Mężczyźni od zawsze zastanawiali się jak zwiększyć poziom testosteronu w organizmie. Spowodowane jest to tym, że jest to najważniejszy męski hormon płciowy, który sprawia, że mężczyzna jest pewniejszy siebie, przyczynia się do rozwoju masy mięśniowej oraz co bardzo istotne wpływa na libido. Mężczyźni cechujący się wysokim poziom testosteronu są uważani za samców Alfa. Pytanie brzmi czy da się zwiększyć produkcję testosteronu w organizmie mężczyzny za pomocą treningu oraz dzięki naturalnym sposobom? Wielu panów decyduje się na zastosowanie sterydów anabolicznych, lecz jest to ostateczność.
Co to jest testosteron?
Najpierw przyjrzyjmy się bliżej czym dokładnie jest testosteron. Hormon ten odpowiada przede wszystkim za męskie funkcje seksualne, wpływa także na wiele innych aspektów życia oraz funkcjonowania. Produkowany jest przez jądra oraz nadnercza, u kobiet w niewielkich ilościach przez jajniki. Na jego poziom wpływ mają odpowiednia dieta, sen, regularna aktywność fizyczna oraz suplementy diety.
Funkcje testosteronu w organizmie:
- bierze udział w spermatogenezie, czyli procesie tworzenia się plemników;
- odpowiada za wtórne cechy płciowe takie jak ton głosu, owłosienie oraz budowa ciała;
- wpływa na poziom libido;
- umożliwia budowanie masy mięśniowej oraz pozbycie się tkanki tłuszczowej;
- jego odpowiedni poziom jest istotny dla funkcjonowania psychicznego mężczyzn.
Czy trening podwyższa stężenie testosteronu?
Najwyższy poziom testosteronu notuje się u mężczyzn w wieku od 20 do 25 lat. Po 28-30 roku życia zaczyna się spadek testosteronu. Najwyższe tempo spadku produkcji testosteronu notuje się po ukończeniu 60 roku życia. Wielu mężczyzn w tym wieku jest zmuszona do stosowania odpowiedniego wspomagania.
Na szczęście poziom testosteronu można naturalnie zwiększyć. Jedną z istotnych metod w tym zakresie jest trening siłowy skupiający się na ćwiczeniach wielostawowych. Oczywiście niski poziom testosteronu można podnieść nie tylko po przez aktywność fizyczną, jest ona jednak niezbędna. Ważne jest także aby spożywać pokarmy, które dostarczą dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zbilansowana dieta zawierająca zdrowe tłuszcze oraz odpowiedni stosunek białka.
Co wpływa na poziom testosteronu?
- prawidłowa dieta;
- poziom stresu – długotrwały stres przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu. Należy nie dopuszczać do zwiększenia poziomu kortyzolu, ponieważ jest od wraz z estrogenem antagonistą testosteronu;
- nieregularna aktywność fizyczna;
- wysoki poziom tłuszczu trzewnego;
- niedobór snu;
- używki takie jak alkohol, który sprzyja nasileniu procesów przemiany testosteronu w estrogen.
Zobacz: Testosteron – 6 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu
Czy ćwiczenia fizyczne pobudzają produkcję testosteronu?
Wyniki najnowszych badań naukowych pokazują, że ćwiczenia siłowe takie jak przysiady, martwe ciągi oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia angażujące jak największą ilość mięśni do pracy wpływają realnie na podniesienie poziomu testosteronu. W konsekwencji ćwiczeń uwalnia się także hormon wzrostu. Istotne jest to aby pracować na relatywnie dużych ciężarach zmuszając mięśnie do wzmożonego wysiłku.
Produkcja testosteronu zostaje zwiększona również na skutek wykonywania treningu beztlenowego wysokiej intensywności, takiego jak sprinty. Według badań są one w stanie wywołać wyrzut testosteronu na podobnym poziomie jak ciężkie rwania.
Niestety aby trening miał realny wpływ na zwiększenie poziomu testosteronu musi być regularny.
Niedobór testosteronu
Obniżenie stężenia testosteronu może nastąpić na skutek choroby, braku zdrowego stylu życia, używek, bądź wieku. Obniżony poziom testosteronu będzie wywoływać:
- obniżenie popędu seksualnego oraz niskie libido;
- problemy z koncentracją oraz zaburzenia nastroju. Może występować ospałość oraz zobojętnienie;
- spadek pewności siebie oraz chęci do działania, a nawet życia. Niski poziom testosteronu może być przyczyną męskiej depresji.
Jego niedobory wpływają również negatywnie na masę mięśniową, wygląd oraz zachowanie mężczyzn.
Zobacz: Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Plan treningowy na podniesienie poziomu testosteronu
Nie istnieje jeden konkretny plan treningowy ukierunkowany na podniesienie poziomu testosteronu. Należy jednak koncentrować się na wykonywaniu ćwiczeń siłowych o dużej intensywności.
Im cięższe i bardziej złożone ćwiczenia tym lepiej. Poniżej prezentuje listę najlepszych ćwiczeń powodujących zwiększenie stężenia testosteronu:
- Rwanie sztangi oraz zarzut sztangi, czyli klasyczny dwubój;
- Trójbój siłowy, czyli martwe ciągi, siady oraz wyciskania;
- Wstawanie tureckie z odważnikiem kulowym kettlebell;
- Spritny;
- Sporty walki – po pierwsze przez zwiększenie wydolności i charakter siłowo-wytrzymałościowy dyscypliny, po drugie przez podniesienie poziomu pewności siebie.
Zobacz: Plan treningowy zwiększający poziom testosteronu
Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?
Poziom testosteronu można podnieść w naturalny sposób. Badania pokazują, że wszelkie problemy ze snem mogą zaburzać wytwarzanie testosteronu, dlatego należy dbać o higienę oraz długość snu. Można również wpłynąć na wydzielanie testosteronu poprzez redukcję stresu.
- W tym celu warto pomyśleć o suplementacji magnezem, który działa uspokajająco na układ nerwowy.
- Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po witaminę D. Ta słoneczna witamina, produkowana w organizmie na skutek ekspansji ciała na działanie słońca, wpływa znacząco na wzrost produkcji testosteronu. W naszym klimacie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym mamy zdecydowanie zbyt mało słońca i z tego względu praktycznie cała populacja powinna pomyśleć o zastosowaniu suplementacji witaminą D.
- Warto wspomnieć, że seks także wpływa na testosteron. Jego brak odbija się na poziomie testosteronu.
Czytaj także: 6 potraw, które wpływają na wzrost poziomu testosteronu
Boostery testosteronu – czy warto?
Boostery testosterony to popularne suplementy diety, których zadaniem jest wpłynięcie na wzrost testosteronu. Najczęściej stosuje się mieszanki ziół oraz kompleksy witaminowo mineralne.
W naturalny sposób stymulują syntezę endogennego testosteronu – zatem warto włączyć suplementacje jako dodatkowe wsparcie.
W boosterach testosteronu można znaleźć adaptogeny i zioła takie jak:
- Ashwagandha – badania pokazują, że realnie wpływa na prawidłowy poziom testosteronu;
- Maca – peruwiański żeń-szeń będący mocnym afrodyzjakiem;
- Żeń-szeń – wykorzystywany już w starożytnych Chinach do leczenia zaburzeń potencji oraz w celu podniesienia witalności;
- Tribulus terrestris – buzdyganek naziemny
Dodatkowo minerały, głównie cynk, oraz kwas D-asparginowy DAA. Przyjmowanie boosterów testosteronu może mieć sens, jeśli zadbamy także o pozostałe aspekty związane z produkcją tego hormonu. W przeciwnym razie sam suplement nie będzie w stanie rozwiązać problemu niskiego poziomu testosteronu.
Poznaj również: Najlepsze boostery testosteronu – ranking
Trening a poziom testosteronu
Wyższy poziom testosteronu ułatwia podejmowanie ryzyka oraz trudnych decyzji, może jednak nieść także negatywne skutki dla zdrowia, jeśli będzie zbyt wysoki. Trening zawsze będzie dobrym rozwiązaniem i przyniesie korzystny wpływ dla zdrowych mężczyzn. W celu podniesienia testosteronu zastosuj zmiany w swoim stylu życia, a efekty zobaczysz już po kilka dniach.
Wraz z poziomem testosteronu zmienia się:
- popęd seksualny;
- poziom tak zwanej męskości;
- skłonność do rywalizacji;
- poziom agresji oraz nastrój.
Podobne artykuły:
- Jak zwiększyć poziom testosteronu?
- Boostery testosteronu – czym są i czy warto je stosować?
- Jak podnieść poziom testosteronu? 6 sposobów jak zwiększyć testosteron
- Testosteron na regenerację – wpływ testosteronu na mięśnie
- Jak podnieść testosteron przed treningiem?