Kreatyna to najbardziej skuteczny suplement diety poprawiający wyniki sportowe jaki do tej pory został stworzony. Jej działanie jest wyraźnie odczuwalne, dlatego cieszy się takim powodzeniem wśród sportowców, jak i osób trenujących rekreacyjnie. Działanie kreatyny, a w szczególności monohydratu zostało potwierdzone wieloma badaniami na przestrzeni kilkudziesięciu lat, co dodatkowo przemawia za jej skutecznością. Często jednak osoby stosujące kreatynę narzekają na brak efektów w postaci przyrostu masy mięśniowej, czy siły. Poniżej przedstawiam 5 powodów, przez które Twoja kreatyna może nie działać.

1. Myślisz, że kreatyna zrobi wszystko za Ciebie

Żeby kreatyna zadziałała nie wystarczy jej tylko brać – to nie jest żaden magiczny środek, który zrobi cokolwiek za nas. To, jak sama nazwa wskazuje, suplement diety, czyli dodatek, który daje nam możliwość szybszej regeneracji, dostarcza więcej energii, a w konsekwencji pozwala ciężej trenować. Tylko w połączeniu z odpowiednim, ciężkim treningiem możemy liczyć na zadowalające efekty. Trening przy stosowaniu kreatyny powinien być ukierunkowany na progresywne zwiększanie obciążeń, czy intensywności. Czyli z każdą jednostka treningową staramy się zintensyfikować wysiłek. Można to robić na różne sposoby. Najłatwiej poprzez dokładanie obciążenia. Innym sposobem może być skrócenie przerw między seriami, czy wprowadzenie różnych technik zwiększających intensywność takich jak

• zasada wymuszonych przerw wewnątrz serii

• wykonywanie powtórzeń wymuszonych

• wykonywanie powtórzeń negatywnych

Gro osób najwyraźniej przecenia działanie kreatyny. Spodziewa się, że po jednym cyklu kreatynowym mięśnie w spektakularny sposób zwiększą swoja objętość. Kulturystyka to bardzo wymagający sport przeznaczony dla bardzo wytrwałych i zdyscyplinowanych osób. A możliwości rozwoju mięśni są bardzo ograniczone, często wymaga lat odpowiedniego treningu, dostosowanej do tego diety i zaangażowania.

2. Złe dawkowanie kreatyny

Inną przyczyną braku działania kreatyny może być złe dawkowanie tego suplementu, zarówno jeśli chodzi o ilość jak i porę przyjmowania. W zależności od tego jaki rodzaj kreatyny stosujemy – monohydrat, jabłczan, czy jeszcze inne jej formy, dawki powinny być odpowiednie dla każdej z nich. Np. monohydrat stosuje się w większych dawkach, a niżeli inne formy. Związane to jest przede wszystkim ze słabą jej stabilnością w kwaśnym środowisku żołądka. Przez co do krwiobiegu dociera tylko jej cześć. Optymalną dawką jest zazwyczaj 1 g monohydratu kreatyny na każde 10 kg masy ciała. Natomiast optymalna porą przyjmowania jest czas po treningu siłowym.

3. Myślisz że Twoja przedtreningówka uzupełni zapotrzebowanie na kreatynę

Często osoby stosujące suplementy przedtreningowe, w których skład wchodzi m.in. kreatyna, uważają, że dodatkowe jej zażywanie nie jest już konieczne. Nie do końca jest to słuszne rozumowanie. Popularne przedtreningówki zazwyczaj zawierają w swoim składzie wręcz śladowe ilości kreatyny – 1-2g. Przyjmując tak niskie dawki nie można liczyć na pozytywne działanie tego suplementu. Dlatego korzystnie jest dodatkowo uzupełnić kreatynę po zakończonym treningu.

4. Stosujesz kreatynę ciągle w ten sam sposób

Aby maksymalnie wykorzystać działanie kreatyny warto stosować ją cyklicznie. Podobnie jak to się ma z treningiem. Korzystnie jest stopniować intensywność i po 6-8 tygodniach treningów, podczas których stosujemy kreatynę, wprowadzić 1-2 tygodnie o niższej podaży. Ważne jest również to, aby podczas każdego cyklu keratynowego trzymać się jednego jej rodzaju. Częste zmiany formy kreatyny może niekorzystnie wpływać na jej działanie. Tak jak wcześniej wspomniałem, w zależności od formy kreatyny, jej dawkowanie się różni. Jeśli chcemy sprawdzić na sobie działanie różnych kreatyn najlepiej robić to podczas oddzielnych cykli.

5. Stosujesz nieodpowiednią dietę

Abyśmy mogli cieszyć się pozytywnym działaniem kreatyny nie możemy również zapominać o odpowiedniej diecie. Czyli takiej, która zabezpieczy nasz organizm we wszystkie niezbędne makro i mikroskładniki oraz witaminy i minerały. Z uwzględnieniem dodatniego bilansu kalorycznego, jeśli naszym celem jest budowa masy mięśniowej. Obok diety równie istotna rolę pełni odpowiednie nawodnienie organizmu ze szczególnym uwzględnieniem czasu podczas treningu. Już niewielka utrata wody podczas wysiłku wpływa na obniżenie wydolności fizycznej, a co za tym idzie mniej skuteczny trening. Poza tym kreatyna metabolizowana jest przez nerki, co obciąża ich pracę, więc tym bardziej większe ilości płynów są wskazane, aby nasze nerki pracowały optymalnie.

Rating: 5.0/5. Wg 5 głosów.
Proszę czekać...

Hubert Kulczyński

Hubert Kulczyński - Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, instruktor sportów siłowych. Czynny zawodnik IFBB w kategorii kulturystyka klasyczna, reprezentant Polski. Zawodnik Formotiva Team. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Triumfator zawodów Arnold Classic USA.

Komentarze

  1. Wszystko zależy od przyswajalności. Ja używam ekonomicznych wariantów cenowych i dlatego nie zawsze udawało mi się znaleźć taką, która sie dobrze przyswaja. Teraz ogarniam od DNA supps i jest bdb.

  2. Zgodzę sie z Tobą Marek. Ja też przed laty jak nie było kasy to kupowałem najtańszą kreatynę, byle było jej dużo. Efekty bywały różne bo i różne było moje nastawienie do treningu. Ogólnie na kilku blogach czytałem,że najlepiej stosować mono bo jest najlepiej sprawdzony. Może i jest najlepiej sprawdzony ale ja tam jestem zwolennikiem jabłczanu (fajny kwaskowy smak) lub jakichś smakowych kreatynek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj