Odżywki przedtreningowe stanowią najczęściej wybieraną przez Polaków grupę suplementów, obejmują  preparaty oparte na kofeinie, beta-alaninie, których celem jest dostarczenie energii, zwiększenie wytrzymałości mięśniowej i poprawienie ukrwienia mięśni. Z uwagi na szerokie spektrum dostępnych produktów pojawia się pytanie, które z nich są najbardziej efektywne?

Odżywki przedtreningowe – wprowadzenie

Grupa suplementów określana mianem odżywek przedtreningowych charakteryzuje się szybką przyswajalnością i okresami dawkowania ściśle związanymi z czasem treningu. Pierwszorzędnym celem tego rodzaju suplementacji jest pobudzenie organizmu do aktywności fizycznej, przez zawartą w nich kofeinę, taurynę i beta-alaninę.

Drugą ważną właściwością jest poprawa ukrwienia mięśnia, osiągana przez prekursory tlenków azotu, objawiająca się tak zwanym efektem pompy mięśniowej. Część suplementów wzbogacana jest dodatkowymi składnikami, jak choćby różnego rodzaju kreatyny wpływające na zwiększenie możliwości siłowych organizmu.

Fitness Authority Xtreme Napalm Pre-Contest

Xtreme Napalm określany jest przez producenta jako zaawansowany produkt silnie pobudzający organizm. Został przygotowany z myślą o skutecznym przygotowaniu do intensywnego ciężkiego i wytrzymałościowego treningu. Suplement ma zacząć działać w kilka minut po spożyciu pierwszej porcji. Daje uczucie silnego pobudzenia tkanek w całym organizmie. Arginina i beta alanina zawarte w Xtreme NO-Volumizing Complex wspomagają uwalnianie tlenku azotu z tkanki nabłonkowej co z kolei poprawia transport składników odżywczych i tlenu naczyniami krwionośnymi pracujących mięśni i daje uczucie nieustannego pompowania podczas całej sesji treningowej.

Dodatkowo, Xtreme NO-Volumizing Complex wraz z Xtreme Power & Pump Focus Complex zapewniają pojemność buforową tkanki mięśniowej i ograniczają akumulację kwasu mlekowego. Składniki aktywne zwiększają koncentrację i dodają energii, co ma ogromne znaczenie dla ciężko trenujących osób zarówno na siłowni, boisku czy korcie.

Na rynku dostępnym jest kilka rodzajów tego produktu, od formy płynnej – shotów, dostępnych na wielu siłowniach, jak i w wersji rozpuszczalnej w wodzie. Ceny oscylują w granicy 100zł na 500g co nie jest stawką zaporową.

Efektem niepożądam suplementacji Napalmem jest bardzo często występujące mrowienie ciała, w szczególności dłoni oraz mogące się pojawić zawroty głowy.

 

Olimp AAKG Shot

Reklamowany przez Olimp jako doskonały stymulator siły, masy i pompy oraz jako środek do łączenia z innymi suplementami takimi jak kreatyna, czy HMB.

Producent w pierwszej kolejności wskazuje na zawartość alfa ketoglutaranu argininy (AAKG). Arginina jest składnikiem pokarmowym, z którego powstają w organizmie związki aktywne biologicznie ważne dla kształtowania sylwetki, rozwoju zdolności wysiłkowych i utrzymania sprawności seksualnej (agmatyna i tlenek azotu). Umożliwia właściwe dokrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanki mięśniowej. Ułatwia również rozwój masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz wspomaga erekcję.

Biorąc pod uwagę cenę (120kaps- 60zł), brak niepożądanych efektów, oraz dobrze oceniane właściwości pobudzające, stanowi jeden z lepszych suplementów z tak zwanej średniej półki cenowej.

Trec S.A.W

S.A.W., czyli Super Agressive Workout, cieszy się mianem  jednej z najpopularniejszych odżywek przedtreningowych w Polsce.

Preparat wykazuje silne działanie anaboliczne i drastycznie zwiększa objętość pracujących mięśni. S.A.W. zapewnia im dodatkowe dotlenienie, odżywienie i impuls do wzrostu. Kompleks beta- alaniny i aktywnych neurostymulatorów poprawia wytrzymałość i koncentrację oraz zwiększa zasoby energetyczne organizmu. Preparat zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu i nadmiernemu zakwaszeniu tkanek. S.A.W. wspomaga budowanie siły i masy mięśni, a także poprawia wydolność podczas ciężkich wysiłków fizycznych.

W obiegowej opinii uchodzi za bardzo dobry preparat, który podobnie jak AAKG Olimpu nie doprowadza organizmu do takich efektów jak mdłości, czy zawroty głowy. Szczególnie zalecany jako dla tych, którzy dopiero rozpoczęli swoja przygodę z treningami siłowymi.

Cena: 65zł za 200g produktu.

Formotiva Focus Energy Set

Stosunkowo nowy produkt Formotiva Focus Energy Set , celujący w segment początkujących i średniozaawansowanych sportowców. Produkt zawiera kompleks jabłczanu cytruliny, beta-alaniny, AAKG, tauryny z dodatkiem wyciągu z Rhodiola rosea, który wspomaga wydolność organizmu podczas intensywnego treningu. Bazowy skład został wzbogacony o kofeinę, która poprawia koncentrację oraz zestaw witamin, które przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia organizmu, a także wpływają na utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego (kwas pantotenowy, witamina B6 i B12).

Ciekawą cechą Formotivy jest ograniczenie substancji słodzących w odżywce na rzecz składników aktywnych, przez co przy dobrym smaku, rozpuszczalności i porządnym pobudzeniu stanowi też alternatywę dla sportowców na restrykcyjnej diecie.

Cena: 90 zł za 480g produktu.

Iron horse Showtime

Ostatni w kolejce, ale wcale niegorszy od poprzedników, Showtime .

Show Time 3.0 to produkt przedtreningy,  przeznaczony dla osób uprawiających dyscypliny siłowe (kulturystyka, fitness, trójbój) oraz dla sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe (MMA, sztuki walki, sporty wyczynowe). Show Time 3.0 zastosowany przed treningiem powinien przyczynić się do zwiększenia motywacji oraz do poprawy wyników sportowych uzyskanych na treningu.

W przypadku tego suplementu producenci postawili przede wszystkim na funkcje motywujące i pobudzające psychicznie i fizycznie do wzmożonego wysiłku. Produkt cieszy się opinią odżywki bezpiecznej i nie wywołuje nieprzyjemnych skutków ubocznych. Posiada dobrą rozpuszczalność i przyjemny smak.

Cena: 100zł za 360g produktu.

Rating: 5.0/5. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj