WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dekstroza – co to jest, kiedy i jak stosować ten cukier prosty?

dekstroza w proszku - cukier prosty, węglowodany

Dekstroza z chemicznego punktu widzenia to glukoza, jednak nazwa ta jest bardzo rzadko używana. Jej właściwości sprawiają, że jest produktem docenianym i poszukiwanym przez osoby uprawiające sport. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest dekstroza, czy jest zdrowa, gdzie występuje naturalnie oraz na czym polega jej działanie.

Dekstroza jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, znajduje się także w produktach oferowanych przez sklepy z odżywkami i suplementami diety. Z tego powodu warto poznać jej właściwości oraz jakie skutki dla organizmu niesie ze sobą spożycie dekstrozy.

Co to jest dekstroza?

Dekstroza to d glukoza, prawoskrętna wersja glukozy. Jest ona węglanem i należy do cukrów prostych. Inna jej nazwa to cukier gronowy. Produkowana jest na drodze fotosyntezy przez rośliny zielone. Dekstroza została wyizolowana w 1747r przez niemieckiego chemika Andreasa Marggrafa. Substancja nazywana cukrem gronowym została odkryta blisko 45 lat później.

Dekstroza - co to jest, kiedy i jak stosować ten cukier prosty?
  • Znana jest jako najlepszy transporter kreatyny.
  • Wpływa także na rozwój siły oraz masy mięśniowej.
  • Z chemicznego punktu widzenia dekstroza jest identyczna z glukozą. Jej spożycie wpływa na poziom cukru we krwi, który jest podnoszony w szybkim, wręcz nagłym tempie stymulując trzustkę do wydzielania insuliny.
  • Niesie to ze sobą pewne korzyści dla osób aktywnych.
Kup Trec Creatine Sport – kreatynę z dekstrozą w sklepie Budujmase.pl

Gdzie naturalnie występuje dekstroza?

Dekstroza występuje naturalnie w owocach oraz nektarach kwiatowych i miodzie. Człowiek spożywa jej największe ilości poprzez rozkład węglowodanów złożonych w przewodzie pokarmowym.

Niestety od momentu wyizolowania zaczęto tworzyć z dekstrozy syrop glukozowy, który jest mniej słodki niż czysta glukoza. Powszechnie stosowana dekstroza jest także często używaną substancją słodzącą oraz stanowi główny składnik syropu kukurydzianego.

Obecnie znajdziemy ją w wielu rodzajach żywności. Słodycze są jej pełne, a produkt często stosuje się w produkcji suplementów i odżywek. Zastosowanie dekstrozy jest bardzo szerokie, lecz należy uważać na jej nadmierne spożycie.

Sprawdź: 5 produktów bogatych w zdrowe węglowodany

plany dietetyczne budujmase

Jakie są właściwości dekstrozy?

  1. Dekstroza w trybie prawie natychmiastowym podnosi poziom cukru we krwi.
  2. Jednocześnie pobudza trzustkę do wydzielania insuliny, która ma go obniżyć.
  3. Insulina wyłapuje cząsteczki dekstrozy transportując je oraz aminokwasy i kreatynę do miejsc istotnych, czyli wątroby oraz mięśni.
  4. Tam uzupełnia ona zapasy glikogenu, który jest niezbędny do zachowania pełni wydolności w trakcie wysiłku.

Sportowcy mogą, a czasami nawet powinni spożywać dekstrozę w celu uzupełnienia zapasów energii oraz jako szybki zastrzyk węglowodanów potrzebnych do dalszej pracy. Suplementy zawierające ten cukier prosty sprawdzą się zwłaszcza w trakcie maratonów, triathlonów oraz innych zawodów trwających dłuższy okres czasu.

Wzrost stężenia kreatyny spowodowany spożyciem dekstrozy wykorzystywany jest do budowy masy mięśniowej przez kulturystów.

Sprawdź również: Węglowodany po treningu – co wybrać dla maksymalnych wzrostów i regeneracji

Czy dekstroza podnosi poziom cukru we krwi?

Dekstroza posiada znaczny wpływ na poziomu cukru i należy pamiętać aby nie spożywać jej nadmiernych ilości. Nie należy zatem przyjmować dekstrozy chorując na cukrzycę.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia często posiadają problemy metaboliczne a nadmiar cukrów prostych w diecie będzie u nich powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej co może prowadzić nawet do otyłości. Z tego powodu osoby mało aktywne powinny unikać produktów zawierających dekstrozę.

Kiedy stosować dekstrozę?

Dekstrozę należy stosować między innymi aby uzupełnić glikogen w wątrobie i wspomóc mięśnie w intensywnej pracy. W połączeniu z aminokwasami będzie dobrze ochraniać włókna mięśniowe przed katabolizmem.

trec endurance carbo z dekstrozą

Po treningu nie zawsze istnieje możliwość spożycia pełnowartościowego posiłku. Z tego względu powstały odżywki i suplementy dla sportowców, które mają za zadanie wspomóc organizm. Przyjęcie dekstrozy w ciągu godziny po wysiłku fizycznym będzie skutecznie uzupełniać straty glikogenu. Dostarczy również energię do mózgu i serca.

Dekstrozę można stosować również przed wysiłkiem, najlepiej na maksymalnie 10 minut. Da wtedy potężny zastrzyk energii do intensywniejszej pracy. Będzie to także świetny środek do hiperkompensacji glikogenu mięśniowego. Metoda ta jest wykorzystywana przez maratończyków i zawodników sportów wytrzymałościowych.

Kup Trec Endurance Carbo Sport – węglowodany z dekstrozą w sklepie Budujmase.pl

Dekstroza w suplementach diety – jak stosować?

Stosowanie suplementów z dekstrozą jest bardzo proste. Są one przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie, których celem jest uzupełnienie energii oraz budowa masy mięśniowej. Oznacza to, że będą one stosowane przez ludzi, którzy przynajmniej w pewnym stopniu znają swój organizm. Odżywki węglowodanowe na każdego działają nieco inaczej, dlatego należy poznać optymalny czas jej przyjęcia przed oraz w trakcie wysiłku.

ostrovit dextrose - dekstroza w proszku

Jako odżywka potreningowa dekstroza powinna zostać spożyta, najlepiej z porcją aminokwasów oraz kreatyną do godziny po zakończonym treningu.

Dekstroza jako odżywka najczęściej sprzedawana jest w dużym opakowaniu jako proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Produkty na masę w proszku zawierające dekstrozę często są wzbogacane o aminokwasy oraz stymulanty. Częstym dodatkiem jest także kreatyna.

Kup OstroVit Dextrose – czystą dekstrozę w sklepie Budujmase.pl

Dekstroza a skutki uboczne

Suplementów oraz odżywek zawierających dekstrozę nie powinny stosować osoby nie uprawiające sportów.

  • Nadmiar cukrów prostych może uszkodzić trzustkę i prowadzić do cukrzycy.
  • Dodatkowo po spożyciu nadmiaru węglowodanów prostych mogą wystąpić wahania nastrojów.
  • Wysoki indeks glikemiczny dekstrozy wpłynie na poziom insuliny co u osób nie trenujących może wywołać senność.
  • Dodatkowo może je to narazić na powstanie chorób serca oraz układu nerwowego.
  • Z tego względu zamiast uciszać objawy zmęczenia za pomocą cukru lepiej zastanowić się co może być ich przyczyną. Być może jest to walka z przewlekłym stresem, bądź choroby serca.
  • Spożywanie dużych ilość cukru przyczynia się również do podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Jednak w odpowiednich dawkach suplementy i odżywki tego typu będą niosły ze sobą liczne korzyści dla osób aktywnych.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *