Agmatyna
Agmatyna należy do grupy suplementów stosowanych w celu…
Czy chciałbyś poznać naturalny suplement diety, który nie tylko pełni rolę doskonałego przeciwutleniacza, ale przy okazji wspiera Twoje starania o piękną linię? Poznaj kwas alfa-liponowy i odkryj jego szerokie zdrowotne zastosowanie. Sprawdź, w jaki sposób ALA może korzystnie wpływać na Twój organizm i jak może wspierać Twój trening.
Kwas alfa-liponowy (ALA) to organiczny związek chemiczny należący do grupy kwasów karboksylowych. To krótkołańcuchowy kwas należący do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych, wytwarzany przez mitochondria komórek, w których odgrywa zasadniczą rolę w przekształcaniu składników odżywczych w energię. Ponadto ALA bierze udział zarówno w metabolizmie glukozy (cukru), jak i lipidów (tłuszczu). Kwas alfa liponowy wpływa na wolne rodniki, zapobiegając zjawiskom wywołującym stres oksydacyjny (wykazuje silne właściwości przeciwutleniające).
Wyjątkowość ALA wynika z jego unikalnej zdolności rozpuszczania się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach.
Zgodnie z wynikami uzyskanymi dzięki badaniom, suplementacja ALA może stanowić element uzupełniający procesu odchudzania. Dowody wskazują, że w zmniejszeniu masy ciała pomocne mogą być większe dawki kwasu alfa-liponowego (800–1800mg/dzień).
Istnieją badania, których wyniki wskazują, jak skutecznie działa kwas alfa liponowy na utratę wagi. Jednak metody badawcze i przyjęte wytyczne dotyczące dawkowania znacznie się od siebie różnią, co niestety utrudnia wyciągnięcie jednoznacznych wniosków.
Właściwości ALA umożliwiają jego szerokie zastosowanie. Kwas alfa liponowy:
ALA to związek chemiczny, który jest czasami sugerowany jako wsparcie procesu odchudzania. Suplementacja kwasu alfa-liponowego może rzeczywiście być pomocna jako element programu odchudzającego, chociaż nie należy jej traktować jako magicznego rozwiązania problemu otyłości [5].
Naukowcy zajmujący się badaniem właściwości ALA są zdania, że pomagając obniżyć poziom cukru we krwi, kwas alfa-liponowy sprzyja usuwaniu tłuszczu nagromadzonego w komórkach mięśniowych [6].
Jeśli chodzi o związek między kwasem alfa-liponowym a walką z otyłością, pewne badania naukowe wskazują na różnorodne korzyści ze stosowania ALA:
Pamiętaj, że żaden nawet najlepszy suplement nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety oraz aktywności ruchowej.
Źródłem kwasu ALA w żywności są warzywa takie jak szpinak, brokuły, pomidory i brukselka, zielony groszek, a także czerwone mięso i podroby (głównie wątroba i nerki). Jednakże ogólny udział ALA pozyskiwanego z pożywienia jest niski, zwłaszcza w porównaniu z dawkami niezbędnymi do uzyskania efektu terapeutycznego. Z tego powodu zwykle zaleca się suplementację kwasu ALA.
Zobacz: Antyoksydanty w diecie – rola, działanie i źródła przeciwutleniaczy
Kwas alfa-liponowy (ALA) to suplement diety, którego stosowanie warto rozważyć w przypadkach takich jak:
Standardowa dawka ALA może wynosić od 200mg do 600mg dziennie, chociaż lekarz może zalecić wyższą dawkę w zależności od celu suplementacji. Nie bierz wyższej dawki ALA niż zalecana, chyba że skonsultujesz tę decyzję z lekarzem.
Spożywanie kwasu alfa-liponowego wraz z posiłkiem obniża jego biodostępność, dlatego należy stosować go na czczo. Najlepiej przyjmować suplement 30min przed pierwszym posiłkiem lub 2 godziny po nim.
Przyjmowanie suplementu kwasu alfa-liponowego powinny szczególnie skonsultować osoby z cukrzycą, ponieważ może on wchodzić w interakcje z lekami mającymi na celu obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zwierzętach, kwasu alfa-liponowego nie powinny przyjmować osoby, które nie otrzymują wystarczającej ilości tiaminy (witaminy B1). Nie jest również wskazany u osób cierpiących na choroby wątroby [8].
Kwas alfa-liponowy jest ogólnie uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość ludzi, przy bardzo minimalnych lub żadnych skutkach ubocznych. Jednak, jeśli zostanie przyjęty w nadmiernych ilościach, może powodować łagodne objawy typu:
Intensywny trening fizyczny powoduje zwiększenie stresu oksydacyjnego, który jest wynikiem zwiększonego zużycia tlenu i produkcji wolnych rodników. Szczególnie podatne na uszkodzenia oksydacyjne są mięśnie szkieletowe, kluczowe w wykonywaniu aktywności fizycznej.
Stres oksydacyjny u osób aktywnych fizycznie może prowadzić do zwiększenia intensywności procesów beztlenowych, co z kolei może skutkować szybszym występowaniem zmęczenia, obniżeniem wytrzymałości oraz spadkiem siły. Suplementy diety z zawartością kwasu alfa-liponowego mogą stanowić wsparcie dla sportowców, pomagając w zminimalizowaniu wpływu stresu oksydacyjnego na ich wydolność fizyczną oraz przyczyniając się do lepszej ochrony mięśni przed uszkodzeniem.
Sportowcy docenią również suplementację kwasu ALA za inne właściwości kwasu, przede wszystkim poprawę wrażliwości na insulinę i metabolizm glukozy, a także redukcję stanów zapalnych.
Bibliografia:
Podobne artykuły: