WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

E-papierosy a trening – czy wapowanie niszczy Twoją formę i wydolność?

e-papierosy a trening

Nie jest tajemnicą, że palenie tytoniu wpływa negatywnie na zdrowie. Negatywne skutki dotyczą przede wszystkim możliwości sportowych, natomiast palacze narażeni są także na wiele chorób układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Czy wapowanie jest zdrowszą alternatywą, niż palenie papierosów? Jaki wpływ na zdrowie mają e-papierosy?

Wapowanie a organizm – co zawiera para z e-papierosa?

Wapowanie jest alternatywą dla palenia tradycyjnych papierosów. Polega na przyjmowaniu dymu, który powstaje poprzez podgrzanie specjalnego liquidu.

Istnieje przekonanie, że wapowanie jest bezpieczną formą zażywania nikotyny, natomiast korzystanie z e-papierosów również może mieć negatywny wpływ na zdrowie. W dymie z e-papierosów znajdziemy m.in:

  • nikotynę – związek powodujący silne uzależnienie. Znacząco podnosi ciśnienie krwi,
  • glikol propylenowy – może podrażniać drogi oddechowe,
  • substancje smakowe – e-papierosy są dostępne w wielu wariantach smakowych. Są one uzyskiwane dzięki kombinacji aromatów,
  • związki karbonylowe – formaldehyd, acetaldehyd i akroleina. Są to związki kancerogenne,
  • metale ciężkie – w dłuższym okresie czasu mogą odkładać się w organizmie.

Sprawdź także: Sport a palenie – jak palenie wpływa na treningi?

Wydolność i płuca pod presją – wpływ na układ oddechowy

Możemy śmiało powiedzieć, że e-papierosy wykazują negatywny wpływ na układ oddechowy. Podgrzany areozol wdychany do płuc może powodować stany zapalne, co z pewnością wcześniej czy później odbije się na naszej wydolności. Wśród wapujących osób możemy zauważyć mniejsze VO2Max, czyli jeden z najważniejszych wskaźników wydolności tlenowej. Długotrwałe korzystanie z e-papierosów może powodować tzw. kaszel palacza oraz duszności.

Badania sugerują, że e-papierosy mogą zwęzić obwodowe drogi oddechowe, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z przewlekłymi chorobami płuc. Za to zjawisko odpowiadają związki chemiczne zawarte w liquidach, nadające smak dymu.

Z pewnością wyniki sportowe nie idą w parze z wapowaniem. O ile wpływ na trening siłowy nie jest znaczący pod kątem osiąganych efektów, o tyle palenie e-papierosów ma duże znaczenie dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych.

Dowiedz się więcej: Tętno spoczynkowe (RHR) – jak je obliczyć i jakie są normy?

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

E-papierosy a regeneracja i masa mięśniowa

Jak już zostało wcześniej wspomniane, nikotyna i związki przedostające się do organizmu na skutek wapowania, nie mają aż tak negatywnego wpływu na efekty treningu siłowego jak w przypadku sportów wytrzymałościowych. Należy pamiętać, że wpływ na procesy zachodzące w organizmie jak i ogólne zdrowie nie jest obojętny.

  1. Nikotyna może zmniejszać przepływ krwi, co ma negatywny wpływ na regenerację i dostarczenie składników odżywczych do mięśni.[1]
  2. Sama nikotyna działa pobudzjąco, co może przełożyć się na jakość i długość snu. Jak wiadomo to właśnie podczas nocnego odpoczynku zachodzą najbardziej efektywne procesy regeneracyjne w naszym organizmie.
  3. Palenie e-papierosów ma negatywny wpływ na zdolności treningowe, a więc pośrednio przekłada się też na budowanie lub utrzymanie masy mięśniowej.
  4. Dym papierosowy podnosi poziom kortyzolu w organizmie, czyli hormonu, który ma destrukcyjny wpływ na poziom masy mięśniowej oraz regenerację powysiłkową.[2]

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Vaping a bieganie i sporty wytrzymałościowe

Nie jest tajemnicą, że palenie każdego rodzaju papierosów prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości, dostępności tlenu i pojemności płuc. Szkodliwe działanie jest zauważalne już po krótkim okresie regularnego przyjmowania dymu tytoniowego.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, którego zadaniem było określenie wpływu nikotyny na sporty wytrzymałościowe. Zgodnie z przewidywaniami wykazano słabsze wyniki u osób uzależnionych od nikotyny.[3] Inne badania także wykazały negatywne działanie nikotyny na organizm osób aktywnych fizycznie. Nie bez powodu próżno szukać palaczy wśród crossfiowców czy biegaczy. Obecne standardy uniemożliwiają korzystanie z nikotyny, ponieważ obniżenie zdolności wysiłkowych uniemożliwia konkurowanie z najlepszymi w danej dyscyplinie.

W niektórych przypadkach wapowanie może wpłynąć motywację. Nikotyna negatywnie wpływa na produkcję testoteronu, czyli hormonu, który w dużej mierze odpowiada za siły witalne.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

Czytaj także: 7 wskazówek jak poprawić wytrzymałość siłową

Opinie sportowców i trenerów – co mówią praktycy?

Jednym z najbardziej medialnych przykładów sportowców, którzy korzystają z e-papierosów jest Wojciech Szczęsny, były bramkarz reprezentacji Polski i obecny zawodnik FC Barcelony nie kryje się z problemem uzależnienia od nikotyny.

O ile w przypadku bramkarza nie jest to jeszcze, aż tak duży duży problem jak w przypadku np. zawodników z pola, natomiast palenie papierosów było problemem byłego zawodnika Arsenalu Londyn. W opinii wielu osób to właśnie palenie tytoniu było głównym powodem odejścia bramkarza z londyńskiego klubu.

sylwetki ikony sportu

Wnioski – czy warto rzucić vape, jeśli trenujesz?

Ciężko wskazać korzystne skutki vapowania, jednym z nich może być uczucie odprężenia, natomiast możemy wyróżnić przede wszystkim negatywne skutki nałogu. Oprócz destrukcyjnego wpływu na zdrowie, palenie papierosów i ich wpływ na organizm jest zauważalny podczas treningu – oddziałuje na zdolności wysiłkowe. O ile w przypadku osób trenujących rekreacyjnie nie odgrywa to aż tak znaczącej roli, o tyle dla sportowców wyczynowych ma to ogromne znaczenie.

Wapowanie jest nieco zdrowsze dla ludzi niż klasyczne papierosy, natomiast liquidy dostarczają wiele szkodliwych substancji i cząstek metali ciężkich, które mogą wpłynąć na stan płuc, serca czy też kondycję fizyczną. Jako podsumowanie może posłużyć zdanie wielu byłych palaczy, dla których rzucanie popularnych „fajek” było jedną z najlepszych decyzji w życiu.

Może Cię zainteresować: Marihuana a siłownia – jak CBD wpływa na mięśnie?

Źródło:

[1] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20868673/
[2] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16337291/
[3] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28791650/

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *