WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy kreatyna szkodzi? Skutki uboczne kreatyny

miarka kreatyny przed treningiem

Kreatyna to jedna z najbardziej popularnych substancji przyjmowanych przez sportowców. Dodaje energii na treningu, ma właściwości anaboliczne, przyczynia się do zwiększenia możliwości syntezy białek. Jednak na jej temat można znaleźć różne opinie. Czy zastanawiasz się, jakie są skutki uboczne kreatyny? Poznaj odpowiedź.

Co daje kreatyna?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny zawierający elementy strukturalne guanidyny i kwasu octowego. Substancja została odkryta w pierwszej połowie XIX wieku.

Czy kreatyna szkodzi? Skutki uboczne kreatyny

To obecnie jeden z najpopularniejszych suplementów diety ceniony przez sportowców. Wielu przyjmuje ją ze względu na to, że ułatwia przyrost masy mięśniowej.

Przyjmowanie kreatyny – korzyści:

  • poprawa wydajności mięśni,
  • zwiększenie sprawności,
  • zwiększenie beztłuszczowej masy ciała,
  • wzrost siły mięśniowej,
  • poprawa regeneracji powysiłkowej,
  • przyspieszenie resyntezy ATP.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

jabłczan kreatyny

Ze względu na swój rozgłos kreatyna doczekała się zarówno miłośników, jak i przeciwników. Czy kreatyna jest bezpieczna?

Trzeba zaznaczyć, że wokół suplementacji kreatyną narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że substancja ta jest sterydem anabolicznym albo że powinni ją przyjmować wyłącznie profesjonalni sportowcy.

Kup Trec CM3 w sklepie BudujMase.pl

Z tego względu niektórzy niesłusznie obawiają się suplementacji kreatyną, pomijając jej pozytywne właściwości. Oczywiście jak w przypadku każdej substancji należy zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi. Poniżej przedstawiamy ewentualne skutki uboczne.

Czy warto brać kreatynę w dni nietreningowe?

Czy w dni wolne od treningu należy przyjmować monohydrat kreatyny? Odpowiedź brzmi: tak! Czas regeneracyjny nie jest przeciwwskazaniem do stosowania kreatyny. Substancja pomoże Ci szybciej wrócić do formy. Zaleca się przyjmowanie jej rano, najlepiej przed śniadaniem.

Jeśli planujesz ćwiczenia w danym dniu, stosuj kreatynę przed treningiem, a jeżeli Twoim celem jest wsparcie regeneracji, sięgnij po nią po ćwiczeniach.

Sprawdź także: Ile kreatyny przyjmować dziennie?

Kreatyna – jakie ma skutki uboczne?

Obawy dotyczące stosowania kreatyny są związane z dolegliwościami takimi jak:

  • wzrost masy ciała – przybranie na wadze,
  • problemy związane z układem trawiennym,
  • uszkodzenie nerek,
  • uszkodzenie wątroby,
  • skurcze mięśni,
  • problemy żołądkowe,
  • nadwyrężenie mięśni,
  • zwiększone ryzyko naciągania mięśni,

Z badań wynika, że powyższe efekty mogą wystąpić po długotrwałym i niewłaściwym przyjmowaniu kreatyny. Każdy powinien ustalić, czy dany produkt jest dla niego odpowiedni.

trec creatine 100% - kreatyna w proszku

Jeśli jesteś osobą zdrową, nie musisz obawiać się, że stosowanie kreatyny negatywnie wpłynie na Twoje nerki czy wątrobę. Monohydrat kreatyny to jedna z najbezpieczniejszych jej form. Bez obaw możesz włączyć ją do swojej diety w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy wyników treningowych.

Kup Trec Creatine 100% w sklepie BudujMase.pl

Z badań wynika, że kreatyna może być pomocna u pacjentów z chorobami serca, a także borykających się z urazami ortopedycznymi i dolegliwościami nerwowo-mięśniowymi. Niektórzy uważają, że kreatyna powoduje trądzik. Tymczasem są za to odpowiedzialne preparaty, z którymi jest ona przyjmowana, zwłaszcza białkowe i węglowodanowe.

Kto nie powinien przyjmować kreatyny?

Mówi się, że nie ma produktu dla wszystkich. Stosowanie kreatyny też wymaga ostrożności. Kto powinien zrezygnować z takiej suplementacji?

Początkujący

Pierwszą grupą osób, które chcą przyśpieszyć swoje efekty na siłowni, są początkujący. Jeśli niedawno zacząłeś ćwiczyć, prawdopodobnie porównujesz się z bardziej doświadczonymi kolegami.

Zauważyłeś, że stosują oni suplementy diety z kreatyną i sam też postanowiłeś spróbować. Jednak okazuje się, że początkujący mogą uzyskać bardzo dobre efekty bez dodatkowych wspomagaczy.

Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z siłownią, rozpoczęcie ćwiczeń da Twoim mięśniom impuls do wzrostu. Wsparcie w postacie kreatyny zostaw sobie na później.

Szukający pobudzenia

A może do przyjmowania kreatyny skłania Cię chęć uzyskania pobudzenia? Co prawda przyjmowanie kreatyny może Ci pomóc wydłużyć swój trening, ale musisz wiedzieć, że to nie ona odpowiada za pobudzenie.

Kreatyna często jest dodawana do przedtreningówek, których inne składniki wywołują ten efekt.

Nieaktywni fizycznie

Jeśli spędzasz czas głównie na kanapie, a z siłownią masz niewiele wspólnego, kreatyna nie zdziała u Ciebie cudów. Substancja wpływa na sprawność podczas intensywnego treningu, sama nie wykazuje działania anabolicznego.

Trenujący wytrzymałościowo

Stosowanie kreatyny nie jest zalecane w przypadku sportów wytrzymałościowych. Substancja, zatrzymując wodę w organizmie, przede wszystkim w mięśniach, przyczynia się do przyrostu masy ciała, co w niektórych przypadkach może upośledzić sprawność wysiłkową, która jest istotna w sportach charakteryzujących się przemianami tlenowymi.

Odporni na działanie kreatyny

Czy nie zauważasz u siebie wzrostu siły i poprawy wyników treningowych podczas przyjmowania kreatyny? Możliwe, że to znak, iż jesteś odporny na jej działanie. Może to wynikać z endogenicznej produkcji kreatyny w organizmie.

ranking kreatyn 2021

Sprawdź: Ranking najlepszych kreatyn

Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?

Poznałeś już ewentualne skutki uboczne, które mogą się pojawić podczas suplementacji kreatyną. Nadmierne przyjmowanie tej substancji może zwiększyć wytwarzanie w ustroju formaldehydu, czyli substancji toksycznej.

Stosowanie kreatyny przyczynia się do zwiększenia masy ciała, co nie zawsze oznacza przyrost masy mięśniowej – może się wiązać z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Jak zachować ostrożność i uniknąć skutków ubocznych? Nie przekraczaj dawki zalecanej na opakowaniu. Pamiętaj, że zawodowi sportowcy przyjmują większe porcje ze względu na swoją intensywność treningów i nie doznają działań niepożądanych.

Czytaj więcej: Strategie ładowania kreatyną – co działa najlepiej

Suplementacja kreatyną – czy warto?

Czy warto przyjmować kreatynę? Oczywiście, że tak. To dzięki niej wielu sportowców osiąga swoje cele treningowe. Suplement umożliwia szybki przyrost masy ciała, lepszą wydajność i wzrost poziomu glikogenu, który powoduje większą pompę mięśniową.

Rzecz jasna, jak w przypadku każdej substancji należy zachować ostrożność. Żaden produkt nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety ani regularnych treningów. Możesz w ten sposób wspomagać swój organizm i szybciej dostrzec rezultaty wysiłków.

Poznaj: Ranking najlepszych kreatyn 2021


Podobne artykuły:

Klaudia Pieczykolan

Klaudia Pieczykolan - zawodowa copywriterka, freelancerka specjalizująca się m.in. w tematyce psychologii, zdrowia i diety roślinnej. Prywatnie pasjonatka zdrowia i aktywności fizycznej, w wolnych chwilach testuje wciąż nowe przepisy na bezmięsne dania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *