuszczenia (trening na redukcję) – bardzo często łączony z treningami na tzw. rzeźbę, ukierunkowany względami estetycznymi i dążeniem do obniżenia ogólnego poziomu tłuszczu celem lepszej ekspozycji sylwetki. Należy pamiętać, że plan na redukcję i rzeźbę różni kilka szczegółów.
 • priorytet tonusu i tzw. czystej masy mięśniowej (trening na rzeźbę) – trening właściwy dla osób o pewnym stopniu zaawansowania, stanowiący kompromisem między priorytetem masowym i redukcyjnym.

Rodzaj treningu

Spośród jakich rodzajów treningu można wybierać? Podstawą na siłowni powinien być:

 • trening dzielony (Split) – plan treningowy, najczęściej bardziej zaawansowanych; polega na podziale dni treningowych pod kątem konkretnych partii mięśniowych;
 • FBW (Full Body Workout) – trening hipertroficzny, najczęściej wykonywany na wolnych ciężarach; angażuje jednorazowo większość partii mięśniowych; wykonywany do 2 do 3 razy w tygodniu;
 • trening aerobowy (Cardio) – trening wzmacniający wydolność serca, zwiększający wytrzymałość organizmu i poprawiający samopoczucie; polega na utrzymaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń (60-70% tętna maksymalnego) przez około 45-60 minut;
 • HST (Hypertrophy – Specific Training) – plan treningowy dla zaawansowanych; to typ treningu hipertroficznego, oparty na  4 mikrocyklach treningowych; treningi odbywają się 3 razy w tygodniu;
 • trening obwodowy – pozwala na pracę nad wszystkimi partiami mięśniowymi w czasie krótkich jednostek treningowych;
 • HIIT (Trening interwałowy) – trening polegający na przeplataniu krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku okresami umiarkowanego wysiłku; ukierunkowany jest pod kątem wydolności i redukcji tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia w treningu

W zależności od wybranego priorytetu treningowego inaczej będą wyglądać cały trening. Jak można podzielić ćwiczenia na siłowni?

Powtórzenia i ciężar

Dobór ciężaru powinien być dostosowany do:

 • uwarunkowań rozwoju biologicznego,
 • wymogom priorytetu treningowego,
 • poziomu wytrenowania (zależnego od metody treningowej).

Dobór obciążenia, metod i środków treningowych, nie mogą naruszać naturalnego rytmu wzrastania i dojrzewania młodego człowieka. O tym powinni pamiętać początkujący zawodnicy na siłowni.

Stosunek liczby powtórzeń do wielkości obciążenia definiuje końcowy efekt treningu na siłowni.

 • Dla ciężaru rzędu 80-90% CM (ciężar maksymalny dla 1 pełnego powtórzenia), zaleca się prace na ilości powtórzeń w wymiarze 1-5. Efektem takiej kombinacji jest zarówno przyrost siły statycznej, jak i rozrost tkanki mięśniowej.
 • Efekt klasycznej hipertrofii osiągalny jest dzięki pracy w obciążeniem rzędu 60-70% CM, przy 8-15 powtórzeniach.
 • Rezultaty szybkościowo-eksplozywne z kolei wymagają pracy na ciężarze do 40% CM, wykonywanej z nastawieniem nie na ilość, ale na szybkość wykonywanych powtórzeń, np. maksymalna ilość pompek z klaśnięciem, w ciągu 45 sekund.

Przykładowy plan treningowy dla początkujących

Bardziej doświadczeni na siłowni radzą sobie z ułożeniem swojego treningu. Dlatego też przedstawiamy przykładowy plan treningowy dla początkujących.

 • To trening FBW, angażujący wszystkie partie mięśniowe na jednej jednostce treningowej.
 • Należy pamiętać, że ilość powtórzeń, serii i czas odpoczynku należy zawsze dostosować do siebie.

 

Full Body Workout

Lp.

Nazwa ćwiczenia

Ilość serii

Ilość powtórzeń

Czas odpoczynku

1.

Przysiad klasyczny

4

8-12

60s

2.

Prostowanie nóg na maszynie

3

15-20

30s

3.

Wyciskanie sztangi na klatkę poziomo

3

6-12

60s

4.

Wyciskanie hantli na klatkę na ławce skośnej (góra)

3

10

60s

5.

Martwy ciąg

3

10

60s

6.

Wiosłowanie hantlą

3

10

60s

 

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No