Full planche
Ćwiczenie: full planchePartia: mięśnie klatki piersiowejKategoria: ćwiczenia na…
Pompki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Zna je tak naprawdę każda osoba aktywna fizycznie. Można je wykonywać w domu na siłowni lub na świeżym powietrzu. Istnieje wiele sposobów wykonywania pompek i każdy rodzaj angażuje partie mięśniowe w nieco innym stopniu.
Pompki klasyczne angażują przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej. Pomocniczo pracują barki oraz tricepsy. Jest to najbardziej popularna wersja pompek, natomiast może być trudna do wykonania dla osób początkujących oraz kobiet.
W tym celu powstał inny rodzaj pompek – pompki damskie. Wykonujemy je na kolanach, dzięki czemu wykonujemy ćwiczenie z mniejszą masą ciała.
Pompki damskie, podobnie jak klasyczne angażują przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej. Pomocniczo pracują mięśnie tricepsów. Barki są zaangażowane w mniejszym stopniu z powodu małego kąta nachylenia ciała do podłoża.
Kolejną odmianą pompek są pompki szwedzkie. Wizualnie to ćwiczenie nie przypomina klasycznych pompek, ponieważ pozycja wyjściowa jest zupełnie inna.
Podczas tego ćwiczenia angażujemy przede wszystkim tricepsy. Można uznać to ćwiczenie za izolowane, ponieważ ruch odbywa się jedynie w stawie łokciowym.
Pompki diamentowe to doskonałe ćwiczenie podczas, którego angażujemy przede wszystkim mięśnie tricepsów. W przeciwieństwie do pompek szwedzkich pomocniczo pracuje także klatka piersiowa.
Podczas pompek diamentowych rozstaw dłoni jest stosunkowo wąski. Możesz go nieco modyfikować oraz wykonywać ćwiczenia w podporze na kolanach jeśli chcesz nieco zmniejszyć poziom trudności.
Zobacz także: Jakie są rodzaje pompek i na co działają?
Pompki to doskonałe ćwiczenie, które możesz wykonać jak kalistenikę, wyłącznie z masą własnego ciała. Świetnie sprawdzi się dla osób początkujących. Trudności pojawiają się w przypadku osób zaawansowanych, które potrzebują większego bodźca do kształtowania mięśni.
Jednak zaawansowani także znajdą wiele benefitów, gdy włączą pompki do swojego planu treningowego.
Można wykonywać je na początku treningu:
Pompki należy wykonywać w dość dużym zakresie powtórzeń od 10 do nawet 20. Jest to doskonałe ćwiczenie zwiększające przepływ krwi w mięśniach.
Jak zostało wcześniej wspomniane technika wykonywania pompek szwedzkich nie przypomina pompek klasycznych. Podczas wykonywania tego ćwiczenie angażujemy do pracy przede wszystkim mięśnie tricepsów.
Pozycję wyjściową zaczynamy od podporu na podwyższeniu.
W trakcie wykonywania ruchu łokcie powinny znajdować się wzdłuż ciała i powinny być prowadzone blisko tułowia. Schodzimy ciałem do kąta 90 stopni w stawie łokciowym.
Pamiętaj, aby nie rozluźniać barków i dbać o prawidłową technikę przy każdym powtórzeniu.
Pompki damskie to łatwiejsza wersja pompek klasycznych, ponieważ opieramy się na kolanach.
Aby wykonać pompki damskie poprawnie technicznie musisz pamiętać o kilku wskazówkach:
Jest to doskonałe ćwiczenie dla kobiet, które chcą zwiększyć siłę mięśni klatki piersiowej.
Sprawdź więcej w artykule: Pompki dla kobiet
Jak zostało wspomniane na wstępie istnieje wiele rodzajów pompek, które są w stanie zaangażować rożne partie mięśniowe:
W zależności od tego jaki rodzaj pompek wybierzemy włączymy do pracy inną grupę mięśniową.
Przykładowo pompki klasyczne i damskie włączą do pracy przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej.
Wybierając pompki diamentowe lub szwedzkie skupimy się na pracy tricepsów. Jeśli chcemy natomiast większy akcent położyć na rozwój barków to wybierzemy pompki na podwyższeniu lub pompki z głową w dół.
Pompki to ćwiczenie, które wykonujemy z własną masą ciała. Czyli skupienie się na poprawnej technice wymaga od nas więcej uwagi niż w przypadku maszyn.
Przede wszystkim zadbaj o to, aby zachować naturalne krzywizny kręgosłupa podczas wykonywania pompek.
Jednymi z najbardziej popularnych błędów podczas wykonywania pompek jest rotowanie barków do wewnątrz. Pamiętaj, aby przez cały czas trzymać je w retrakcji, czyli zrotowane do tyłu.
Drugim popularnym błędem jest prowadzenie łokci daleko od tułowia, co powoduje dużo większe obciążenie barków. Prowadź łokcie pod katem około 45 stopni lub blisko tułowia w przypadku pompek szwedzkich i diamentowych.
Czytaj więcej: Jak prawidłowo robić pompki?
Pompki są doskonałym ćwiczeniem, które pozwalają na efektywny trening klatki piersiowej. Jeśli będziesz pamiętać o prawidłowej technice to przyniesie znakomite efekty. Szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą. W przypadku osób zaawansowanych konieczne jest umiejętne wkomponowanie pompek do swojego planu treningowego.
Trudności pojawią się w progresji, ponieważ jednym sposobem zwiększania poziomu trudności jest dokładanie powtórzeń. Możliwe jest zwiększenie obciążenia poprzez dołożenie gum lub ciężaru na plecy, ale w tym przypadku lepiej sprawdzi się chociażby wyciskanie hantli.
Poznaj także: 100 pompek – plan treningowy na 100 pompek
Podobne artykuły: