Strongman to dyscyplina sportu, którą lata temu spopularyzował w Polsce Mariusz Pudzianowski. Jaki jest klucz do sukcesu? Jest to bardzo wymagający sport wymagający nie tylko ciężkich treningów, ale i przemyślanej suplementacji. W tym sporcie pomogą takie produkty jak: białko, BCAA, czy przedtreningówki. Poznaj top 6 odżywek dla strongmanów – odżywki na siłę!

Czy każdy może być strongmanem?

Strongman to sport wyłącznie dla najtwardszych. Bez odpowiednich predyspozycji genetycznych, dużych i silnych mięśni trudno jest nawet zacząć swoją przygodę z tym sportem. Wymaga ogromnych poświęceń u osób, które chcą osiągnąć wysoki poziom w tej dyscyplinie.  Konieczne są również wieloletnie regularne treningi, które nierzadko należy traktować priorytetowo w stosunku do innych obowiązków. Dieta musi dostarczać ogromne ilości węglowodanów, zdrowych tłuszczy i białek. Konieczna jest szybka regeneracja, a kontuzje są niemal codziennością. Na szczęście istnieją odżywki i suplementy diety, które ułatwiają niemal codzienne treningi i pomagają uzyskać zadowalający poziom w tej dyscyplinie.

Przedtreningówki

Regularne treningi są niezwykle ważne w tej dyscyplinie i mogą okazać się kluczem do sukcesu. Każda sesja treningowa to tony przerzuconego żelaza. Przedtreningówki pomagają strongmanom utrzymać wysoki poziom skupienia na treningu i ćwiczenie na najwyższych obrotach. Kofeina oraz inne składniki (aakg, jabłczan cytruliny, czy aminokwasy) w nich zawarte wpływają korzystnie na możliwości wysiłkowe organizmu. Dzięki nim trening może trwać dłużej, a ciężary na nim podnoszone mogą istotnie wzrosnąć.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA są jednym z podstawowych preparatów w sportach siłowych. W skład tej grupy wchodzą 3 aminokwasy: leucyna, walina, izoleucyna. Są one zestawiane ze sobą najczęściej w proporcji 2:1:1. Stosowanie aminokwasów BCAA pozwala zwiększyć wytrzymałość organizmu, przyspieszyć regenerację oraz przyspieszyć budowanie masy mięśniowej. Strongmani i kulturyści niemal zawsze mają te aminokwasy włączone na stałe do suplementacji.

Odżywki białkowe

Jak w niemal każdej dyscyplinę sportu, zapotrzebowanie na białko rośnie. W przypadku strongmanów zapotrzebowanie na proteiny jest ogromne. Podobnie jak w innych dziedzinach sportu, w których masa mięśniowa odgrywa kluczową rolę, uzasadnione jest okresowe spożycie tego makroskładnika w ilości >2 g/kg mc./d. a u osób zajmujących się tym sportem zawodowo zapotrzebowanie na białko kształtuje się nawet poziomie 2,5–3,0 g/kg mc./d. Najlepszym wyborem będą koncentrat białka serwatkowego  i izolat białka serwatkowego.

Szukasz najlepszej odżywki białkowej dla siebie?

U nas znajdziesz białko już od 34,99zł

Regeneratory wątroby

Niestety uzyskanie szczytowej formy często wiąże się ze stosowaniem środków dopingujących. Szczególnie niebezpieczne są sterydy przyjmowane doustnie. Jeżeli w jakiś sposób dojdzie już do stosowania tych substancji, konieczne jest też zażywanie suplementów chroniących i regenerujących wątrobę. Fosfolipidy sojowe odbudowują wątrobę i zwiększają odporność jej komórek na składniki uszkadzające. Ostropest plamisty zawierający sylimarynę stabilizuje i uszczelnia hepatocyty. Warto też stosować wyciąg z karczocha zawierający cynarynę, który pobudzi wydzielanie żółci, a wraz z nią toksyn z wątroby.

Witaminy i minerały

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały w przypadku organizmu strongmana jest dużo większe niż przeciętnej osoby. Szybki przebieg procesów metabolicznych, duże narażenie na wolne rodniki, potrzeba zbudowania jak największej masy mięśniowej powodują, że organizm potrzebuje ogromnych dawek witamin z grupy B, witamin o właściwościach antyoksydacyjnych oraz minerałów. Wapń, magnez i witamina D umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Ważne jest również przyjmowane witamin w „asyście” tłuszczy, ponieważ niektóre z nich przyswajają się wyłącznie po rozpuszczeniu w tym makroskładniku.

Regeneratory stawów

Kontuzje stawów kolanowych, barków czy łokci nie należą do rzadkości. Jak wiadomo, solidne stawy to obok mięśni, i układu kostnego, podstawa przy podnoszeniu ogromnych ciężarów. Składniki, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów to między innymi kolagen, siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny. Pomagają one zwiększyć wytwarzanie mazi oraz dostarczają składników budujących zdrowe stawy. Stosowanie kwasu hialuronowego pomaga z kolei związać w stawach więcej wody i zapobiega zmianom zwyrodnieniowym. Innym popularnym i niemal zawsze stosowanym składnikiem diety jest witamina C, która ułatwia tworzenie własnego kolagenu wchodzącego w skład elementów strukturalnych stawów. Strongmani sięgają również dość często po składniki zmniejszające ból stawów. Alternatywą dla nich jest ekstrakt z Boswellia serrata, który działa podobnie do ibuprofenu i ogranicza stany zapalne i uporczywy ból stawów.

 

Chcesz osiągnąć sukces w tej dyscyplinie? Pamiętaj, że najważniejsza jest wytężona praca, a odżywki są istotnym dodatkiem w Twojej drodze do sukcesu.

Ocena: 4.0. Wg 8 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Bez białka się nie obejdzie 😀 Ja ogarniam WPC w niskiej cenie – teraz od DNA supps, i jak się okazuje git jakościowo. Rozpuszczalność bez zarzutu, a do tego smaki mega

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No