WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Tlenek azotu na siłowni

Tlenek azotu na siłowni

Tlenek azotu doskonale wpływa na efekty treningowe. To właśnie on odpowiedzialny jest za uczucie pompy mięśniowej. Zabieg ten niesie za sobą wiele korzyści fizjologicznych, jak i psychologicznych. Czym jest więc tlenek azotu? Jak powstaje i jak wpływa na organizm?

Czym jest tlenek azotu?

Tlenek azotu zaliczany jest do grupy związków biologicznych aktywnych chemicznie. W organizmie odpowiedzialny jest za wiele niezwykle ważnych funkcji fizjologicznych. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i lipofilowości bez problemu przedostaje się przez błony biologiczne (błony komórkowe) bez udziału układów transportujących.

Jakie właściwości posiada tlenek azotu (NO)?

  1. Hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi, wpływając jednocześnie na zmniejszenie jej krzepliwości.
  2. Redukuje koszt energetyczny wysiłku i zwiększa pojemność tlenową płuc. Ma to korzystny wpływ w zwiększeniu wydolności organizmu.
  3. Obniża ciśnienie tętnicze krwi poprzez udział w rozluźnieniu mięśni gładkich ulokowanych w naczyniach krwionośnych.
  4. Podnosi zdolności wysiłkowe – dzięki stymulacji wzrostu nowych mitochondriów.
  5. Przyczynia się do angiogenezy – powstawania nowych cienkościennych naczyń krwionośnych.
  6. Pozytywnie wpływa na pobór glukozy przez komórki mięśniowe.
  7. Pełni rolę neurotransmitera w ośrodkowym układzie nerwowym.
  8. Wspomaga lokalny przepływ krwi.

Tlenek azotu – działanie

Tlenek azotu powstaje w organizmie ludzkim z aminokwasu argininy w procesie utleniania przez enzym (zwany syntezą tlenku). W związku z powyższą zależnością, bardzo często chcąc zwiększyć poziom NO, zwiększa się podaż:

  • argininy,
  • innych związków, tj. ornityna i cytrulina.
zestaw na pompę

Również spożywanie organicznych azotanów może skutecznie przyczynić się do wzrostu poziomu tlenku azotu w organizmie.

Związki te, za pośrednictwem bakterii ulokowanych w jamie ustnej, przekształcane są do azotanów.

Kwaśne środowisko sprawia, że część azotanów ulega procesowi substytucji w wyniku której uzyskują formę tlenku azotu (NO). Pozostała część przedostaje się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i przenika do krwi.

Kup Zestaw na pompę w sklepie Budujmase.pl

W przypadku niskiej dostępności tlenu, poszczególne białka (anhydraza węglanowa, neuroglobina, cytoglobina) oraz enzymy ustroju,przekształcają azotyny do tlenku azotu. Można więc wywnioskować, że wysiłek fizyczny (przede wszystkim o wysokiej intensywności) może skutecznie nasilić produkcję NO w organizmie.

Tlenek azotu w diecie

Tlenek azotu powinien występować w diecie zarówno każdej osoby trenującej, jak i osoby dbającej o swoje zdrowie. To wszystko ze względu na swoje prozdrowotne korzyści.

Tlenek azotu – występowanie

Produktami bogatymi w substraty niezbędne do syntezy tlenku azotu są przede wszystkim warzywa bulwiaste i liściaste, odznaczające się znaczną ilością azotanów. To przede wszystkim:

  • rukola,
  • roszpunka,
  • koper,
  • kapusta pekińska,
  • burak,
  • rzodkiewka,
  • szpinak,
  • sałata masłowa,
  • boćwina.

Tlenek azotu i suplementacja

Chcąc zwiększyć poziom tlenku azotu we krwi, oprócz naturalnych źródeł dostępnych w pożywieniu, można zastosować suplementy diety. Co się sprawdzi najlepiej? Na pewno:

Substancje te są dostępne w oddzielnych preparatach, ale i w odżywkach przedtreningowych. Warto tu wspomnieć, że naturalnym suplementem – doskonale zwiększającym poziom NO w organizmie – jest sok z buraka. Przeciwnicy odżywek mogą śmiało z niego korzystać chcąc zwiększyć poziom tlenku azotu.

Czytaj więcej: Jak działa przedtreningówka?

Tlenek azotu na siłowni

Tlenek azotu, dzięki swoim właściwościom, jest popularny w świecie treningu siłowego. Doskonale oddziałuje na uczucie pompy mięśniowej, która przyczynia się do wzrostu masy i siły mięśniowej (poprzez swój wpływ na wzrost objętości mięśni).

  • Pomaga sprawnie dostarczyć substancje odżywcze i tlen do trenujących mięśni.
  • Usuwa również z nich niepotrzebne substancje uzyskane w wyniku treningu m.in. CO2 i kwas mlekowy.

Osoby trenujące wydolnościowo i wytrzymałościowo powinny ostrożnie dostosować ich dawkę. W ich przypadku lokalne zwiększenie dopływu krwi do mięśni może utrudnić i ograniczyć możliwości treningowe.


Podobne artykuły:

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *