WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Po jakim czasie działa różeniec górski?

różeniec górski - działanie rhodiola rosea

Różeniec górski (Rhodiola rosea) należy do najpopularniejszych adaptogenów. Od wieków jest stosowany jako środek łagodzący stres i wiele badań potwierdza skuteczność takiego działania tego tradycyjnego zioła. Inne opisane dotąd korzyści obejmują stabilizację nastroju i usuwanie niepokoju. Wskazuje się również na jej zdolności do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej, szczególnie w sytuacjach wymagających silnej koncentracji. Po jakim czasie działa różeniec i w jakich sytuacjach można zauważyć pozytywny wpływ tego zioła?

Po jakim czasie zaczyna działać różeniec górski?

Korzeń różeńca górskiego może zacząć działać w ciągu 30min od spożycia, a jego działanie z reguły trwa około 4-6h. Różeniec zapewnia szybką reakcję na stresor, ponieważ wpływa na układ współczulny – część układu nerwowego, odpowiedzialnego za mobilizacje organizmu.

Podtrzymuje poziom neuroprzekaźników, w tym serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Część badaczy sugeruje, że właściwe działanie antystresowe i antydepresyjne uzyskuje się w wyniku kilkutygodniowej stałej suplementacji.

Złoty korzeń ma właściwości lekko pobudzające. Dzięki temu, że rozpuszcza się w wodzie, nie trzeba długo czekać na efekty jego działania.

Rhodiola rosea w formie suplementów diety

Rhodiola rosea (arktyczny korzeń) jest zazwyczaj dostępna w postaci kapsułek, ale stosuje się ją także w innych postaciach, takich jak ekstrakty i napary.

Jeśli zdecydujesz się na zakup suplementu z Rhodiola rosea poszukaj produktu z bezpiecznego źródła. Etykieta powinna zawierać ważne informacje, w tym zawartość aktywnych składników w porcji oraz jakie dodatkowe substancje (m.in. wypełniacze) zostały zastosowane. Ponieważ najczęściej roślina ta rośnie w trudnym klimacie, zbieranie czystego produktu zwiększa koszty.

Oto 2 suplementy diety z wyciągiem z arktycznego korzenia:

Trec Różeniec górski w kapsułkach

Po jakim czasie działa różeniec górski?
  • Trec Rhodiola Rosea – suplement diety zawierający ekstrakt z różeńca górskiego bogaty w rozawiny i salidrozydy,
  • wpływa na zwiększenie koncentracji i percepcji wspierając organizm w stanach zmęczenia i stresu, ogranicza negatywne skutki stresu,
  • wspomaga wytrzymałość fizyczną (poprawa wydolności fizycznej),
  • wspiera funkcje seksualne (poprawa libido), sprzyja łatwiejszej relaksacji,
  • szczególnie polecany sportowcom i osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną i umysłową.

6PAK Rhodiola w tabletkach

Po jakim czasie działa różeniec górski?
  • 6PAK Rhodiola Rosea – wysokiej jakości ekstrakt z korzenia arktycznego,
  • wspomaga układ nerwowy,
  • zwiększa ochronę przed negatywnymi efektami stresu fizycznego i psychicznego,
  • wpływa pozytywnie na poziom sprawności intelektualnej,
  • może zwiększać wydolność fizyczną,
  • sprzyja osiągnięciu stanu relaksacji i wyciszenia.

Działanie różeńca górskiego

Jak działa Rhodiola roseaRóżeniec górski został sklasyfikowany jako adaptogen, co oznacza, że ​​pomaga zmniejszyć podatność na stres fizyczny i emocjonalny. Korzyści adaptogenne Rhodioli częściowo wynikają z zawartego w nim salidrozydu, związku łagodzącego lęk i stres. Substancje aktywne zawarte w różeńcu pomagają zrównoważyć w organizmie poziom kortyzolu — hormonu stresu.

Badania wykazały, że ten naturalny lek może stymulować aktywność neuroprzekaźników serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Uważa się, że zachowanie równowagi tych substancji przyczynia się do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, w szczególności odpowiedzialnego za funkcjonowanie emocjonalne i neurologiczne.

Suplementy z Rhodiola rosea stosowane są w celu:

  • wspomagania leczenia depresji i stanów lękowych [1],
  • niwelowania zmęczenia,
  • radzenia sobie z przewlekłym stresem,
  • poprawy wydajności fizycznej,
  • unormowania poziomu cukru we krwi,
  • podniesienia sił witalnych,
  • wspierania układu immunologicznego,
  • zapobiegania szkodliwej działalności wolnych rodników
Po jakim czasie działa różeniec górski?

Czytaj więcej: Różeniec górski, czyli sposób na stres

Niektóre badania wykazały, że arktyczny korzeń może przynieść korzyści w procesie leczenia każdego z tych stanów. Potrzebne są jednak dalsze badania naukowe, aby upewnić się, czy i jak suplement może zapewnić te korzyści.

Ze względu na swoje zdolności do walki ze zmęczeniem korzeń arktyczny jest często stosowany przez sportowców wytrzymałościowych. W jednym z badań, osoby, przyjmujące codziennie przez 4tyg Rhodiola rosea wykazały zwiększoną wytrzymałość podczas ćwiczeń. Z obserwacji wynikało, że adaptogen poprawia również funkcje odpornościowe podczas długotrwałej i wyczerpującej aktywności fizycznej, takiej jak bieg długodystansowy [2].

Dawkowanie — różeniec górski

Jak stosować różeniec górski? Zalecana dzienna dawka dla dorosłych w postaci kapsułek różeńca górskiego wynosi 100-300mg. Wykazano, że przyjmowanie 400-600mg dziennie jest bezpieczne, ale należy najpierw porozmawiać z lekarzem, jeśli przyjmujesz leki na receptę, ponieważ różeniec górski może wchodzić z nimi w interakcję. 

Przekraczanie dawki suplementu z różeńcem może prowadzić do skutków ubocznych takich jak:

  • nadmierne pobudzenie,
  • drażliwość,
  • bezsenność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • podwyższone ciśnienie krwi i tętna.

Opinie co do dawki złotego korzenia są podzielone. Niektóre źródła twierdzą, że na zmęczenie i w celu walki ze stresem skuteczne jest jedynie stosowanie Rhodiola rosea w większych niż zalecane dawkach — nawet do 680mg [3].

Inne badanie dowodzi, że ​​różeniec górski jest skuteczny, gdy jest codziennie uzupełniany w niskich dawkach (50mg) jako środek zapobiegający zmęczeniu [4].

plany treningowe i dietetyczne

Bibliografia:

[1] Siegfried Kasper, Angelika Dienel: Multicenter, open-label, exploratory clinical trial with Rhodiola rosea extract in patients suffering from burnout symptoms. Neuropsychiatr Dis Treat. 2017; 13: 889–898.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370380/ [2] Katrien De Bock et al: Acute Rhodiola rosea intake can improve endurance exercise performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2004 Jun;14(3):298-307.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15256690/ [3] V Darbinyan et al: Clinical trial of Rhodiola rosea L. extract SHR-5 in the treatment of mild to moderate depression. Nord J Psychiatry. 2007;61(5):343-8.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17990195/ [4] V Darbinyan et al: Rhodiola rosea in stress induced fatigue–a double blind cross-over study of a standardized extract SHR-5 with a repeated low-dose regimen on the mental performance of healthy physicians during night duty. Phytomedicine. 2000 Oct;7(5):365-71.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11081987/

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *