WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe?

jak robić skip

Estetyczna budowa ciała powinna iść w parze ze sprawnością. Właśnie dlatego w Twoim planie treningowym powinny znaleźć się ćwiczenia ogólnorozwojowe. Zadbasz w ten sposób o swoją koordynację, mobilność i elastyczność mięśni.

Skip a zaangażowane mięśnie

Skip to popularny rodzaj ćwiczenia wykonywany zazwyczaj jako element rozgrzewki. Istnieje wiele rodzajów skipów, a ich głównym celem jest poprawienie siły biegowej. Podczas tego rodzaju ćwiczeń jak skip A, B i C doskonalisz swoją wydolność, wytrzymałość. Każdy rodzaj skipu angażuje w zdecydowanej większość dolne partie ciała.

Jak prawidłowo robić skip A?

Skip A to ćwiczenie polegające na wysokim unoszeniu kolan, mniej więcej do kąt prostego między tułowiem, a udem.
Celem skipu A jest zwiększenie wytrzymałości oraz siły mięśni zginaczy bioder, a także usprawnienie mięśni zginających stopy.

Jest to dobre ćwiczenie jeśli biegasz na krótkich dystansach i zależy Ci na dynamice biegu oraz w sytuacji, gdy jesteś maratończykiem. W zależności od Twojego celu możesz zmieniać tempo wykonywania skipu A.

Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy ustawić tułów w delikatnym pochyleniu do przodu. Bardzo ważna jest dokładna pracy bioder. Tak naprawdę one powinny prowadzić ruch, a nie zostawać z tyłu. Uginanie kolan powinno być dynamiczne, a kontakt stopy z podłożem jak najszybszy.

Skip A wpływa na poprawę parametrów siłowych, a zwłaszcza wybicia ze stopy.

Skip A wzmacnia:

  • Cały układ ruchu
  • Mięśnie ud
  • Mięśnie łydek, brzucha
  • Pomaga wypracować prawidłowy ruch stawu kolanowego
plany treningowe i dieta w aplikacji

Jak prawidłowo robić skip B?

Skip B przez wiele osób określany jest jako najtrudniejszy ze skipów. Jest to połączenie skipu C i skipu A.
Polega na wyciągnięciu stopy spod pośladka i przerzucie nogi ku górze do jej pełnego wyprostu i swobodnego opadu.

Skip B ma za zadanie wytrenować mięśnie:

  • posturalne
  • brzucha
  • grupy kulszowo – goleniowej
  • brzuchate łydek

Wizualnie Skip B przypomina bieg, w którym musisz pokonać przeszkody. Jest to dość trudne ćwiczenie pod względem koordynacji natomiast przyniesie znakomite efekty.

Jak prawidłowo robić skip C?

Skip C polega na przyciągnięciu pięty do pośladka w biegu. Sprawdzi się jako ćwiczenie rozciągania dynamicznego.
Skip C wpływa na poprawę mobilności stawu rzepkowo – udowego oraz jest doskonałym ćwiczeniem rozciągającym.

Podczas wykonywania skipu C stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder. Dużym błędem jest kierowanie kolan do środka.

Tempo wykonania ćwiczenia zależy od celu wykonywania skipu C. Jest to doskonałe ćwiczenie rozciągające mięśnie czworogłowe ud. Cały czas należy utrzymywać wyprostowaną postawę ciała oraz napięty brzuch.

Dla lepszych efektów warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który dobierze dla Ciebie właściwe ćwiczenia. Plan treningowy przygotowywany bezpośrednio pod Ciebie znajdziesz na budujmase.pl

Jak wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe dla lepszych efektów?

Głównym celem ćwiczeń ogólnorozwojowych jest przygotowanie Twojego ciała do właściwego treningu oraz poprawa takich cech jak:

  • Koordynacja
  • Mobilność
  • Rozciągnięcie mięśni

Aby takie ćwiczenia jak skip A, B i C przyniosły oczekiwane rezultaty należy pamiętać o prawidłowej technice oraz by nasz ruch był wykonywany w sposób dokładny.

Równie ważna jest częstotliwość. Ćwiczenia ogólnorozwojowe muszą być wykonywane regularnie, aby przyniosły efekt. Nie musisz poświęcać na nie dużej części treningu. Wystarczy, aby ćwiczenia ogólnorozwojowe były elementem rozgrzewki.

Więcej pomysłów na treningi znajdziesz w Atlasie Ćwiczeń Budujmase.pl


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *