Odżywka wysokobiałkowa, najczęściej białko serwatkowe, jest reklamowane jako najlepszy suplement dla ćwiczących na siłowni i sportowców. Warto poczytać więcej na ten temat, ponieważ aktualnie funkcjonuje na jego temat wiele sprzecznych, a przy tym niezgodnych z prawdą, informacji. Po co więc właściwie stosować suplementy białkowe? Czy faktycznie białko po treningu na siłowni to najlepszy sposób na brakujące zapotrzebowanie energetyczne? Jakie białko pić i kiedy je stosować? Sprawdź więcej w artykule.

Białko po treningu – co daje?

Suplementy białkowe pozwalają na szybkie i wygodne dostarczenie pełnowartościowego białka po treningu i w ciągu dnia.

 • Odżywka to sposób na dodatkową ilości protein w diecie. Te w połączeniu odpowiednią kalorycznością i regeneracją,  umożliwiają zarówno skuteczną budowę masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Białko zawiera w sobię duża ilość aminokwasów egzogennych, czyli takich które należy dostarczyć z pożywieniem. Pozytywnie wpływa m.in. na regenerację organizmu.
 • Odżywka białkowa to nie magiczny proszek. Nie można wierzyć w takie stwierdzenia, których często używają producenci suplementów.

Co daje białko? To źródło protein, których może nam brakować w diecie. Ta powinna opierać się na zbilansowanych posiłkach, niezależnie od celu treningowego. Co więc z białkiem? Warto pić, ale trzeba zapamiętać, że to jedynie dodatek.

[div class='gadd']
[end-div][div class='mob-gadd']
[end-div] Jakie białko po treningu?

Jakie białko po treningu najlepiej stosować? Najlepszym wyborem jest białko serwatkowe. Taka forma białka dostarcza odpowiedniej puli aminokwasów, zachowując pełen aminogram. Wyróżnia się 3 najpopularniejsze formy protein serwatkowych:

 • WPC, koncentrat białka serwatkowego. Najtańsza i najmniej przetworzona forma białka serwatkowego. Zawiera zazwyczaj niewielką ilość węglowodanów i tłuszczy, jednak u niektórych osób może powodować problemy gastryczne. 80 % jego składu stanowi białko, stąd określano jako WPC 80 w sklepach z odżywkami.
 • WPI, izolat białka serwatkowego. Droższa i bardziej oczyszczona forma, która szybciej się przyswaja. Rzadko powoduje też problemy żołądkowe. Praktycznie nie zawiera w sobie węglowodanów i tłuszczy. Zawiera około 90% protein w składzie.
 • WHP, hydrolizat białka serwatkowego. Forma białka, która najszybciej się trawi i wchłania ze względu na najprostszą formę łańcuchów peptydowych w cząsteczce i największy stopień oczyszczenia z innych składników. To też najdroższa forma odżywki białkowej. Powinna zawierać w sobie 100% czystego białka.

Spora część producentów posiada również w swojej ofercie odżywki białkowe, które zawierają mieszankę tych trzech form w różnych proporcjach. Ilość konkretnych frakcji i ich proporcja warunkuje cenę takiego produktu.

Dawkowanie białka

Dawkowanie białka zależy od indywidualnych preferencji ćwiczącego.

 • Przyjęło się, że trenujący na siłowni powinny spożywać około 2 g białka na kilogram masy mięśniowej.
 • Dla osoby ważącej 80 kg jest to więc około 160g białka dziennie.
 • Jeśli taka osoba ma problem z dostarczeniem tej ilości białka z pożywienia, to odżywka białkowa doskonale się do tego celu nada.

Producenci suplementów zalecają, aby nie przekraczać 3 porcji białka dziennie (czyli około 90-100g odżywki).

 • Jednak wielkość porcji, tak samo jak ilość szejków w trakcie dnia, zależna tylko i wyłącznie od tego, ile białka znajduje się na naszym talerzu.
 • Dla wyczynowych sportowców, którzy często wykonują dwie lub nawet trzy jednostki treningowe w ciągu dnia, białko w proszku po treningu to najlepszy sposób na szybkie dostarczenie aminokwasów.
 • Amatorzy na siłowni powinni raczej skupić się na białku z produktów spożywczych, uzupełniając jego braki 1-2 szejkami proteinowymi.

Białko po treningu na siłowni

Kluczowe jest uzupełnianie odpowiedniej podaży białka każdego dnia.  Dlatego białko serwatkowe – w postaci koncentratu, izolatu, hydrolizatu lub mieszanki – może stanowić świetnie dopełnienie zbilansowanej diety. To zapewni ciągłe i stabilne utrzymanie nasilonej syntezy białek mięśniowych. To prawda, że białko po treningu umożliwia i przyspiesza m.in. rozbudowę masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększenie siły. Jednak należy pamiętać, że nie jest to magiczny proszek, który zrobi wszystko za nas.

[div class='gadd']
[end-div][div class='mob-gadd']
[end-div]
Brak głosów.
Proszę czekać...

Wiesław May-Majewski

Student II stopnia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport o specjalności trener przygotowania motorycznego. Trener personalny, pasjonat dwuboju olimpijskiego, treningu siłowego i mobility z zamiłowaniem do zdrowego odżywiania. Poza treningiem siłowym ćwiczy i naucza elementów akrobatyki na trampolinach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj