WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Maska treningowa – jak działa i co daje podczas treningu?

maska treningowa

Istnieje wiele metod treningowych, które poprawiają wydolność tlenową podczas wysiłku fizycznego. Jedne z nich spisują się lepiej, a inne spełniają swoje zadanie nieco gorzej. Maska treningowa jest jednym z akcesoriów, które mają za zadanie nieco utrudnić warunki treningu po to, aby w normalnych warunkach poprawić kondycję.

Jak działa maska treningowa?

Działanie maski treningowej jest bardzo proste. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie dostępności tlenu. Wpływa to na poprawę nie tylko wydolności tlenowej, ale też wzmacnia mięśnie oddechowe.

Podczas treningu w masce treningowej musimy oddychać dużo bardziej intensywnie, niż w normalnych warunkach. Konsekwencją takiej praktyki jest zwiększenie pojemności płuc i poprawa kondycji. Korzystając z maski treningowej możemy zmniejszać lub zwiększać dopływ tlenu w zależności od tego na jakim poziomie wytrenowania jesteśmy oraz jakie panują warunki treningowe. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ możemy stworzyć określone środowisko pod względem dostępności tlenu.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Maska treningowa ma za zadanie imitować warunki wysokogórskie. Czyli takie, gdzie dostępność tlenu w powietrzu jest znacznie utrudniona. Z uwagi na to, że nasz organizm ma zdolność do adaptacji w każdych warunkach, to odpowiedzią naszego ciała jest wzmocnienie mięśni międzyżebrowych oraz przepony. Stosując maskę treningową możemy skrócić czas treningu o około 60%! Efektywny trening o wysokiej intensywności z maską treningową może przynieść rezultaty już po 20 minutach.

💥Sprawdź także: Bieganie w górach – jak biegać i co daje taki trening?

Co daje trening w masce treningowej?

Możemy spotkać się ze skrajnymi opiniami dotyczącymi ćwiczeń w masce treningowej. Dla jednych jest to zbędny gadżet, który nie poprawia zdolności wysiłkowych, a dla innych pozytywnie wpływa na mięśnie oddechowe oraz kondycję organizmu.

Istnieją badania naukowe, które porównały grupę wysportowanych mężczyzn, którzy trenowali w maskach lub bez. W grupie trenującej z maskami zauważono znaczący wzrost VO2 max, wzrost progu wentylacyjnego oraz progu kompensacji oddechowej. Oznacza to, że organizmy zaczęły lepiej wykorzystywać tlen pobierany z zewnątrz. Powyższy przykład świadczy, że używanie maski treningowej może znacząco poprawić wydolność sportowców.

Maski treningowe wpływają na:

  • zwiększenie progu anaerobowego,
  • zwiększenie pojemności płuc,
  • wzrost wydolności fizycznej,
  • zwiększenie wytrzymałości psychicznej.

Aby maska treningowa spełniła swoje zastosowanie powinna byś stosowana regularnie. Pojedynczy trening nie przyniesie rezultatów. Co prawda przepływ powietrza będzie zauważalnie mniejszy, natomiast nie będzie to wystarczający bodziec dla organizmu.

Ponadto nie jest wskazane ćwiczenie w masce treningowej przez dłuższy czas. Przykładowo, cały okres przygotowawczy w masce może przynieść odwrotny skutek z powodu narastającego zmęczenia. Odbije się to na naszych możliwościach, z tego względu, że zmęczenie będzie kumulować się w naszym organizmie.

💪 Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

plany - rejestracja

Kiedy i jak używać maskę treningową?

Z uwagi na obciążenia treningowe, jakie może generować maska treningowa, powinna być ona używana przez osoby średnio zaawansowane oraz zaawansowane. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę treningową już samo podjęcie aktywności fizycznej może być dużym wyzwaniem.

Tak naprawdę maska treningowa może być używana w wielu momentach w zależności od naszych potrzeb. Użycie maski treningowej to dodatkowy bodziec dla naszego organizmu. Gdy jesteśmy na pewnym poziomie zaawansowania, musimy szukać nieoczywistych metod, które sprawią, że poprawimy swoje wyniki.

Maska treningowa może być używana w konkretnej fazie okresu przygotowawczego. Takie “przeładowanie” intensywności” treningu skutkuje ekonomicznie pobieranym tlenem w kolejnej fazie przygotowań. Bardzo ważne, aby maska była używana przez odpowiedni okres. Zbyt duża ilość może spowodować przeciążenie, a zbyt krótki okres nie przyniesie oczekiwanych skutków w postaci zwiększenia wydolności. W momencie, gdy wiemy, że czekają nas przygotowania do startu w trudnych warunkach. Przykładowo odbywają się w terenach górskich, to możemy zaadaptować się do podobnego środowiska poprzez maskę treningową.

👉Trening na wytrzymałość na siłowni

Dla kogo maska treningowa będzie najlepsza?

Maska treningowa może być wykorzystywana w różnych dyscyplinach sportu. Przede wszystkim w takich, w których liczy się wytrzymałość tlenowa. Znajdzie też zastosowanie w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

Maska treningowa - jak działa i co daje podczas treningu?

Maska treningowa znajdzie zastosowanie w takich dyscyplinach sportowych jak:

  • kulturystyka,
  • sporty zespołowe,
  • crossfit,
  • sztuki walki,
  • lekkoatletyka,
  • bieganie długodystansowe.

Jak widać rozpiętość dyscyplin i zastosowanie maski treningowej jest ogromne. Pamiętaj jednak, aby sprzęt treningowy dobierać pod dany cel i drogę, która najszybciej do niego prowadzi. Jeśli jesteś osobą początkującą, to sprzęt typu maska treningowa nie spełni swojego zastosowania. Na tym etapie sam trening może być na tyle wymagającym i silnym bodźcem, że inne akcesoria treningowe mogą okazać się zbędne.

Zestaw Rzeźba z Redin

zestaw na masę

Zestaw Rzeźba z Redin
 

Przeczytaj również: Jak skutecznie budować wytrzymałość mięśni?

Czy maska treningowa pomaga? Podsumowanie

Maska treningowa może być bardzo pomocnym sprzętem w danej fazie przygotowań. Jednak, aby wykrzesać z niej maksimum możliwości powinniśmy znać jej specyfikę i zastosowanie. Jest to raczej sprzęt dla osób, które posiadają określony staż treningowy i klasyczne metody zwiększenia intensywności treningu już nie działają.

Będąc osobom początkującą, trening w masce może być zbyt wymagający i stracimy siły jeszcze zanim wypełnimy założenia treningu. Badania naukowe jasno pokazują, że trening w masce może poprawić wydolność, ale tylko w momencie, gdy mamy do czynienia z osobami zaawansowanymi.

Kolejny czynnik, który trzeba spełnić, by wyciągnąć maksimum możliwości z maski treningowej to regularność. Korzystając z maski treningowej ” w kratkę” nie wpłyniemy na poprawę wydolności. Tylko dzięki regularnemu korzystaniu przez dany okres czasu będziemy w stanie wpłynąć na zwiększenie pojemności płuc oraz wytrzymałość mięśni oddechowych.

plany budujmase

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *