Agmatyna
Agmatyna należy do grupy suplementów stosowanych w celu…
Odżywka białkowa jest jednym z podstawowych suplementów osób aktywnych fizycznie. Głównie dlatego, że proteiny pełnią wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Od budowy tkanek, po właściwą ich regenerację. W związku z tym podaż białka jest niezwykle istotna, ale czy warto zaczynać dzień od porcji odżywki białkowej?
W pierwszej kolejności warto zapoznać się z charakterystyką odżywki białkowej. Śmiało można ją określić jako pełnowartościowy zamiennik tradycyjnego źródła białka. Odżywki białkowe pozyskiwane są z serwatki mleka. Jest to pełnowartościowe białko, które dość szybko się trawi i jest doskonale przyswajalne przez nasz organizm.
Odżywkę białkową możemy przyjmować rano na pusty żołądek w różnych formach. Najczęściej jest to szejk z mlekiem lub wodą. Możemy też eksperymentować i dodawać odżywkę do owsianek, omletów, pankejków itp.
Z całą pewnością spożywanie odżywki białkowej będzie dobrym wyborem na pierwszy posiłek, głównie ze względu na jej świetną przyswajalność i łatwe trawienie.
Spożywanie białka na czczo ma wiele zalet. Zarówno pod kątem walorów smakowych i wpływu na samopoczucie oraz sylwetkę. Spożywanie białka na czczo to:
Sprawdź także: Naleśniki z odżywką białkową – 4 przepisy na fit naleśniki proteinowe
Odżywka białkowa spożywana na czczo może mieć wiele zalet, ale również wad. Nie dla każdego białka mleka będą idealny wyborem na pierwszy posiłek. W niektórych przypadkach całkiem będziemy zrezygnować z tej formy dostarczania protein. Wtedy idealne może okazać się białko sojowe.
Jakie są wady i zalety spożywania białka na czczo?
Spożywanie białka na czczo może mieć swoje wady, a są to:
Białko serwatkowe spożywane na czczo to doskonały pomysł na szybkie dostarczenie pełnowartościowego białka. Taka praktyka ma wiele zalet, a jest to m.in.:
Tak naprawdę wybór rodzaju białka spożywanego na czczo jest uzależniony od tego w jakiej formie mamy zamiar je dostarczyć oraz celu jaki mamy zamiar osiągnąć.
Jeżeli spożywamy białko w postaci szejka z mlekiem lub dodajemy je do posiłku to w zupełności wystarczy koncentrat białka serwatkowego dobrej jakości. Charakteryzuje się od dużą zawartością protein oraz niewielką obecnością węglowodanów i tłuszczu.
Jeżeli jesteśmy na etapie ostrej redukcji to dużo lepiej sprawdzi się izolat. Jest to odżywka białkowa, która praktycznie nie zawiera w składzie węglowodanów oraz tłuszczy. Izolat białka serwatki jest też idealnym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy, ponieważ nie zawiera cukru mlecznego. Ten rodzaj odżywki białkowej najlepiej spożywać w postaci szejka białkowego z wodą, aby nie zatracić właściwości izolatu.
Jeszcze niedawno uważano, że maksymalna porcja białka przyswajalna w jednej porcji to około 30 gramów. Dziś wiemy, że jest to mit, a organizm jest w stanie przyswoić w jednym posiłku większą pulę protein. Warto jednak całkowitą podaż białka rozłożyć sobie na równe porcje w ciągu dnia.
Nie warto na raz dostarczać zbyt dużej ilości protein ze względu na obciążenie układu trawiennego i możliwe problemy żołądkowe.
Z kolei zbyt mała podaż białka w posiłku może utrudniać rozpoczęcie syntezy mTor. Dlatego przyjęło się, że około 30 gramów czystego białka w posiłku jest optymalną wartością.
Odpowiednią porcję białka powinniśmy dostarczać kilkukrotnie w ciągu dnia, a jego zapotrzebowanie jest wyrażane w przeliczeniu na kilogram masy ciała.
Pewna ilość białka może być zaspokojona poprzez odżywkę białkową. Tak naprawdę od nas zależy, w którym posiłku uwzględnimy porcję odżywki białkowej. Może to być pierwszy posiłek, ale też ostatni w ciągu dnia. Z uwagi na podtrzymanie syntezy protein, powinniśmy spożywać co najmniej 4 posiłki białkowe w ciągu dnia.
Najlepsza pora na spożycie białka to czas bezpośrednio przed i po treningu. Taka praktyka zapewni komfort ze strony układu pokarmowego podczas ćwiczeń oraz pozytywnie wpłynie na regenerację mięśni.
Sprawdź także: Najlepsze białko – ranking najlepszych odżywek białkowych
Włączenie do diety odżywki białkowej daje nam naprawdę szeroki wachlarz śniadań na słodko. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które dostarczą pełnowartościowych protein i energii na resztę dnia. Przyrządzenie poniższych dań jest bardzo proste i nie zajmie Ci dużo czasu.
1. Omlet proteinowy
2. Owsianka
3. Gofry proteinowe
Sprawdź także: Ile białka dla kobiety – jak wygląda zapotrzebowanie na białko u kobiet?
Podobne artykuły: