Jednym z bardziej popularnych programów budowy masy mięśniowej jest trening 5×5. Zasadniczo jest on przeznaczony do zwiększania siły mięśni. Trening odbywa się trzy razy w tygodniu, by dać wystarczająco dużo czasu, aby wspierać wzrost i regenerację mięśni. Trening 5×5 został zaprojektowany dla sportowców wytrzymałościowych, gdyż jednym z najczęściej występujących efektów tej metody jest właśnie zwiększenie wytrzymałości. Wraz z siłą obserwuje się także wzrost masy mięśniowej, o ile organizm otrzymuje odpowiednią ilość kalorii.

Trening na siłę 5×5 – podstawowe założenia

Należy pamiętać, że aby rozpocząć taki program, należy mieć już spore doświadczenie i ukończony trening bazowy. Intensywność oraz ilość ćwiczeń są większe, więc jeśli organizm nie jest przyzwyczajony do takich obciążeń może wystąpić przetrenowanie. Program 5×5 cechuje się okresowością. W miarę postępów ciągle zostają zmieniane bodźce, które pomagają zwiększyć wytrzymałość poprzez wyzwania dla mięśni, trudniejsze w każdym tygodniu. Następnie następuje czas regeneracji, który jest wbudowany w lżejsze tygodnie, tak aby nie doprowadzić do przetrenowania. W zasadzie program 5×5 trwa 7-9 tygodni, w którym rozróżniamy 4-6 tygodni pracy przygotowawczej oraz 3-tygodniową fazę szczytu. Po zakończeniu pełnego cyklu najlepiej zrobić tydzień z mniejszą intensywnością lub całkowicie odpuścić sobie trening.

Poniżej znajdują się podstawowe założenia treningu 5×5:

Dobierz odpowiedni ciężar

W pierwszym tygodniu programu treningowego należy ostrożnie dobierać ciężar, aby upewnić się, że organizm ma szansę przyzwyczaić się do tego typu treningu. Jest prawdopodobne, że będzie trzeba umożliwić organizmowi dostosowanie się.

W tym tygodniu należy dobrać ciężar, którym można zrobić w sumie 5 serii ćwiczeń po 5 powtórzeń. Nie powinien być zbyt mały, żeby czuć że można zrobić o wiele więcej, ale też nie powinien być zbyt duży, który uniemożliwi odpowiedniej ilości powtórzeń.

Jednym z najbardziej istotnych czynników w ramach tego programu jest to, że trzeba robić 5 serii z 5 powtórzeniami. Jest to kluczowy czynnik sukcesu programu, który musi być bezwzględnie przestrzegany.

Przed rozpoczęciem pierwszego tygodnia dobrze jest ustalić 5 powtórzeń dla każdego z ćwiczeń z maksymalnym ciężarem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki ciężar dobrać. W pierwszym tygodniu oczywiście należy użyć mniejszego ciężaru, ponieważ do wykonania jest 5 serii, a nie tylko ta, którą wykorzystano do badania maksymalnego ciężaru.

Jeśli możesz zwiększ ciężar

Jeśli po pierwszym tygodniu udało się pomyślnie zakończyć wszystkie serie na określonym ciężarze, należy dodać 2,5 – 5 kg na kolejny tydzień. Znowu należy tak zwiększyć obciążenie, żeby zrealizować wszystkie powtórzenia.

Jeśli po pierwszym tygodniu nie udało się podnieść zaplanowanych ciężarów, należy zostać przy tym samym. Po tym czasie z pewnością będzie można zwiększyć ciężar.

W ciągu 4-6 tygodni zapewne ustalisz nowe ciężary maksymalne dla danych ćwiczeń. Zauważalny będzie także wzrost siły, przy odpowiedniej nadwyżce kalorii.

Faza szczytowa

Po zakończeniu fazy przygotowawczej (po 4-6 tygodniach), czas przejść do fazy szczytowej. Przez pierwsze 2 tygodnie zredukujesz liczbę serii oraz powtórzeń do 3 (system 3×3). Pozwoli to na maksymalne zwiększenie trudności każdej serii, w wyniku czego jeszcze bardziej zwiększy się Twoja siła.

W ciągu tych kilku tygodni najważniejszą rzeczą na które powinieneś się skupić, nawet bardziej niż na ilości powtórzeń, jest zwiększenie ciężaru.

W ostatnim tygodniu cyklu możesz jeszcze zredukować liczbę do 1 serii i 3 powtórzeń przez 2 lub 3 treningi, a następnie spróbować poprawić swoje rekordy.

Przykładowy program treningowy 5×5

Poniedziałek

1. Przysiad ze sztangą na barkach (5 serii x 5 powtórzeń)

2. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej (5 serii x 5 powtórzeń)

3. Wiosłowanie sztangą (5 serii x 5 powtórzeń)

Opcjonalnie

4. Brzuszki z ugiętymi nogami (5 serii x 5 powtórzeń)

5. Wyciskanie francuskie (5 serii x 5 powtórzeń)

Środa

1. Przysiad ze sztangą trzymaną z przodu (5 serii x 5 powtórzeń)

2. Wyciskanie sztangi sprzed głowy stojąc (5 serii x 5 powtórzeń)

3. Martwy ciąg (2-3 serie x 5-8 powtórzeń)

4. Podciąganie (2-3 serie x 5-8 powtórzeń)

Opcjonalnie

5. Uginanie ramion ze sztangą (2-3 serie x 5-8 powtórzeń)

6. Brzuszki (2-3 serie x 5-8 powtórzeń)

Piątek

1. Przysiad ze sztangą na barkach (5 serii x 5 powtórzeń)

2. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej (5 serii x 5 powtórzeń)

3. Wiosłowanie sztangą (5 serii x 5 powtórzeń)

Opcjonalnie

4. Uginanie ramion w podporze (2-3 serie x 5-8 powtórzeń)

5. Skłony tułowia na maszynie (2-3 serie x 8 powtórzeń)

Ocena: 4.0. Wg 26 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Ciężar mam dokładać z treningu na trening np klata z poniedziałku na piątek z piątku na poniedziałek czyli co trening czy robię cały tydzień tym samym i dopiero zmieniam?

 2. Czy podczas serii zwiekszamy ciezar ? np wyciskanie lezac 5 serii po 5 powtorzen z 80kg czy progresowac i robiac np 1 serie 60 kg druga 65 , trzecia 70 czwarta 75 i piata 80?

 3. Czegoś nie rozumiem. 5×5 to w sumie 25 powtórzeń.
  Poniedziałek:
  1. Przysiad ze sztangą na barkach (5 serii x 5 powtórzeń)
  2. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej (5 serii x 5 powtórzeń)
  3. Wiosłowanie sztangą (5 serii x 5 powtórzeń)

  Czyli w sumie podczas jednego treningu 25 powtórzeń x 3 ćwiczenia. Czy nie wydaje się to małą ilością?(usprawiedliwiam się że nigdy na siłce nie ćwiczyłem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No