Kiedy dowiesz się, co może dać Ci kreatyna, gdy poznasz jej działanie i zastosowanie, przychodzi czas na wybór suplementu, który będzie odpowiedni. Na rynku możemy spotkać się z ogromną ilością produktów kreatynowych, występujących w zróżnicowanych formach i zestawieniach z innymi związkami. Po który sięgnąć? Poniżej przybliżymy zalety stosowania chlorowodorku kreatyny (HCl).

Chlorowodorek kreatyny – podstawowe informacje

Jedną z form polecanych najczęściej jest chlorowodorek kreatyny, który jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie, niż monohydrat, stosowany z równą popularnością od wielu lat. Na uznawanej za podstawową postać kreatyny wychowały się pokolenia sportowców, w tym kulturystów. Co więcej wciąż stosowana jest chętnie i często wygrywa z zaawansowanymi technologicznie, nowymi odmianami. Jednak kreatyna HCl ma pewne przewagi.
Jest jedną z najlepiej rozpuszczalnych w wodzie form tego związku. Jest bardzo stabilna biologicznie oraz silnie skoncentrowana (ok. 77% kreatyny). Przekłada się to większą efektywność suplementacji, szybszego wysycenia mięśni kreatyną oraz mniejszej retencji wody.
Chlorowodorek kreatyny jest także odporny na zmianę pH w przewodzie pokarmowym. Oznacza to, że w niskim pH nie ulega przemianie w kreatyninę. W praktyce pozwala to na stosowanie mniejszych dawek, niż w przypadku mniej zaawansowanych form.

Chlorowodorek kreatyny – działanie

Badania prowadzone na produktach, wykazały, że chlorowodorek kreatyny charakteryzuje się nawet 70 razy większą przyswajalnością od konkurentów. Mówi się także o znacznie lepszej rozpuszczalności od królującego na półkach monohydratu, co bezpośrednio wpływa na wykorzystywanie dostarczonego do organizmu związku.
Kreatyna występująca w formie chlorowodorku zapewni:
– bezpieczne dla żołądka stosowanie
– brak nieprzyjemnych skutków ubocznych w formie wzdęć i innych zaburzeń żołądkowo – jelitowych
– mniejsze obciążenie nerek, spowodowane faktem, że jest stabilna cząsteczkowo. To z kolei pozwala na maksymalizację wykorzystania kreatyny, bez tworzenia metabolitu – kretyniny, z którym musiałyby radzić sobie nerki i wątroba
– nie zatrzymuje wody w organizmie (woda zatrzymywana jest w znacznie mniejszych ilościach, niż w przypadku monohydratu, a także innych form suplementu)
Stosowana w odpowiedni sposób pomoże Ci zwiększyć siłę mięśni, wspomóc rozrost beztłuszczowej masy mięśniowej, a wszystko to przy jednoczesnym bezpieczeństwie i redukcji efektu obrzmienia, który mógłby zostać spowodowany zatrzymaniem wody w komórkach np. przy stosowaniu monohydratu.

Chlorowodorek kreatyny – dawkowanie

Wybór produktu stworzonego właśnie dla Ciebie z pewnością nie jest łatwy, ale ustalenie formy, w jakiej będzie stosowany należy do jeszcze trudniejszych.
Przy kreatynie możemy spotkać się z urozmaiconymi zdaniami. Jedni mówią, aby brać ją ciągle, inni cyklicznie. Dla jednych stała suplementacja jest dobrym wyborem. Inni uważają, że mięśnie należy ładować kreatyną przez kilka miesięcy, dać im miesiąc odpoczynku i powtórzyć działanie, bo tylko taka metoda może przynieść pożądane efekty w stosunkowo niedługim czasie.
W przypadku stosowania chlorowodorku kreatyny, większość źródeł zaleca stosowanie ciągłe, bowiem preparat jest bezpieczny i nie ma potrzeby odstawiania go na określony okres czasu. W przeciwieństwie do innych, popularnych form, chlorowodorek jest stabilny, co pozwala na zminimalizowanie produkcji zbędnych metabolitów, które musiałyby zostać wydalone i unieszkodliwione przez nerki i wątrobę.
Na początku powinniśmy uświadomić sobie, że na raz nie zostanie przyswojona dawka większa, niż 5 g, a więc nie warto brać więcej. Jeśli na dzienną dawkę przypadnie więcej niż 5g – rozbijamy je na mniejsze, najlepiej równe części w liczbie dwóch bądź trzech.
Zalecana dawka dzienna waha się pomiędzy 4 – 8g przy regularnym stosowaniu. Pamiętaj jednak, że chlorowodorek jest lepiej przyswajany i możesz nie potrzebować go tak dużo, jak środka stosowanego wcześniej.

Chlorowodorek kreatyny – opinie

Jak to zwykle przy tematach opracowanych w laboratoriach suplementów bywa – zdania są skrajne.
Dla jednych chlorowodorek stanowi drogę do sukcesu, jest znacznie lepszy od poprzednich generacji kreatyn. Dla drugich jest zbędnym wydawaniem pieniędzy, bo przecież uwagę możemy skierować do starszych, stosowanych od lat z powodzeniem, produktów.
Decyzja należy do Ciebie – jeśli nie przeszkadza Ci cena – z pewnością warto spróbować. Możesz też zacząć od monohydratu, przerzucić się na chlorowodorek i na własnej skórze odczuć różnicę, określając, czy inwestycja warta jest swojej ceny.
Chlorowodorek z pewnością będzie dobrą propozycją dla osób, którym przeszkadza ewentualne zatrzymanie wody w organizmie.

Rating: 3.9/5. Wg 14 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Monohydrat jest najlepszy na początek. Polecam ekonomiczny wariant – mono od DNA supps. Świetnie się rozpsuzcza i przyswaja

  2. Nie bede polecal konkretnej marki, ale stosuje od miesiaca HCL plus plan treningowy pod sile. Sila wyraznei w gore, energia, miesnie dobite, ale nie napompowane, waga schodzi delikatnie przy korekcji diety, zero zatrzymania wody w organizmie. Trenuje pod 3boj silowy wiec utrzymanie kat. wagowej a zwiekszenie sily to jest moj cel. Naprawde polecam z czystym sumieniem. Lepsze efekty niz po TCM.

    1. Masę nie bo to zależy od diety, na pewno nie powoduje retencji wody i jest lepiej przyswajalna od mono. Będzie lepsza do zarysowania mięśni także na masie a mięśnie będą bardziej dobite niż ulane.

  3. Masę nie bo to zależy od diety, na pewno nie powoduje retencji wody i jest lepiej przyswajalna od mono. Będzie lepsza do zarysowania mięśni także na masie a mięśnie będą bardziej dobite niż ulane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj