WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Prawidłowy poziom testosteronu a wiek – normy testosteronu

testosteron siłownia kapsułki - normy testosteronu w zależności od wieku

Testosteron jest kluczowym hormonem w kontekście kształtowania sylwetki u mężczyzn. Odpowiada również za samopoczucie i siły witalne. Tak więc jest to bardzo ważny hormon steroidowy zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. To co może szczególnie zmartwić męską część czytelników to fakt, iż poziom testosteronu spada wraz z wiekiem. Jak się przed tym uchronić?

Jaki powinien być prawidłowy poziom testosteronu?

Testosteron ma duże znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu pod warunkiem, że jego poziom oscyluje w normach laboratoryjnych. Właściwy poziomu testosteronu jest różny w przypadku mężczyzn i kobiet. Na stężenie hormonu wpływa także wiek, styl życia i genetyka. Za produkcję testosteronu odpowiada przysadka mózgowa.

Testosteron norma ng/ml

Norma testosteronu dla mężczyzn mieści się między 9,0 a 34,7 nmol/l (260–1000 ng/dl), a dla kobiet między 0,52 a 2,43 nmol/l (15–70 ng/dl).

Warto wspomnieć, że dopiero wartości poniżej 8 nmol/l u mężczyzn kwalifikują się do hormonalnej terapii zastępczej. Duże znaczenie ma także rodzaj badania. Możemy zmierzyć poziomu testosteronu całkowity lub wolny.

plany treningowe budujmase

Prawidłowy poziom testosteronu – jak go uzyskać?

Badanie poziomu testosteronu wykaże czy nasz poziom tego hormonu jest prawidłowy. Zarówno niskie jak i wysokie stężenie testosteronu może być niebezpieczne dla zdrowia. Zdecydowanie częściej możemy spotkać się ze zbyt niskim poziomem testosteronu. W większości przypadków możemy go zwiększyć poprzez naturalne metody i zmianę stylu życia. Jeżeli masz nadwagę to w pierwszej kolejności warto pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Może zainteresuje Cię: Boostery testosteronu – czym są i czy warto je stosować?

Nadmiar stresu i używki to też czynniki, które przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu. Możesz też wzbogacić swoją dietę o produkty wpływające na podniesienie poziomu testosteronu:

trec testoxx
  • ashwagandha
  • DAA
  • tribulus terrestris
  • maca
  • żeń-szeń
  • cynk
  • kozieradka
Kup Trec Testoxx w sklepie Budujmase.pl

Normy testosteronu w zależności od wieku

Poziom testosteronu dynamicznie rośnie podczas okresu dojrzewania, a swój szczyt osiąga między 20, a 30 rokiem życia. Wtedy możemy zauważyć najwyższe stężenie testosteronu.

W okresie dojrzewania chłopiec przekształca się w prawdziwego mężczyznę poprzez nabranie męskich cech płciowych: takich jak:

  • zwiększenie masy mięśniowej
  • niższy głos
  • rozwój zarostu np. na twarzy
  • rozwój “jabłka Adama”
  • specyficzny rozkład tkanki tłuszczowej

Zastanawiasz się jaki powinien być prawidłowy poziom testosteronu u 30 latka? Szczyt możemy zauważyć właśnie między 20 a 30 rokiem życia z tego względu, że jest to wiek reprodukcyjny. Rolą mężczyzny w tym czasie jest spłodzenie potomstwa, a testosteron odgrywa w tym dużą rolę. m. in. , popęd seksualny, poziom libido czy dojrzewanie plemników jest możliwe dzięki właściwemu poziomowi testosteronu.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

Nie przegap: Najlepsze boostery testosteronu – ranking

Czy z wiekiem spada poziom testosteronu? Poziom testosteronu a wiek

Spadek poziomu testosteronu wraz z wiekiem to fakt. Szacuje się, że mężczyzna do 60 roku życia może stracić nawet 70% stężenia testosteronu. Początki spadków można uznać za granicę 40 roku życia. Jednak dzisiejszy styl życia może powodować spadki hormonów płciowych już wcześniej. Może to być związane z chorobami cywilizacyjnymi jak np. cukrzyca.

Warto sprawdzić, czy masz prawidłowy poziom testosteronu u 40 latka. Istnieją przypadki, że mężczyźni po czterdziestce muszą przyjmować hormon w postaci zastrzyków i kontynuować hormonalną terapię zastępczą już do końca życia.

Warto wspomnieć, że testosteron w męskim organizmie nie odpowiada jedynie za funkcje seksualne. Jest od ponadto odpowiedzialny za:

  • gęstość kości
  • zwiększenie przyrostu masy mięśniowej
  • rozkład tkanki tłuszczowej

Jak można wywnioskować, spadek poziomu testosteronu może przyczyniać się do występowania niektórych chorób.

Może zainteresuje Cię także: Testosteron na regenerację – wpływ testosteronu na mięśnie

W jakim wieku spada poziom testosteronu? Norma testosteronu a wiek

W najbardziej obrazowy sposób, poziom testosteronu można przedstawić na wykresie, gdzie szczyt możemy zauważyć w okresie między 20, a 30 rokiem życia. Po osiągnięciu maksymalnej wartości w tym okresie, z każdym kolejnym rokiem stężenie hormonu jest coraz niższe. Przyjmuje się, że z każdym rokiem tracimy około 1% testosteronu.

Obniżone stężenie testosteronu przejawia się przede wszystkim spadkiem poziomu masy mięśniowej, gorszym samopoczuciem lub słabszą regeneracją. Jesteśmy też bardziej narażeni na niektóre choroby, mogą także z czasem towarzyszyć zaburzenia wzwodu.

plany - rejestracja

Jak się objawia niedobór testosteronu?

Niski testosteron ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wśród najpopularniejszych objawów niedoboru testosteronu można wymienić:

  • niski popęd seksualny
  • atrofia jąder i masy mięśniowej
  • mniejsze owłosienie na ciele
  • słabsza koncentracja i wahania nastroju
  • uderzenia gorąca

Bardzo ważna jest odpowiednia podaż witamin i minerałów ich niedobór obniża poziom testosteronu. Wzrost estrogenów powoduje dodatkowe skutki uboczne jak: ginekomastia i osłabienie kości. Niskie normy testosteronu odbiją się na Twoim samopoczuciu. Brak sił, gorszy humor, niechęć do podejmowania aktywności fizycznej to pierwsze alarmy, po których powinna zapalić się czerwona lampka.

Z niedoborem testosteronu związane mogą być niektóre choroby:

  • osteoporoza
  • cukrzyca
  • miażdżyca
  • zespół metaboliczny
  • otyłość

Podatność na powyższe choroby jest dużo większa w momencie, gdy norma testosteronu jest zachwiana.

Sprawdź także: Testosteron – 6 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu

Jaki powinien być poziom testosteronu u mężczyzn?

Zarówno niedobór jak i nadmiar testosteronu mogą przynieść skutki uboczne. Jeśli podejrzewasz, że poziom nie jest w “widełkach” to najlepiej udać się na badanie testosteronu. Optymalny poziom testosteronu u mężczyzn powinien znajdować się w górnej granicy normy. Wtedy możesz zachować siły witalne, a Twój popęd seksualny będzie większy.

formotiva zma

Niski poziom testosteronu powoduje gorsze samopoczucie, utratę libido i większe ryzyko chorób w dłuższym okresie czasu. W momencie, gdy zmagasz się z efektami ubocznymi niedoboru testosteronu, należy udać się do lekarza zajmującego się hormonami. Endokrynolog pomoże Ci podnieść poziom testosteronu poprzez suplementy lub odpowiednią kurację, gdy problem jest bardziej rozległy.

Podwyższony poziom testosteronu jest równie niebezpieczny dla zdrowia jak jego niedobór. Może powodować m. in. rozrost prostaty, podwyższone ciśnienie, większy poziom agresji i rozdrażnienie lub przerost gruczoły sutkowego. W tym przypadku również niezbędna będzie wizyta u endokrynologa.

Kup Formotiva FORZMA w sklepie Budujmase.pl

Poziom testosteronu a wiek – tabela

Zastanawiasz się, jaki powinien być prawidłowy poziom testosteronu u 40 latka, czy 50 latka? Chcesz wiedzieć, jaka powinna być norma testosteronu u 30 latka? Sprawdź normy testosteronu!

Normy testosteronu w zależności od wieku ng/ml i nmol/l

Zobacz normy testosteronu w zależności od wieku w formie tabeli.

WIEKSTĘŻENIE TESTOSTERONU – NORMY
18 – 3910,41 – 37,47 nmol/l
(300 – 1080 ng/ml)
40 – 5910,41 – 30,88 nmol/l
(300 – 890 ng/ml)
> 6010,41 – 24,98 nmol/l
( 300 – 720 ng/ml)

Jak sprawdzić poziom testosteronu u mężczyzny?

Poziom testosteronu sprawdza się za pomocą zwykłego badania laboratoryjnego. Badanie wykonane jest na podstawie próbki krwi pacjenta. Ze względu na rytm dobowy testosteronu, zaleca się badanie między 8:00, a 10:00 najlepiej na czczo. Bardzo ważne jest także co robiłeś przed badaniem. Nie zaleca się dużej aktywności fizycznej tuż przed udaniem się na pobór krwi. Może to znacząco zakłamać wynik badania.

Możesz zbadać testosteron wolny jak i całkowity. W zależności od tego, który rodzaj poddajesz sprawdzeniu, to normy będą odmienne. Często wraz z badaniem testosteronu, dla pełnej diagnostyki zleca się badanie poziomu SHBG, prolaktyny i estradiolu. Są to hormony ściśle powiązane z testosteronem i badanie ich pozwoli określić przyczynę zaburzenia normy.

Warto wspomnieć, że badanie testosteronu u kobiet jest równie ważne. U kobiet testosteron wpływa m. in. na prawidłowe funkcjonowanie jajników. Duży poziom testosteronu u kobiet powoduje “Zespół policystycznych jajników” – PCOS.

Po czym poznać, że facet ma dużo testosteronu?

Testosteron to hormon androgenny i odpowiada za nasilenie się cech typowo męskich. Takich jak:

  • muskulatura
  • nadmierne owłosienie na klatce piersiowej, kończynach, a nawet plecach
  • niski głos

Są to cechy, które można dostrzec na pierwszy rzut oka. Wysoki poziom testosteronu ma również wpływ na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Im więcej testosteronu, tym większa łatwość w spalaniu tkanki tłuszczowej.

O ile wysoki poziom testosteronu pobudza porost włosów na ciele, o tyle sprzyja wypadaniu włosów na głowie. Takie zjawisko określa się jako androgenowe wypadanie włosów i może dotknąć mężczyzn nawet w młodym wieku.

testosteron

Co się dzieje jak się ma za dużo testosteronu?

Jak zostało wcześniej wspomniane, zbyt wysoki testosteron może być niebezpieczny dla zdrowia, a może on przejawiać się następująco:

  • wzmożona agresja
  • nasilony trądzik
  • większe owłosienie na ciele
  • łysienia typu męskiego
  • nadciśnienie tętnicze

Nadmiar testosteronu występuje głównie poprzez podawanie zbyt dużej ilości hormonu. Przeważnie w postaci zastrzyku.

Z jednej strony przyjmowanie środków dopingujących bazujących na testosteronie skutkuje zwiększeniem siły i masy mięśniowej, ale może objawiać się efektami wymienionymi powyżej. Permanentnie podwyższony poziom testosteronu może prowadzić do:

  • chorób wątroby
  • ginekomastii
  • przerostu prostaty

Podwyższony poziom testosteronu jest niebezpieczny także dla kobiet, ponieważ jest on związany z zespołem policystycznych jajników. Ta choroba objawia się m. in. zaburzeniem miesiączkowania, a w dłuższym okresie czasu prowadzi do niepłodności. Występują też zmiany w wygładzie fizycznym. Powiększona żuchwa, rozrośnięte barki lub problem z nadwagą to typowe sygnały świadczące o problemie z testosteronem u kobiet.

Sprawdź także: Plan treningowy zwiększający poziom testosteronu


Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 30.08.2022 r. i zaktualizowany dn. 23.11.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *