Trening uliczny to ciężki sport. – Z tego powodu jego zawodnicy również korzystają z dostępnych suplementów, jakie oferuje rynek. Trzeba pamiętać, że można znaleźć mniej i bardziej skuteczne odżywki. Czy suplementacja w street workout jest faktycznie potrzebna? Jak dobrać odpowiednie preparaty? Zapraszamy do artykułu.

Suplementy w street workout

Ogólnodostepne produkty spożywcze nie są w stanie zapewnić wszystkich składników odżywczych. Można stwierdzić, że bez suplementów diety nie dałoby się uzupełnić dziennego zapotrzebowania na niektóre z nich, stosując nawet zbilansowaną dietę. Trening street workout bardzo intensywnie wypłukuje z organizmu niezbędne substancje, a także nadwyręża mięśnie. To wpływa negatywnie na zdrowie organizmu i kondycję. Z pomocą przychodzą ogólnodostępne suplementy – warto jednak wiedzieć, jakie odżywki stosować.

Niezbędny zestaw odżywek w street workout

Street workout to sport bardzo wymagających. Trzeba ciężko trenować i dbać o swoją dietę. Tylko dzięki temu można zapewnić sobie odpowiednie efekty treningowe. Podobnie jak w przypadku treningu siłowego, trening uliczny mocno angażuje organizm ćwiczącego. Odpowiednia suplementacja jest w takim przypadku wskazana. Jakie produkty powinny znaleźć się w niezbędnym zestawie każdego zawodnika street workout?

Regeneratory stawów

Regeneratory stawów zapewniają odpowiednią regenerację i ochronę aparatu ruchowego. Charakterystyka treningu ulicznego ma to do siebie, że m.in. przez silne uderzenia i przeciążenia, może powodować wiele mikro urazów. Te z kolei w przyszłości mogą odbić się chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Uszkodzenia tego typu to przyczyna chyba najczęstszych kontuzji aparatu ruchowego, spotykanych u zawodników.

Witaminy i minerały

W przypadku braku witamin i minerałów, organizm ćwiczącego może ograniczyć swoje możliwości anaboliczne. Na przykład witaminy z grupy B m.in. pełnią ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, łagodzą napięcia nerwowe i poprawiają nastrój, a co za tym idzie redukują poziom kortyzolu, wroga tkanki mięśniowej. Kortyzol hamuje syntezę białek i wzmaga procesy kataboliczne, czyli rozpad włókien mięśniowych, do wytworzenia dodatkowej energii. Witaminy i minerały biorą udział w procesie przyswajania węglowodanów, syntezy białek, prawidłowego funkcjonowania tkanki mięśniowej oraz produkcji hormonów anabolicznych, tj. testosteron i hormon wzrostu. Hormony anaboliczne podnoszą również takie minerały jak:

  • cynk, który dodatkowo zadba o odpowiednią kondycję skóry;
  • magnez, który ogranicza skurcze.

Kwasy tłuszczowe Omega 3

Najważniejszą rolą kwasów omega 3 jest łagodzenie stanów zapalnych. To również wpływa na szybszą regenerację mięśni, spowodowaną dużymi obciążeniami podczas intensywnych i ciężkich treningów.

Aminokwasy BCAA i węglowodany

Węgle i BCAA uzupełniają braki energetyczne po ciężkich treningach, przeciwdziałając spustoszeniu w organizmie. Ciało próbuje sobie z tym poradzić sięgając do mięśni i rozkładając je na aminokwasy, które później przekształca na energię potrzebną do dalszego sprawnego funkcjonowania. Jest to proces kataboliczny, przez który traci się wypracowaną masę mięśniową. Stała dawka energii powinna zapobiec występowaniu tego zjawiska. W tym celu poleca się przyjąć BCAAprzed i po treningu.

Kreatyna

Warto spożywać kreatynę, która potęguje możliwości treningowe organizmu. Ma również znaczący wpływ na ograniczenie procesu katabolizmu.

Białko

Proteiny doskonale zabezpieczają organizm przed rozpadem i usprawniają jego regenerację.

Kreatyna w street workout

Ze względu na swoje właściwości, kreatyna jest najpopularniejszym suplementem na świecie. Tym samym to  jedna z najbardziej potrzebnych odżywka w street workout. Warto poświęcić jej więcej uwagi:

  • Energia niezbędna do funkcjonowania podczas wysiłku beztlenowego (a do takiego należą treningi uliczne) pochodzi z procesu fosfogenowego odbywającego się na poziomie komórkowym.
  • W momencie odłączenia się grup fosforanowych od cząsteczki ATP (adenozynotrifosforanu) zostaje wytworzona energia, a ATP za sprawą tego procesu przekształca się do ADP. W tym miejscu swoją rolę zaczyna odgrywać kreatyna.
  • Bezpośrednio po spożyciu, zostaje ona przetransportowana do wątroby, gdzie przechodzi przemianę na fosfokreatynę i pod tą postacią zostaje tam przechowywana do momentu, w którym jej grupy fosforanowe się od niej odłączą i połączą z ADP.
  • W ten sposób dochodzi do odnowy ATP. Im więcej fosfokreatyny przechowywane jest w wątrobie tym dłuższy i intensywniejszy wysiłek beztlenowy mogą wykonać mięśnie.

Dlatego regularne zażywanie kreatyny jest tak istotne w dni treningowe, jak i nietreningowe. Ze względu na to, że street workout zaliczany jest do treningów beztlenowych (w którym liczy się długi, intensywny wysiłek), zawodnik uprawiający tą dyscyplinę może bardzo skorzystać ze stosowania suplementacji kreatyną. Podczas dłuższego regularnego brania tego suplementu zwiększa się siła i wytrzymałość mięśni.

Suplementacja w street workout

Suplementy to zbawienie dla osób aktywnych fizycznie, w tym ćwiczących trening uliczny. Odgrywają kluczową rolę w intensywnym treningu street workout. Najskuteczniejszym zestawem suplementów będzie taki, który zawiera:

Nie można zapomnieć również o regeneratorach stawów, które wspomagają kondycję aparatu ruchowego. Jest on szczególnie narażony na kontuzje podczas uprawiania tego jakże widowiskowego i efektownego sportu, jakim jest street workout.

Rating: 5.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

Lukasz Stępień

Wielokrotny, międzynarodowy medalista Street Workout Freestyle oraz Street Lifting, Najwszechstronniejszy Polski zawodnik Street Workout +75 kg, reprezentant Polski na Grupowych Mistrzostwach Świata w Bahrainie, doświadczony sędzia, Członek World Street Workout & Calisthenics Federation. Bogate zaplecze sportowe zdobył dzięki Kalistenice, poszerza je teraz o Kulturystykę Klasyczną. Zdeterminowany, przywykły do ciężkiej pracy na siłowni i poza nią sportowiec, dążący do bycia najlepszym bez względu na to co robi.

Komentarze

  1. Trzeba też pamiętać o zbilansowanej diecie, bo bez niej street workout praktycznie nie ma sensu. Jako suplementację stosuję LargoMass, bo zawiera witaminy z grupy B oraz składniki, które wspomagają rozrost tkanki mięśniowej – arginina i tribulus. Dodatkową zaletą tego preparatu jest to, że ma całkowicie naturalny skład i karnitynę, która podnosi wydolność oraz wytrzymałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj