Kreatyna stanowi jeden z najczęściej używanych suplementów wspomagających sportowców i osoby trenujące na siłowni. Ma ona swoje liczne zalety, którym warto byłoby się przyjrzeć bliżej.

Kreatyna

W kreatynę inwestuje bardzo wiele sportowców, ponieważ to dzięki niej udaje się osiągnąć doskonałe rezultaty treningów w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto jest najbezpieczniejszym środkiem na rynku. Zażywając kreatynę można liczyć na szybki przyrost masy ciała, który wynosi od 0,9 do 1,8 kg w ciągu 4-12 tygodni. W przypadku kobiet ten wynik będzie jednak mniejszy. Dodatkowo wzrasta nam także wydolność, nawet o 15 %. Okazuje się więc, że warto poświecić chwilę na zgłębienie jej wszystkich zalet.

1. Zwiększona intensywność treningowa oznacza więcej masy mięśniowej

Jednym z najbardziej znanych powodów, dla którego warto przyjmować kreatynę jest zwiększenie ogólnej intensywności treningu, co przekłada się na osiągniecie większych wzrostów mięśni. Kreatyna pozwoli Ci trenować dalej na wysokich obrotach w momencie, w którym normalnie już ta intensywność by spadła. Osoby, które mają problem z utrzymaniem intensywności całego treningu na pewno skorzystają z suplementacji kreatyną.

2. Poprawa skurczu mięśni oznacza lepszą wydajność sportową

Kreatyna jest doskonałym suplementem dla tych sportowców, którzy uprawiają dyscypliny polegające na ciągłym przerywaniu aktywności. Takie ćwiczenia zużywają zapasy ATP w komórkach. Kreatyna zapewni, że ta energia będzie odbudowywana i nie wyczerpie się np. po kilku sprintach.

3. Szybsza resynteza ATP przyczynia się do częstszych treningów

Po 3, kreatyna pozwala trenować z większą częstotliwością, która oznacza szybszy i bardziej zauważalny rozrost mięśni. Im częściej masz szansę stymulować mięśnie, tym szybciej one urosną większe, oczywiście pod warunkiem, że miały okazję do pełnej regeneracji po poprzednim wysiłku. Kreatyna pomaga przyspieszyć regenerację, więc oznacza to, że będziesz potrzebował mniej czasu na odpoczynek. Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje aż kilku dni wolnego po jednym treningu FBW, kreatyna może pomóc Ci w skróceniu czasu odpoczynku. W ogólnym rozrachunku przyczyni się do częstszych treningów i progresu, który odczujesz z miesiąca na miesiąc.

4. Wyższy poziom glikogenu powoduje większą pompę mięśniową

Kolejnym powodem jest lepszy efekt wizualny swojej sylwetki. Mowa tu o tzw. pompie mięśniowej, która doskonale motywuje do podejmowania kolejnych treningów. Oczywiście, nie ma to większego wpływu na fizjologię organizmu, ale działa na psychikę. Jeśli gołym okiem widzisz rezultaty swojej ciężkiej pracy na siłowni, to z pewnością będziesz tam wracał z większą częstotliwością i trenował jeszcze intensywniej. Ponieważ kreatyna powoduje wyższy poziom retencji wody w organizmie, pompa mięśniowa będzie większa. Zwykle najlepsze efekty widać na początku suplementacji kreatyną. Później organizm się do tego przyzwyczaja, ale wciąż będzie osiągać efekty.

5. Większa wydajność treningowa podnosi poziom metabolizmu

Ostatnim powodem, dla którego warto zainwestować w suplementację kreatyną, będzie zwiększenie tempa przemiany materii. Jeśli obecnie Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, ilość spalonych w ciągu dnia kalorii ma kluczowe znaczenie w tym jak szybko zobaczysz rezultaty.  Ponieważ treningi o wysokiej intensywności są świetnym sposobem, aby podnieść metabolizm, a one bezpośrednio związane są z energią ATP w komórkach mięśniowych, kreatyna przyczynia się podniesienia ich wydajności. Ponadto, gdy redukujesz ilość węglowodanów podczas okresu redukcyjnego, objawia się to w ogólnym spadku energii, co czyni trening jeszcze bardziej wymagającym. Kreatyna w pewnym stopniu zabezpiecza ten proces.

Korzyści stosowania kreatyny – podsumowanie

Warto na koniec podkreślić, że kreatyna jest jednym z najtańszych suplementów dostępnych obecnie na rynku. Dobrym tego przykładem może być Creatine StackTri-Creatine Malate czy też CM3. Nie ma więc powodów do znacznego obciążania swojego budżetu. Tak wiele zalet i tak nieduży jej koszt powoduje, że obecnie korzysta z niej wielu kulturystów i sportowców.  Ważne jednak, aby wspomagać się kreatyną w rozsądny sposób robiąc to na podstawie ułożonego programu suplementacji. Wówczas uda się osiągnąć odpowiednie efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Rating: 5.0/5. Wg 4 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Co do tej kreatyny to nie podniecal bym sie az tak bardzo no oczywiscie nie mam watpliwosci ze wszystkie opisane tu zalety sa jak najbardziej prawdziwe jednak dlaczego nikt nie wspomni o tym ze po odstawieniu kreatyny u kazdego bez wyjatku spadki tak sily jak i masy sa praktycznie takie jak do stanu kiedy zaczynalismy brac ten cudowny suplement zreszta jakiej masy ? To praktycznie sama woda efekty takie jak po tandetnym omnadrenie woda z nas zejdzie wiem co mowie trenuje juz ponad cwierc wieku i jak by nie patrzec znam to wszystko z wlasnego doswiadczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj