WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Makroskładniki – jak obliczyć makro na redukcji i masie?

jak obliczyć makro - kalkulator makroskładników

Odwieczny problem u wielu osób trenujących siłowo – jaką ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczy powinni spożywać, aby zbudować wymarzoną sylwetkę. Planując diety, niezbędny jest odpowiedni podział na makroskładniki. Niezależnie od celu jaki sobie założysz – bardzo ważne jest, abyś przestrzegał podstawowych zasad prawidłowego planu żywieniowego.

Przeglądając czasopisma kulturystyczne, czytając artykuły na stronach internetowych oraz słuchając doświadczonych osób z siłowni można wywnioskować jedno – jak wiele osób, tak wiele przykładów diet.

Często są to informacje różniące się w dużym stopniu, więc osoby, które rozpoczynają przygodę z siłownią, bądź osoby, które nigdy nie przykładały się do odpowiedniego żywienia – nie wiedzą kogo słuchać.  W tym artykule przedstawię przykładowy, a zarazem jeden z najskuteczniejszych podziałów na makroskładniki wraz z przykładami obliczeń.

Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Podstawą od której należy zacząć jest wyliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Sprawdź: Kalkulator kalorii – jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Makroskładniki – białko

Białko w diecie kulturystycznej często uznawane za najważniejszy z makroskładników. Białko złożone jest z aminokwasów. Odgrywa kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu masy mięśniowej oraz odpowiada za wiele procesów jakie zachodzą w organizmie ludzkim.

Przy wyliczaniu rozkładu makroskładników, należy pamiętać, że 1 gram białka jest równy 4kcal. Do głównych źródeł białka zaliczamy:

odżywka białkowa milky shake WPC
Kup 6PAK Milky Shake Whey w sklepie Budujmase.pl

Makroskładniki – węglowodany

Węglowodany – teoretycznie człowiek jest w stanie przeżyć bez węglowodanów, jednak w świecie kulturystycznym są one niezbędne. Węglowodany, podobnie jak białko zawierają 4kcal w 1g.

Jeśli jesteś zwolennikiem zdrowej żywności oraz chcesz żywić się jak prawdziwi kulturyści, Twoim głównym źródłem węglowodanów powinny być:

bezglutenowe płatki owsiane na kolację
  • ryż (szczególnie brązowy),
  • płatki owsiane zwykłe,
  • otręby owsiane,
  • kasza gryczana,
  • makarony razowe,
  • pieczywo żytnie oraz inne produkty wyprodukowane z mąki żytniej razowej typ 2000 lub mąki orkiszowej typ 2000.
Kup Intenson Bezglutenowe płatki owsiane w sklepie Budujmase.pl

Uwaga! Wszystkie warzywa oraz owoce są również źródłem węglowodanów – należy je koniecznie wliczać podczas układania diety kulturystycznej.

Makroskładniki – tłuszcze

Tłuszcze –  jest to najbardziej kaloryczny makroskładnik. W 1 g zawiera aż 9 kcal. Należy na to szczególnie uważać podczas okresu redukcyjnego, gdzie tłuszcze bardzo często sięgają tylko 40-50gram w diecie.

Organizm jest w stanie samodzielnie dostarczyć, za pomocą syntezy, nasyconych kwasów tłuszczowych. Stąd też w Twojej diecie głównymi źródłami tłuszczy powinny być te, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak:

6pak peanut butter smooth
Kup 6PAK Peanut Butter Pak w sklepie Budujmase.pl

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana zaufaj pomocy dietetyka. W aplikacji planu dietetycznego znajdziesz indywidualną rozpiskę posiłków, opartą o odpowiednio wyliczone i dopasowane do Ciebie proporcje poszczególnych makroskładników.

Makroskładniki - jak obliczyć makro na redukcji i masie?

Sprawdź: Plany treningowe i dietetyczne – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę

Cheat meal na redukcji?

Co jeśli zjesz inny produkt (mniej zdrowy) niż wymienione powyżej? Oczywiście wlicz go w pulę kaloryczną – to jest podstawa. A przede wszystkim nie załamuj się – wszyscy jesteśmy ludźmi, więc dieta „ryż, kurczak, brokuł” nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zawodowcy, utrzymujący się z kulturystyki, bardzo często mają monotonne diety, jednak w ich przypadku jest to sposób na życie. Pamiętaj – pojedyncze odskocznie od zdrowego żywienia nie są w stanie wyprowadzić Cię z toru jakim idziesz.

Nawet na polskiej scenie kulturystycznej są osoby, które chwalą się, że często mają takie odskocznie. Taki posiłek – nazywany Cheat Meal – w dużym stopniu pomoże Ci, szczególnie w strefie komfortu psychicznego.

A może chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem o wiele łatwiej będzie wytrwać na diecie – wspólna motywacja to doskonały sposób na szybkie efekty 🙂

voucher na plan treningowy i dietę

Kalkulator makroskładników

Podział na makroskładniki dokonujemy na podstawie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego danej osoby. Zatem jaki podział będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nigdy wcześniej nie liczyłeś kalorii?

  • Białka – 2 – 2,2g na kilogram masy ciała
  • Tłuszcze -około 20 – 25% całkowitego zapotrzebowania energetycznego
  • Węglowodany – pozostała ilość kalorii
gotowe kalkulatory

W zależności od tego czy jesteś na etapie budowania masy mięśniowej, czy podczas okresu redukcyjnego – możesz wprowadzać małe zmiany w podziale makroskładników. W tym przykładzie policzę następująco (zalecam również Tobie taki podział, jeśli wcześniej nie liczyłeś kalorii):

Makroskładniki w diecie na masę

  • Białka – 2g na kilogram masy ciała
  • Tłuszcze – 25% całkowitego zapotrzebowania energetycznego
  • Węglowodany – pozostała ilość kalorii

Jakie makro na redukcji?kalkulator kalorii

  • Białka – 2,2g na kilogram masy ciała
  • Tłuszcze – 20% całkowitego zapotrzebowania energetycznego
  • Węglowodany – pozostała ilość kalorii

Przykłady: Weźmiemy pod uwagę 2 przykłady osób. Podczas podziału na makroskładniki potrzebujesz tylko 3 informacji – dzienne zapotrzebowanie energetyczne, cel oraz masę ciała.

Zwróć również uwagę, że niektóre dane podane są w gramach, a niektóre w kaloriach – nie pomyl tego!

Zobacz także: Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne – krok po kroku

Jak obliczyć makroskładniki w diecie na masę?

  • Waga: 80kg
  • Dzienne zapotrzebowanie energetyczne: 3288kcal
  • Cel: Budowanie masy mięśniowej

Białka = 2g /1kg, czyli 80 x 2 = 160g
Tłuszcze =  25% z 3288kcal = 0,25 x 3288 = 822 kcal
W związku z tym, że otrzymany wynik 822 jest wyrażony w kcal, a my potrzebujemy gramy, musimy wykonać następujące działanie (Pamiętajmy, że 1g tłuszczy = 9kcal) –> 822 : 9 = 91,33g
Węglowodany =  pozostała ilość kalorii – oznacza część kalorii jaka została z dziennego zapotrzebowania energetycznego po odjęciu kalorii z białek oraz tłuszczy, mianowicie:

  • Kalorie z białka: 160 x 4 =640kcal
  • Kalorie z tłuszczy =822kcal
  • Kalorie z węglowodanów= [Zapotrzebowanie energetyczne – (Kalorie z białek + Kalorie z tłuszczy)]
  • Kalorie z węglowodanów: 3288 – (640 + 822) = 1826kcal

Węglowodany = 1826kcal / 4 = 456g

Zestaw Buduj Masę XL

zestaw na masę

Zestaw Buduj Masę XL
 

Jak obliczyć makroskładniki na redukcji?

  • Waga: 94kg
  • Dzienne zapotrzebowanie energetyczne: 2648kcal
  • Cel: Redukcja tkanki tłuszczowej

Białka = 2,2g /1kg, czyli 94 x 2,2 = 206,8g
Tłuszcze = 20% z 2648 kcal = 0,20 x 2648 = 529,6 kcal
W związku z tym, że otrzymany wynik 529,6 jest wyrażony w kcal, a my potrzebujemy gramy, musimy wykonać następujące działanie (Pamiętajmy, że 1g tłuszczy = 9kcal) –> 529,6 : 9 = 58,8g
Węglowodany =  pozostała ilość kalorii – oznacza część kalorii jaka została z dziennego zapotrzebowania energetycznego po odjęciu kalorii z białek oraz tłuszczy, mianowicie:

  • Kalorie z białka: 206,8 x 4 =827,2 kcal
  • Kalorie z tłuszczy = 529,6 kcal
  • Kalorie z węglowodanów= [Zapotrzebowanie energetyczne – (Kalorie z białek + Kalorie z tłuszczy)]
  • Kalorie z węglowodanów: 2648 – (827,2 + 529,6) = 1291,2 kcal

Węglowodany = 1291,2 kcal / 4 = 322,8g

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Kalkulator makroskładników

Makroskładniki - jak obliczyć makro na redukcji i masie?

Powyższe obliczenia stanowią tylko jeden z wielu przykładów. Prawdą jest, że diety układa się indywidualnie. Bierze się pod uwagę również inne czynniki, takie jak:

  • różnice genetyczne,
  • dotychczasowe odżywianie,
  • życie codzienne,
  • stan zdrowotny,
  • nawyki żywieniowe
  • ilość spożywanych kalorii przed zaplanowaniem diety.

Oczywiście jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalnych dietetyków działających w branży kulturystycznej (co jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem), który uwzględni wszystkie możliwe czynniki, to ten podział na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Sprawdź koniecznie: Kalkulator deficytu kalorycznego


Tekst został oryginalnie opublikowany 30.12.2016 r. i zaktualizowany 26.05.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Witam. Mam pytanie. Jestem na redukcji od 20 kwietnia i schudłam 15kg. Od jakiegoś czasu waga stoi. Mam 42.5 lat 170cm i waga 100kg. Codziennie robię minimum 15000 kroków i aktualnie zjadam 2060 kalorii. Proszę o pomoc w wiliczeniu aktualnego deficytu i makro. Nie jem zadużo kalorii? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

  2. Zastanowiłbym się nad przyjmowaniem BCAA dwa razy w ciągu dnia oraz cyklu kreatynowego na bazie piramidy (zmiana cotygodniowa w ilości gramów). To powinno pomóc + wystrzelisz jak z karabinu

  3. Witam, czy może mi ktoś doradzić i pomóc mam 46 lat, 60 kg, 160 cm wzrostu chciałabym schudnąć, trenuje 3 razy w tygodniu. Kalkulatory w necie wyliczają mi za każdym razem inne makro sama już nie wiem 🙁 może będzie tu przyjazna duszyczka aby mi doradzić?

  4. Cześć! Proszę o pomoc kogoś kto się zna. Mam 167 cm wzrostu i ważę 60kg. Żeby utrzymać masę ciała moje dzienne zapotrzebowanie kcal to 1800. (Tak mam ustalone od długiego czasu i waga stoi w miejscu) Ile kcal powinnam uciąć aby zdrowo schudnąć?

    1. 200-300kcal +/- . Obserwować i stosować pomiary masy ciała tygodniowe na czczo aby kontrolować czy waga idzie w dół. Im mniej obcinanych kalorii tym dłuższy okres redukcji masy ciała ale wtedy będzie znacznie mniej ubytków tkanki mięśniowej 🙂

  5. Witam.Mam prawie 53lata,w.172 /71.6 .Ćwiczę od kwietnia ubiegłego roku,co też od samego cwiczenia wysiłkowego straciłem osiem kg.za nie pełna osiem miesięcy i do tej pory utrzymuje wagę (72-71.6).Na dietę próbowałem przejść ale nie wiedziałem od czego zacząć i do dziś do końca nie jestem pewien czy zazywanm wszystkiego w miarę i odpowiedno,w gramach np.B-144 W-410 i nawet i nikiedy ponad 500,T- 82-84 przeważnie jest więcej, kclo-3000 i wiecej,mało kiedy poniżej,waga wzrasta na dzień nawet do trzech kg.,ale rano to tak jak ostatnio to mam71,6.Ćwiczę w domu na atlasie i ciężarkami po godzinie,cztery niekiedy pięć dni w tygodniu,to zależy od czasu wolnego od pracy,co pracuję po12 i 24 godz..Mój problem jest tu taki,że nie mogę przybrać na masie i przy obliczaniu w posiłkach gramów-wartości,niewiem czy wliczać wszystkie gramy,które zawierają dane pokarmy,białek,węglowodanów i tłuszczy,na przykład mam owoce lub warzywa,a tłuszcze i białko które w nich znajdują się,czy też doliczać do ilości dziennego zapotrzebowania tych makroelementów czy nie i tak też jest z innym pokarmem.Jeszcze chciałem przypomnieć że korzystam z odżywki raz dziennie prawie dwa miesiące bialka 30 W.60 K.380 i T.25.Czy jest ktoś taki,co umiał by mi objaśnić czymu waga masy mięśniowej nie wzrasta i te białka i tluszcze co z niemi w pokarmach.Z góry dziękuję za jaką kolwiek podpowiedz.

    1. Je Pan za mało. Trzeba od nowa rozpisać zapotrzebowanie kaloryczne, jeżeli to jest fizyczna praca, to śmiało może Pan przemnożyć przez 1,8-2 wolne zapotrzebowanie kaloryczne + dodać 500 kcal. 😉 Pozdrawiam

  6. Hej to moja pierwsza w życiu dieta rzuciłam palenie i nie chcę przytyć
    ?
    Nie kumam tego całego makro wcale czy może mi to ktoś pomóc policzyć ? najlepiej z przykładami ?
    ważę 58 kg mam 31 lat i mam średnio wymagająca pracę staram się ćwiczyć codziennie ale dieta to postawa a jedno bardzo ważne nie jem gotowanych jajek

  7. Witam. Moim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Po odliczeniu, moje dzienne zapotrzebowanie kalorii wynosi 1790.
    Mam problem z obliczeniem makroskładników ? Mógłby ktoś pomóc?

  8. witam serdecznie ,wielki szacun dla was za wspaniala prace, ja sie tez wzielam w garsc i ogarniam swoje zycie ,jednak potrzebuje waszej pomocy ,mianowicie wyliczenie moich dziennych kalorii .niewiem ogolnie co najpierw czy redukcja czy od razu na mase ,bo robilam rozpiske na wadze i wyszlo slabo .nie cwiczylam regularnie ale zrobilam detox z pelna suplementacja i chce dalej cisnac do przodu ,warzylam 96 kg
    teraz 84 kg,
    wzrost 164 cm
    wiek 41 lat
    mam podwyzszony jeszcze mocznik we krwi i artroza w stopach ale suplementy bardzo pomagaja,bede bardzo wdzieczna za kazda uwage i pomoc ,pozdrawiam joanna

  9. Witam zaczynam treningi jestem poczatkujacy kolega zaproponowal abym na poczatek zrobil 6 tygodni redukcji a pozniej budowal mase . Mam 24 lata choruje na cukrzyce biore tabletki 2.5 r. Temu mialem zapalenie trzustki czy przy masie 79.6 kg i wzroscie 177 tkanka tluszczowa ok. 18% glownie na brzuchu to dobry pomysl zeby zredukowac a potem bhdowac trening fbw 3 razy w tygodniu . ?

  10. Czy mogę prosić o poradę ?

    Ważę 75 kg, mam 178cm, wiek 35, trenuje 4 razy w tygodniu. Obliczyłem że moje zapotrzebowanie to 2877,25 kcal. Chcę budować masę więc + 10% co daje: 3160.
    z czego makro: BIAŁKO 150 gr, TŁUSZCZE 87,77, WĘGLE: 442,5

    Po redu zacząłem już masę, robię jeszcze cardio po treningu ale widzę, że szybko przybieram na brzuchu ( głównie). Co skopałem? za dużo węgli? źle wyliczyłem ??
    Zawsze miałem problem z dolną partią brzucha i ze zgubieniem fatu . Ma ktoś pomysł co zrobić by uporać się z tym tłuszczem z dołu jednocześnie przybierać na masie ?
    Suplementacja to: białko, creatyna, glutamina, bcaa.
    Po roku treningów widzę dużą zmianę ale mało mi . ;-))))

    1. nie da się schudnąć z danej części ciała, jak chudniesz to wszędzie. No chyba, że liposukcja.

      Obetnij 200 kcla i zobacz po 2 tygodniach co i jak. Nie będzie różnicy, obetnij raz jeszcze.

        1. Dobrym sposobem na spalenie tłuszczu głównie z brzucha jest kapsaicyna, którą sam możesz zrobić z odpowiednio dobranych papryczek chilii i oleju np. z pestek winogron

  11. Białko w postaci proszku jest gówno warte ,nigdy nie zrobisz masy na białku w proszku ,sam się przekonałem na sobie ,przez dwa miesiące jadłem śniadanie płatki owsiane z odzywką białkową po 40 gram efekty marne ,zmieniłem na na 5 jajek z płatkami owsianymi w postaci placka i od razu po tygodniu inaczej zacząłem wyglądać ,także proszek to nie jedzenie prawdziwe ,czasem można zastąpić ale tylko czasem .

    1. Odzywka bialkowa to glownie bialko.
      Jajka maja dodatkowo tluszcz wiec dojadales 25 g tluszczy przeciez. Jasne ze jest roznica 🙂

    2. suplement diety jest do uzupełnienia diety a nie do zastępowania białka w danym posiłku. czasem bywa że nie masz na coś ochoty albo nie masz apetytu to właśnie żeby oszukać organizm pijesz białko w proszku.

    3. Trzeba było zalewać to białko i płatki owsiane olejem kujawskim, to teraz by było smarowane w internetach, że WPC jest zajebiste, a jajka gówno warte xD

  12. Coś mi się tu nie zgadza…
    Mam 134g białka, 30g tłuszczy i 136g węgli czy mogę zamienić trochę białka na tłuszcze? Jakoś to chyba za dużo jak na mnie ;-; teraz jem po 50g-55g białka ale więcej węgli i chce to jakoś pozamieniać żeby organizm nie dostał “szoku” że dostaje 2x więcej białka..pomoże w tym ktoś albo powie ile % wszystkiego powinna mieć dziewczyna na redukcji?

    1. 1350 kcal na redukcji u osoby normalnie żyjącej, pracującej, jest chore i niezdrowe. Pozdrawiam i mam nadzieję, że po 2 latach już Pani nabrała tej wiedzy i nie rzuciła siłowni, bo najczęściej tak to się kończy 😉

  13. Jak dla mnie zdecydowanie za mało tłuszczy. We wpisie powinno być podkreślone, że kobiety powinny spożywać większą ilość tłuszczy od mężczyzn, później skutki są takie, że kobiety na redukcji tracą miesiączke.

    1. Tracą miesiączkę ? To zle czy dobrze ?? Jak kobieta ma bolesne miesiączki to będzie zadowolona że jej nie ma xD

      1. Michał, za długo byłeś na redukcji i odwodnieniu skutkiem czego ograniczyłeś wodę i tłuszcz z mózgu.

      2. A myślisz że rozregulowana gospodarka hormonalna to dobrze, czy źle? Faceci mają to gdzieś, bo mają stały poziom testosteronu, ale jak kobiecie skacze estrogen i reszta, to cała dieta idzie w łeb, pojawiają się wahania nastrojów, cera szaleje, włosy wypadają, paznokcie się łamią, pojawia się cellulit, woda staje… no masakra.

        1. Faceci nie mają stałego poziomu testosteronu, ani innych hormonów. Pisząc już też do innych komentarzy. Przy maksymalnej redukcji u kobiet to jest normalne, że traci się miesiączkę przy formie ” na scenę ” bez sprzętu. Potem jak się wraca w okres masy, to naturalnie powraca. Jeżeli chodzi o zdrowie, to kobiety, ale i faceci moim zdaniem powinni mieć 30% tłuszczy w diecie, wtedy wszystkie hormony są w normie, tyczy się to naturali.

    2. Dokładnie tak, warto pamiętać o suplementach typu omega 3:6:9 lub zwyczajnie łyżka na czczo oleju typu lnianego duZo lepiej wychodzi redukcja przy olejowaniu organizmu od środka 😉

  14. Marek, dzięki za podpowiedź. Wczoraj mi przyszło to wpc i do tego jeszcze BCAA od xxx. Pierwsze wrażenie – świetny smak!

    1. BCAA to placebo na twoją chorą głowę. BCAA to zwykła ściema i wyrzucanie pieniędzy w błoto 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *