Agmatyna
Agmatyna należy do grupy suplementów stosowanych w celu…
Magnez odgrywa ważną rolę w organizmie i z tego względu należy dbać o jego odpowiednią podaż w diecie. Ten pierwiastek, stanowiący mikroskładnik odżywczy obok potasu jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym. Oznacza to, że bierze udział w wielu procesach fizjologicznych w ciele. Zarówno niedobór magnezu, jak i jego nadmiar mogą okazać się szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trzeba zatem zrozumieć dlaczego jest tak ważny oraz ile magnezu dziennie należy dostarczać aby jego poziom utrzymywał się w normie.
Wiele mówi się o tym, że niedobór magnezu powoduje skurcze mięśni, jednak znacznie mniej o jego szerszej roli dla organizmu. Magnez zaangażowany jest w produkcję energii, a jego długotrwały niedobór może prowadzić do rozwoju chorób sercowo naczyniowych, czy nawet przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości cywilizacyjnych takich jak, choroby nowotworowe czy miażdżyca.
Skąd zatem czerpać magnez aby pokryć jego dzienne zapotrzebowanie oraz co przyczynia się do powstawania jego niedoborów?
Zapotrzebowanie na magnez zmienia się wraz z wiekiem oraz trybem życia. Będzie ono uzależnione od tego jak aktywni fizycznie jesteśmy. Ile czasu poświęcamy na regenerację oraz odpoczynek, a także tego jaka jest przyswajalność magnezu w naszym ciele. To będzie uwarunkowane między innymi takimi aspektami jak stosowanie używek czy też podatność na stres.
Dzienną dawkę magnezu można dostarczyć stosunkowo łatwo wraz z pożywieniem, jednak wiele osób nie dba o prawidłową dietę, a ich zapotrzebowanie jest zwiększone. W takich sytuacjach pomocna może okazać się suplementacja magnezem.
Koniecznie sprawdź: Najlepszy magnez – ranking
Zgodnie z Polskimi normami żywieniowymi zalecana dzienna dawka magnezu wynosi 232 – 439mg u osoby dorosłej. Górna granica przeznaczona jest dla mężczyzn, jednak należy pamiętać o tym, że zapotrzebowanie zmienia się wraz z wiekiem oraz stanem fizjologicznym. Przykładowo kobiety w okresie ciąży mogą mieć nawet o połowę wyższe zapotrzebowanie.
Zapotrzebowanie w zależności od wieku:
W przypadku sportowców zalecana dzienna dawka magnezu może zostać znacznie zwiększona, nawet do 500-800mg. Zwiększone zapotrzebowanie wynika z intensywności ćwiczeń. W trakcie aktywności magnez jest wykorzystywany przez organizm, a w efekcie również z niego wydalany.
Magnez zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na tempo regeneracji. Obciążony mocnym wysiłkiem organizm będzie zatem potrzebować wyższego stężenia magnezu w surowicy krwi.
Sprawdź: Skurcze mięśni nóg a niedobór magnezu
Magnez pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji, między innymi:
Większe zapotrzebowanie na magnez w przypadku sportowców wynika ze zwiększonego metabolizmu węglowodanów oraz glukozy. W obu tych procesach magnez bierze czynny udział. Kolejną kwestią jest fakt, że bierze on udział w przewodzeniu impulsów nerwowych z mózgu do mięśni, a podczas uprawiania sportu tych impulsów powstaje o wiele więcej.
Do wzmożonej pracy zostaje zmuszony również układ sercowo naczyniowy, dla którego pierwiastek jest kluczowy.
O niedoborze magnezu mogą świadczyć takie dolegliwości jak:
Przyczynami dla, których poziom magnezu może być obniżony jest między innymi niedobór potasu oraz długotrwały stres. Innymi przyczynami mogą być leki stosowane przy niewydolności nerek czy też niedoczynności tarczycy. Najczęstszymi przyczynami są jednak zatrucia pokarmowe wywołujące wymioty oraz biegunki.
Magnez można dostarczyć w stosunkowo prosty sposób w raz z pożywieniem, ponieważ jest mikroskładnikiem dosyć powszechnie występującym w produktach, które spożywamy każdego dnia. Najlepszymi źródłami magnezu są:
W większości przypadków przyswajanie magnezu uzależnione jest od formy pierwiastka zastosowanej w preparacie. Suplementy diety pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania. Co oznacza, że przyjmując preparaty magnezu nie ma potrzeby obawiać się o niedobór magnezu.
Dużo częściej może dochodzić do nadmiaru. Z tego względu należy uważać z suplementacją, ponieważ zamiast pomóc może zaszkodzić. W pierwszej kolejności należy zadbać o dietę, a po wspomaganie warto sięgać w kryzysowych momentach.
Czytaj więcej: Jaki magnez wybrać? Najlepiej przyswajalne formy magnezu
Tabletki z magnezem można łatwo dzielić na mniejsze porcje, są również łatwe w przechowywaniu. Kapsułki z kolei zawierają szybciej uwalnianie substancje aktywne. Sprawdzą się zatem lepiej w momencie kiedy czujemy osłabienie, bądź łapią nas skurcze.
Magnez w płynie stosowany jest najczęściej w formie tak zwanych szotów przez sportowców, którzy potrzebują bardzo szybkiego uzupełnienia niedoboru magnezu, na przykład w trakcie trwania zawodów sportowych. Formę suplementu należy wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb.
Witamina B6 poprawia wchłanianie magnezu. Łączenie ze sobą obu substancji daje bardzo pozytywny efekt leczniczy. Magnez jest niezbędny do transformacji witaminy B6 w jej aktywną formę, która z kolei wspomaga metabolizm aminokwasów.
Obie substancje pełnią funkcję kofaktorów dla wielu enzymów, wspólnie wpływają także na funkcjonowanie układu nerwowego i biorą udział w metabolizowaniu cukrów.
Czytaj więcej: Magnez i witamina B6 – dlaczego warto je połączyć?
Podobne artykuły: